Całki dla smakoszy

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: arek1357 »

Całka ostatnia:

\(\displaystyle{ \int_{}^{} \frac{ \sqrt{1-x^2}-x }{x^2(x-1)-(x-1)+ \sqrt{1-x^2}(x-1) }dx=}\)

\(\displaystyle{ \int_{}^{} \frac{ \sqrt{1-x^2}-x }{(x-1)\sqrt{1-x^2}}dx=}\)

podstawienie:

\(\displaystyle{ x=\cos x , dx=-\sin t dt}\)

dalej:

\(\displaystyle{ - \int_{}^{} \frac{\left( \sin t-\cos t\right)\sin t }{\left( \cos t-1\right)\left( -\ sin^2 t+\sin t\right) }dt=}\)

\(\displaystyle{ \int_{}^{} \frac{\sin t-\cos t}{\left( 1-\cos t\right)\left( 1-\sin t\right) }dt=}\)

\(\displaystyle{ \int_{}^{} \frac{dt}{1-\cos t}- \int_{}^{} \frac{dt}{1-\sin t}=}\)

po scałkowaniu i uproszczeniu:

\(\displaystyle{ = \frac{2\tg \frac{t}{2} }{\tg \frac{t}{2}-1} - \frac{1}{\tg \frac{t}{2}}=}\)

\(\displaystyle{ = \frac{2\tg \frac{\arccos x}{2} }{\tg \frac{\arccos x}{2}-1} - \frac{1}{\tg \frac{\arccos x}{2}}}\)


Biorąc pod uwagę,że:

\(\displaystyle{ \tg \frac{\arccos x}{2}= \frac{ \sqrt{4-x^2} }{x}}\)

nasza całka będzie wyglądać tak:

\(\displaystyle{ \frac{2 \sqrt{4-x^2} }{\sqrt{4-x^2}-x}- \frac{x}{\sqrt{4-x^2}}+ C}\)
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: arek1357 »

Czas na całkę która tu chyba leżała najdłużej

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\cos \pi x}{e^{2\pi \sqrt{x}}-1 }dx}\)

po standardowych podstawieniach:

\(\displaystyle{ x:x^2}\)

otrzymamy:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\cos \pi x}{e^{2\pi \sqrt{x}}-1 }dx=2 \int_{0}^{ \infty } \frac{x\cos \pi x^2}{e^{2\pi x}-1}dx}\)

weźmy teraz funkcję:

\(\displaystyle{ \varphi(t)= \int_{- \infty }^{ \infty } \frac{e^{\pi i x^2-2\pi xt}}{e^{2\pi x}-1}dx}\)

łatwo obliczyć:

\(\displaystyle{ \varphi(t-1)=\int_{- \infty }^{ \infty } \frac{e^{\pi i x^2-2\pi xt+2 \pi x}}{e^{2\pi x}-1}dx}\)

lub:

\(\displaystyle{ \varphi(t-1)=\int_{- \infty }^{ \infty } \frac{e^{\pi i x^2-2\pi xt}e^{2\pi x}}{e^{2\pi x}-1}dx}\)

teraz łatwo wyliczyć:

\(\displaystyle{ \varphi(t-1)-\varphi(t)=\int_{- \infty }^{ \infty }e^{\pi i x^2-2\pi xt}dx}\)

łatwo wygooglować sobie wzór:

\(\displaystyle{ \int_{- \infty }^{ \infty }e^{-ax^2-2bx}dx= \sqrt{ \frac{\pi}{a} }e^{ \frac{b^2}{a} }}\)

co da nam gotowca do obliczenia tejże całki:

\(\displaystyle{ \int_{- \infty }^{ \infty }e^{\pi i x^2-2\pi xt}dx= \sqrt{i}e^{\pi i t^2}= \frac{ \sqrt{2} }{2}\left( 1+i\right)e^{\pi i t^2}}\)

