masa stożka

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Awatar użytkownika
marcin2447
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: 24 lut 2009, o 18:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warsaw
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 5 razy

masa stożka

Post autor: marcin2447 »

Wyznaczyć masę stożka o promieniu podstawy R i wys H jesli jego gestość jest równa kwadratowi odległości od podstawy.
Nie wiem w jaki sposób mogłbym tą całke zapisać w granicach całkowania, mam problem z umiejscowieniem tego stożka, proszę o pomoc
szw1710

masa stożka

Post autor: szw1710 »

Wierzchołek ustaw sobie w początku układu, a oś obrotu niech będzie osią \(\displaystyle{ z.}\) Wydaje mi się, że wtedy rachunki będą stosunkowo najprostsze. Równanie powierzchni dość łatwe, z funkcją gęstości może być nieco rachowania. Ale nie jest trudna.

Alternatywnie stożek możesz postawić na płaszczyźnie \(\displaystyle{ xy.}\) Osią też będzie \(\displaystyle{ z.}\) Wtedy równanie powierzchni będzie trochę bardziej skomplikowane, ale za to funkcja gęstości trywialna.

Dla matematyka ważne jest doświadczenie. Zrób najlepiej dwoma sposobami. Jeśli komuś będziesz coś podobnego kiedyś tłumaczył, od razu będziesz wiedział, co wybrać. To się nazywa doświadczeniem. Wiem, że to więcej pracy, ale doświadczenie jest bardzo cenne.
Awatar użytkownika
marcin2447
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: 24 lut 2009, o 18:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warsaw
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 5 razy

masa stożka

Post autor: marcin2447 »

a gęstość będzie równa \(\displaystyle{ (H-z)^2}\)?
szw1710

masa stożka

Post autor: szw1710 »

W tym pierwszym przypadku stożka stojącego na wierzchołku - tak. Nie takie straszne. Zachęcam też do późniejszego zrobienia zadania także drugą metodą.
ODPOWIEDZ