Elektrostatyka - problem z przejściem w jednej całce

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
konrad40
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2011, o 18:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KBK
Podziękował: 5 razy

Elektrostatyka - problem z przejściem w jednej całce

Post autor: konrad40 »

Witam
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Mam pewne zadanie z którym nie mogę sobie poradzić, a w zasadzie z jedną całką. Jest to zadanie ze skryptu w którym jest pokazane rozwiązanie zadania, uzupełnione o dodatkowe informacje przeze mnie. Już od dłuższego czasu próbuje ją na dwojakie sposoby rozwiązać, ale nie mam pojęcia skąd się bierze jedno przejście (jest to ostatnie przejście w zapisie latex). Nie wiem jak wyszło ostatnie wyrażenie z przedostatniego wyrażenia. Dorzucam dodatkowo pliki (skryptu oraz moich przekształceń).

Treść zadania jest następująca:
Obliczyć potencjał i natężenie pola elektrostatycznego w odległości \(\displaystyle{ a}\) mierzonej prostopadle od środka okrągłej przewodzącej płytki o promieniu \(\displaystyle{ R}\)naładowanej ładunkiem \(\displaystyle{ Q}\)

\(\displaystyle{ \sigma=\frac{Q}{\pi R^2}}\)

\(\displaystyle{ V=\frac{1}{4\pi \epsilon _{0} }\int\limits_{S}\frac{\sigma}{r}ds}\)

\(\displaystyle{ ds=2 \pi r ^{'}dr^{'}}\)

\(\displaystyle{ r= \sqrt{r^{'2}+z ^{2} }}\)

\(\displaystyle{ V=\frac{1}{4\pi \epsilon _{0}}\int\limits_{0}^{R}\frac{\sigma}{r}*2 \pi r ^{'}dr ^{'}=\frac{\sigma}{2 \epsilon _{0}} \int\limits_{0}^{R} \frac{r ^{'}dr ^{'} }{r}=\frac{\sigma}{2 \epsilon _{0}} \int\limits_{0}^{R} \frac{r ^{'}dr ^{'} }{ \sqrt{r ^{'2}+z ^{2} }}= \frac{\sigma}{2 \epsilon _{0}}*\left[ \sqrt{z ^{2}+r ^{2} }\right] \bigg|_0^R}\)

Poniżej zamieszczam pliki
wycięto

Proszę Was pomóżcie, jest dla dla mnie niezwykle ważne.
Pozdrawiam
Konrad
Ostatnio zmieniony 22 sie 2014, o 18:51 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieregulaminowy zapis - obrazki zamiast zapisu w LaTeX-u.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Elektrostatyka - problem z przejściem w jednej całce

Post autor: Igor V »

Zrób sobie podstawienie np:\(\displaystyle{ u=r ^{'2}+z ^{2}}\) i całkuj przez podstawienie ,to otrzymasz wynik.
konrad40
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2011, o 18:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KBK
Podziękował: 5 razy

Elektrostatyka - problem z przejściem w jednej całce

Post autor: konrad40 »

Tyle czasu spędziłem z tym nie wiedząc jak to rozgryźć, a po Twojej podpowiedzi zrobiłem to w chwile Dzięki wielkie za pomoc. Leci pochwała
ODPOWIEDZ