Całka oznaczona z m.in. e^x

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
darlowiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 22 sty 2011, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 30 razy

Całka oznaczona z m.in. e^x

Post autor: darlowiak »

Obliczyć mam całkę :
\(\displaystyle{ \int_{-1}^{2}x \cdot e^{x^{2}}=\left| u'=x ;u= \frac{ x^{2} }{2} ;
v= e^{ x^{2} } ; v'=2x \cdot e^{ x^{2} } \right| = \frac{ x^{2} }{2} \cdot e^{ x^{2} } - \int_{-1}^{2} x \cdot e^{x^{2}}

czy to dobre podejście bo wydaje mi się jak bym potem kręcił się w koło}\)


edit. poprawiłem podstawienie

\(\displaystyle{ \left| t= x^{2} \right|
\left| dt=2xdx\right|
\left| x= \sqrt{t} \right|
\left| dx= \frac{dt}{2x} \right|
\int_{-1}^{2} \frac{1}{2} \cdot e^{t} \cdot dt}\)
Ostatnio zmieniony 25 paź 2011, o 22:10 przez darlowiak, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
alfgordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2176
Rejestracja: 10 lis 2010, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 379 razy

Całka oznaczona z m.in. e^x

Post autor: alfgordon »

zastosuj podstawienie:
\(\displaystyle{ t=x^2}\)
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Całka oznaczona z m.in. e^x

Post autor: Crizz »

darlowiak pisze:podstawienie to takie coś powinno mi dać ?
No nie bardzo. Sam napisałeś, że\(\displaystyle{ \mbox{d}t=2x\mbox{d}x}\), ale w Twoim rozwiązaniu nic z tego nie wynika. Wyszła Ci bzdura prawdopodobnie dlatego, ze notorycznie pomijasz \(\displaystyle{ \mbox{d}x}\) (a to wcale nie jest niepotrzebne, to \(\displaystyle{ \mbox{d}x}\) naprawdę po coś tam jest).

Napisz to jeszcze raz porządnie i zobacz, w jaki sposób trzeba zastąpić \(\displaystyle{ \mbox{d}x}\) przez \(\displaystyle{ \mbox{d}t}\). No i radzę najpierw obliczyć całkę nieoznaczoną, żeby nie pomieszały Ci się granice całkowania.

Jeszcze tylko techniczna uwaga: robiąc takie dopiski do pierwszego posta zamiast napisania nowego, ryzykujesz to, ze ktoś, kto chciałby udzielić sensownej odpowiedzi na Twoje pytanie, po prostu tego nie zauważy.
joe74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 112 razy

Całka oznaczona z m.in. e^x

Post autor: joe74 »

\(\displaystyle{ \int\limits_{-1}^{2} e ^{x ^{2}}xdx = \frac{1}{2} \cdot \int\limits_{-1}^{2} e ^{x ^{2}}2xdx = \frac{1}{2} \cdot \left[ e ^{x ^{2}}\right] _{-1} ^{2}}\)
darlowiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 22 sty 2011, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 30 razy

Całka oznaczona z m.in. e^x

Post autor: darlowiak »

joe74 pisze:\(\displaystyle{ \int\limits_{-1}^{2} e ^{x ^{2}}xdx = \frac{1}{2} \cdot \int\limits_{-1}^{2} e ^{x ^{2}}2xdx = \frac{1}{2} \cdot \left[ e ^{x ^{2}}\right] _{-1} ^{2}}\)
czy to jest dobre rozwiązanie tej drugiej całki ?
zaufałem i mi tak też wyszło
i dzieki temu doszedłem do wyniku \(\displaystyle{ 1 \frac{1}{2}*e^{4}}\)-- 27 paź 2011, o 15:18 --\(\displaystyle{ \int_{-1}^{2}x \cdot e^{x^{2}}=\left| u'=x ;u= \frac{ x^{2} }{2} ;
v= e^{ x^{2} } ; v'=2x \cdot e^{ x^{2} } \right| = \frac{ x^{2} }{2} \cdot e^{ x^{2} } - \int_{-1}^{2} x \cdot e^{x^{2}}}\)



czy czasem na końcu nie powinno być
\(\displaystyle{ - \int_{-1}^{2} x^{3} \cdot e^{x^{2}}}\)
ODPOWIEDZ