całka po krzywej Vivaniego

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

całka po krzywej Vivaniego

Post autor: Chromosom »

Nie. Zapoznaj się z definicją zanim zaczniesz obliczać całki. Zamiana całki krzywoliniowej na oznaczoną wymaga pomnożenia przez \(\displaystyle{ y^\prime(t)}\) (nie \(\displaystyle{ y(t)}\))
patricia__88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 367
Rejestracja: 15 gru 2010, o 12:27
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy

całka po krzywej Vivaniego

Post autor: patricia__88 »

\(\displaystyle{ \int_{K}w= \int_{K}z^2dy= \int_{0}^{2 \pi}a^2 \sin \frac{1}{4}t \frac{a}{2} \cos tdt= \frac{a^3}{2} \int_{0}^{2 \pi} \sin \frac{1}{4}t \cos tdt}\)
Nie wiem co z tym dalej zrobic
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

całka po krzywej Vivaniego

Post autor: Chromosom »

Po pierwsze, powiedziałem że granice całkowania są inne. Po drugie, pokaż dokładniejsze obliczenia, bo \(\displaystyle{ \sin\left(\frac14t\right)}\) zdecydowanie nie ma prawa w tej całce występować.
patricia__88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 367
Rejestracja: 15 gru 2010, o 12:27
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy

całka po krzywej Vivaniego

Post autor: patricia__88 »

Czyli granice mają być \(\displaystyle{ (2 \pi,4 \pi]}\)? Nie rozumiem jednak dlaczego skoro ja w rozwiązaniu mam \(\displaystyle{ [0,2 \pi]}\)... a co do samej całki to zgadza się będzie \(\displaystyle{ \sin \frac{1}{4}t}\), bo podnosimy \(\displaystyle{ z}\) do kwadratu.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

całka po krzywej Vivaniego

Post autor: Chromosom »

patricia__88 pisze:Nie rozumiem jednak dlaczego skoro ja w rozwiązaniu mam \(\displaystyle{ [0,2 \pi]}\)
Powinno być \(\displaystyle{ t\in[0,\,2\pi]}\). Wcześniej nie zauważyłem warunku \(\displaystyle{ z\ge0}\)
patricia__88 pisze:co do samej całki to zgadza się będzie \(\displaystyle{ \sin \frac{1}{4}t}\), bo podnosimy \(\displaystyle{ z}\) do kwadratu.
Nie wiem dlaczego stosujesz takie przekształcenie. Nie jest ono poprawne. Uzasadnij jego użycie.
patricia__88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 367
Rejestracja: 15 gru 2010, o 12:27
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy

całka po krzywej Vivaniego

Post autor: patricia__88 »

\(\displaystyle{ \int_{K}w= \int_{K}z^2dy= \int_{0}^{2 \pi} z^2(y')dy= \int_{0}^{2 \pi} \left(a \sin \frac{1}{2}t \right) ^2 \frac{a}{2} \cos t dt= \int_{0}^{2 \pi}a^2 \sin \frac{1}{4}t \frac{a}{2} \cos tdt= \frac{a^3}{2} \int_{0}^{2 \pi} \sin \frac{1}{4}t \cos tdt}\)
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

całka po krzywej Vivaniego

Post autor: Chromosom »

\(\displaystyle{ \left(\sin\frac t2\right)^2\neq\sin\frac t4}\)

w ogólności

\(\displaystyle{ (\sin x)^2\neq\sin\left(x^2\right)}\)

powtórz materiał z liceum oraz z pierwszego roku studiów; w szczególności własności funkcji trygonometrycznych oraz obliczanie całek z takich z funkcji.
ODPOWIEDZ