Z drugiej strony nasz całka na prostokącie: \(\displaystyle{ ABCD}\)

\(\displaystyle{ A \rightarrow -x-is}\)

\(\displaystyle{ B \rightarrow x-is}\)

\(\displaystyle{ C \rightarrow x+i(1-s)}\)

\(\displaystyle{ D \rightarrow -x+i(1-s)}\)

\(\displaystyle{ 0 \le s \le 1}\)

Na bokach.: \(\displaystyle{ AD, i BC}\)

Moduł tej całki leci do zera:

\(\displaystyle{ | e^{\pi i x^2-sx}| \rightarrow 0 , x \rightarrow \infty}\)

Na boku AB nasza całka dąży do:

\(\displaystyle{ \varphi(t)}\)

a na boku.:\(\displaystyle{ CD}\)

mamy:

Bok.: \(\displaystyle{ CD}\) jest przesunięty o.: \(\displaystyle{ "i"}\) w stosunku do boku.: \(\displaystyle{ AB}\)

mamy przesunięcie:

\(\displaystyle{ \int_{- \infty }^{ \infty } \frac{e^{\pi i (x+i)^2-2\pi i (x+i)}}{e^{2\pi (x+i)t}-1}dx=}\)

Po uproszczeniu daje to:

\(\displaystyle{ \int_{- \infty }^{ \infty } \frac{e^{\pi i x^2 -2\pi xt-2 \pi x}e^{-2\pi i t - \pi i}}{e^{2\pi x}-1}dx}\)

Z drugiej strony łatwo obliczyć:

\(\displaystyle{ \varphi(t+1)=\int_{- \infty }^{ \infty } \frac{e^{\pi i x^2 -2\pi xt-2 \pi x}}{e^{2\pi x}-1}dx}\)

Czyli całka po odcinku.: \(\displaystyle{ CD}\) jest równa:

\(\displaystyle{ \varphi(t+1)e^{-2\pi i t - \pi i}=\varphi(t+1)e^{-2\pi ti}}\)

teraz z twierdzenia o resuidach całka po tym prostokącie da ostatecznie taki wynik:

\(\displaystyle{ \varphi(t)+e^{-2\pi ti}\varphi(t+1)=i}\)

mamy więc taki układ równań:

(1)

\(\displaystyle{ \varphi(t-1)-\varphi(t)= \frac{ \sqrt{2} }{2}(1+i)e^{\pi t^2i} / '(t)}\)

\(\displaystyle{ \varphi(t)+e^{-2\pi ti}\varphi(t+1)=i / '(t)}\)

różniczkujemy obustronnie po.: \(\displaystyle{ t}\)

Po zróżniczkowaniu otrzymamy:

(2)

\(\displaystyle{ \varphi'(t-1)-\varphi'(t)=\pi \sqrt{2}t (i-1)e^{\pi t^2i}}\)

\(\displaystyle{ \varphi'(t)-2\pi ie^{-2\pi ti}\varphi(t+1)+e^{-2\pi ti}\varphi'(t+1)=0}\)


teraz podstawiamy sukcesywnie do obu układów równań:

\(\displaystyle{ t=1,t=0}\)

Otrzymamy odpowiednio:

(1)

\(\displaystyle{ \varphi(0)-\varphi(1)=- \frac{ \sqrt{2} }{2}(1+i)}\)

\(\displaystyle{ \varphi(0)+\varphi(1)=i}\)

analogicznie:

(2)

\(\displaystyle{ \varphi'(0)-\varphi'(1)=\pi \sqrt{2}(1-i)}\)

\(\displaystyle{ \varphi'(0)-2\pi i \varphi(1)+\varphi'(1)=0}\)

Nie wdając się za bardzo w teorię rozwiązywania układów równań z kilkoma niewiadomymi , damy radę obliczyć:

(*) \(\displaystyle{ \varphi'(0)= \frac{ \sqrt{2} }{4}\pi - \frac{1}{2}\pi - \frac{ \sqrt{2} }{4}\pi i}\)

ale z drugiej strony:

