Obliczyć całkę powierzchniową

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
madziula1784
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 218
Rejestracja: 12 sty 2011, o 17:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Obliczyć całkę powierzchniową

Post autor: madziula1784 »

Korzystając z twierdzenia Gaussa obliczyć całkę powierzchniową zorientowaną\(\displaystyle{ \iint_{D}xdydz+ydzdx+zdxdy}\), gdzie D jest zewnętrzną stroną walca \(\displaystyle{ x^{2}+z^{2}=1}\), \(\displaystyle{ 1 \le y \le 3}\)

Po zastosowaniu twierdzenia Gausa wyszła mi całka
\(\displaystyle{ \iiint3dxdydz}\)
i co dalej?
szw1710

Obliczyć całkę powierzchniową

Post autor: szw1710 »

Czym jest całka \(\displaystyle{ \iiint\limits_V\dd x\dd y\dd z}\)? Chodzi o pewną interpretację.
madziula1784
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 218
Rejestracja: 12 sty 2011, o 17:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Obliczyć całkę powierzchniową

Post autor: madziula1784 »

trzeba tu skorzystac ze wspolrzednych sferycznych?
szw1710

Obliczyć całkę powierzchniową

Post autor: szw1710 »

Po co? Tę całkę wyznacza się bez absolutnie żadnego liczenia. Dwie sekundy są potrzebne, gdy odpowiesz na moje wcześniejsze pytanie.

Jeśli już, to współrzędne walcowe. Ale to gruba przesada. Tego się nie liczy, to się wie.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Obliczyć całkę powierzchniową

Post autor: yorgin »

szw1710 pisze:Jeśli już, to współrzędne walcowe. Ale to gruba przesada. Tego się nie liczy, to się wie.
Jeśli ta całka (specjalnie nie mówię, czym dokładnie jest) była wcześniej liczona, to zgadzam się - to się wie i używa. Natomiast jeśli masz obowiązek ją policzyć n-ty raz, to jest to nużące, ale i szybkie. Odpowiednia walcowa parametryzacja i viola.
szw1710

Obliczyć całkę powierzchniową

Post autor: szw1710 »

Jaka viola? Voilà chyba

Jestem zdania, że dobra jest każda metoda byle poprawna. A piękno liczenia całek polega na ich nie liczeniu. Czasem można korzystać z różnych interpretacji. To jest znacznie ciekawsze niż liczenie po raz setny rzeczy znanych. Jeśli chcemy treningu, dajmy całkę, którą można policzyć jedynie metodą brutal force.
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Obliczyć całkę powierzchniową

Post autor: JakimPL »

Jaki brutal force? Brute force chyba!
szw1710

Obliczyć całkę powierzchniową

Post autor: szw1710 »

Teraz ja umoczyłem
ODPOWIEDZ