Całka oznaczona, całka Riemanna

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
dumek93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 21 paź 2012, o 18:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 3 razy

Całka oznaczona, całka Riemanna

Post autor: dumek93 »

Witam!
Potrzebuję pomocy w opracowaniu zagadnień do egzaminu:
"Skomentuj różnice pomiędzy całką oznaczoną (w sensie Newtona-Leibniza), a całką Riemanna."

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
szw1710

Całka oznaczona, całka Riemanna

Post autor: szw1710 »

Zobacz jakie założenia są potrzebne. W całce Riemanna dla całkowalności wystarczy, żeby funkcja ograniczona miała zbiór punktów nieciągłości miary zero. Dla wzoru Newtona-Leibniza są potrzebne mocniejsze założenia.
dumek93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 21 paź 2012, o 18:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 3 razy

Całka oznaczona, całka Riemanna

Post autor: dumek93 »

A mógłbyś mi podać te założenia? Szukam w książkach i nic sensownego nie mogę znaleźć, bo dużo autorów traktuje całkę oznaczoną jako całkę Riemanna i nie rozróżnia jej z całką Newtona-Leibniza...

Wiem tyle, że jeśli funkcja f jest całkowalna w sensie Riemanna na przedziale domkniętym [a,b], to ma na tym przedziale funkcję pierwotną F i jej całka Riemanna ma wartość F(b) – F(a).

Pomóż, proszę
szw1710

Całka oznaczona, całka Riemanna

Post autor: szw1710 »

Nie istnieje pojęcie całki Newtona-Leibniza. Jest natomiast całka oznaczona zwana całką Riemanna, a wzór Newtona-Leibniza jest jednym z narzędzi, za pomocą których się tę całkę oblicza. Musi tu istnieć funkcja pierwotna. Natomiast np. funkcja \(\displaystyle{ f(x)=1}\) dla \(\displaystyle{ x>0}\) oraz \(\displaystyle{ -1}\) dla \(\displaystyle{ x\le 0}\) jest całkowalna w sensie Riemanna w przedziale \(\displaystyle{ [-1,1]}\), a nie ma w tym przedziale funkcji pierwotnej.
dumek93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 21 paź 2012, o 18:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 3 razy

Całka oznaczona, całka Riemanna

Post autor: dumek93 »

Dzięki bardzo! W końcu to porządnie zrozumiałam
ODPOWIEDZ