Objętość fragmentu kuli

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Namarie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 5 lis 2008, o 21:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 5 razy

Objętość fragmentu kuli

Post autor: Namarie »

A nie można tego zrobić ze sferycznych?

Czyli:
\(\displaystyle{ 0 \le \varphi \le \pi}\)
\(\displaystyle{ a \le r \le 2a}\)
\(\displaystyle{ 0 \le h \le \sqrt{4a^2 - r^2}}\)
I całeczka potrójna po tym razy 2 ?
\(\displaystyle{ 2 \int_{0}^{2\pi} d\varphi \int_{a}^{2a} dr \int_{0}^{ \sqrt{4a^2 - r^2} } r dh}\)
o ile wzięłam dobre obszary...
aniaaa1990
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 28 sie 2011, o 16:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 1 raz

Objętość fragmentu kuli

Post autor: aniaaa1990 »

Z walcowych . (Masz \(\displaystyle{ \varphi, r, h}\) a nie \(\displaystyle{ \varphi , \psi , r}\))

Wydaje się ok, przeliczę sobie jeszcze Twoim sposobem w wolnej chwili i porównam wynik.

-- 13 wrz 2011, o 09:00 --

Tak, to jest dobrze - jak scałkujesz po \(\displaystyle{ dh}\), to zostanie dokładnie to samo co u mnie .

\(\displaystyle{ \\2\int_{0}^{2 \pi} \int_{a}^{2a} \sqrt{4a^{2}-r^2}r dr d\varphi}\)
Namarie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 5 lis 2008, o 21:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 5 razy

Objętość fragmentu kuli

Post autor: Namarie »

No, no, chodziło mi o walcowe myślałam jeszcze nad sferycznymi i pewnie dlatego tak napisałam, dzięki!
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Objętość fragmentu kuli

Post autor: Chromosom »

Namarie pisze:\(\displaystyle{ 0 \le \varphi \le \pi}\)
Nie wiem dlaczego próbujesz obliczyć całkę po obszarze \(\displaystyle{ \varphi\in[0,\,\pi]}\) - taki kąt odpowiada górnej połowie koła. Zanim zaczniesz stosować współrzędne walcowe lub sferyczne do obliczania całek, zapoznaj się z ich definicją oraz odpowiednimi schematami.
aniaaa1990 pisze:Wydaje się ok
Nie. Zakres zmienności \(\displaystyle{ \varphi}\) jest błędnie określony, na co zwróciłem już uwagę.
ODPOWIEDZ