\(\displaystyle{ \varphi'(t)=-2\pi \int_{- \infty }^{ \infty } \frac{xe^{\pi x^2 i-2 \pi xt}}{e^{2\pi x}-1}dx}\)

z tego:

\(\displaystyle{ \varphi'(0)=-2\pi \int_{- \infty }^{ \infty }\frac{xe^{\pi x^2 i}}{e^{2\pi x}-1}dx=}\)

\(\displaystyle{ =-2\pi \int_{- \infty }^{ \infty } \frac{x \cos \pi x^2}{e^{2\pi x}-1}dx -2\pi i \int_{- \infty }^{ \infty } \frac{x \sin \pi x^2}{e^{2\pi x}-1}dx}\)

Biorąc pod uwagę (*) oraz część rzeczywistą otrzymamy:

pi się skróci:

\(\displaystyle{ -2\int_{- \infty }^{ \infty } \frac{x \cos \pi x^2}{e^{2\pi x}-1}dx= \frac{ \sqrt{2} }{4}- \frac{1}{2}}\)

co da nam:

\(\displaystyle{ \int_{- \infty }^{ \infty } \frac{x \cos \pi x^2}{e^{2\pi x}-1}dx= \frac{2- \sqrt{2} }{8}}\)

Ze względu na symetrię otrzymamy:

\(\displaystyle{ \int_{0 }^{ \infty } \frac{x \cos \pi x^2}{e^{2\pi x}-1}dx= \frac{2- \sqrt{2} }{16} /*2}\)


ostatecznie:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\cos \pi x}{e^{2 \pi \sqrt{x}}-1}dx=2\int_{0 }^{ \infty } \frac{x \cos \pi x^2}{e^{2\pi x}-1}dx=\frac{2- \sqrt{2} }{8}}\)



cnd...
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: Mariusz M »

Macie problem z poprawnym wyświetlaniem TeXa
Ukryta treść:    
Ja używam Mimetexa od Forkosha i u mnie wyświetla poprawnie
Ostatnio zmieniony 23 paź 2022, o 21:06 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: Jan Kraszewski »

Forumowy \(\displaystyle{ \LaTeX}\) po prostu nie wydala przy takich dużych napisach.

JK
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: arek1357 »

Ja używam Mimetexa od Forkosha i u mnie wyświetla poprawnie
Z tego zdania rozumiem tyle co i z tego a może nawet i mniej:
从这个我不明白
Ostatnio zmieniony 16 cze 2019, o 22:19 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

Nie zamierzam tego rozczytywać (analogicznie nie siliłbym się na odczytanie takiego napisu, gdyby ktoś nowy wrzucił swój wątek bez LaTeXa; widzę, że to problem techniczny, ale sorry Gregory, ja jestem za leniwy).

Zaproponuję taką oto całkę:
\(\displaystyle{ \int_{0}^{+\infty} \frac{\sin^2 x}{x^2(x^2+1)} \,\dd x}\)
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: arek1357 »

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\sin^2 x}{x^2(x^2+1)}dx= \int_{0}^{ \infty } \frac{\sin^2 x}{x^2}dx - \int_{0}^{ \infty } \frac{\sin^2 x}{x^2+1}dx}\)

Zajmijmy się pierwszą całką"

\(\displaystyle{ I(a)= \int_{0}^{ \infty } \frac{\sin^2(ax)}{x^2}dx}\)

\(\displaystyle{ I'(a)= \int_{0}^{ \infty } \frac{\sin(2ax)}{x}dx=}\)

po podstawieniu:

\(\displaystyle{ 2ax=t}\)

otrzymamy:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\sin t}{t}dt= \frac{\pi}{2}}\)

czyli:


\(\displaystyle{ I'(a)= \frac{\pi}{2}}\)

Z tego:

\(\displaystyle{ I(a)=\frac{\pi}{2}a}\)

Ale nasza całka to:\(\displaystyle{ I(1)}\)

czyli:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\sin^2(ax)}{x^2}dx =\frac{\pi}{2}}\)

Druga całka z resuidów

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\sin^2 x}{x^2+1}dx}\)

Korzystając z tego, że:

\(\displaystyle{ \sin^2 x= \frac{1-\cos 2x}{2}}\)

otrzymamy:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{1-\cos 2x}{2(1+x^2)}dx = \frac{1}{2} \int_{0}^{ \infty } \frac{1}{1+x^2}dx - \frac{1}{2} \int_{0}^{ \infty } \frac{\cos 2x}{1+x^2}dx}\)

Nie siląc się, wiadomo,że:

\(\displaystyle{ \frac{1}{2} \int_{0}^{ \infty }\frac{1}{1+x^2}dx = \frac{\pi}{4}}\)

zostaje tylko:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\cos 2x}{1+x^2}dx}\)

można napisać, że:

\(\displaystyle{ \int_{-r}^{r} \frac{e^{2iz}}{1+z^2}dz= \int_{-r}^{r} \frac{\cos 2x}{1+x^2}dx+i \int_{-r}^{r} \frac{\sin 2x}{1+x^2}dx}\)

Druga całka wynosi zero z nieparzystości.

a natomiast tę z resuidów pociągniemy:

\(\displaystyle{ \int_{-r}^{r} \frac{e^{2iz}}{1+z^2}dz=2\pi i \lim_{z \to i} \frac{e^{2iz}}{z^2+1}(z-i)=2 \pi i \lim_{z \to i} \frac{e^{2iz}}{z+i}= \frac{\pi}{e^2}}\)

przechodząc do nieskończoności i dzieląc przez dwa otrzymamy:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\cos 2x}{1+x^2}=\frac{\pi}{2e^2}}\)

składając wszystko do kupy otrzymamy:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{\sin^2 x}{x^2(x^2+1)}dx= \frac{\pi}{2}- \frac{\pi}{4}+ \frac{\pi}{4e^2}= \frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{4e^2}}\)

cnd...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

Dobrze!
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: Mariusz M »

Premislav, ja tę całkę co podałeś już widziałem
Jak ktoś podaje stosunkowo łatwe całki to piszesz że są dla pałkoszy
a trudniejszych nie jesteś w stanie policzyć

Tutaj mają problem z TeXem ale
gdyby ją wyświetlił poprawnie to prawdopodobnie uznałbyś ją za nieelementarną

-- 4 sierpnia 2019, 09:39 --

Premislav, wynik dobry ale obliczenia zawierają lukę

Nie jest aż takie oczywiste że \(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty }\frac{\sin{x}}{x} \mbox{d}x =\frac{\pi}{2}}\)

Poza tym z wzoru Leibniza można było skorzystać później

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty }\frac{\sin^2{x}}{x^2} \mbox{d}x}\)

Zacznijmy liczyć tę całkę przez części

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty }\frac{\sin^2{x}}{x^2} \mbox{d}x =\lim_{x\to \infty }\frac{-\sin^2{x}}{x}-\lim_{x\to 0 }-x \cdot \frac{\sin^2{x}}{x^2}+\int_{0}^{ \infty }{\frac{2\sin{x}\cos{x}}{x} \mbox{d}x }\\
=\int_{0}^{ \infty }{\frac{\sin{2x}}{x} \mbox{d}x }}\)


\(\displaystyle{ I\left( s\right)= \int_{0}^{ \infty }{\frac{\sin{2x}}{x}e^{-sx} \mbox{d}x }\\
I'\left( s\right) =\int_{0}^{ \infty } {\frac{ \partial }{ \partial s}\frac{\sin{2x}}{x}e^{-sx} \mbox{d}x }\\
I'\left( s\right) =\int_{0}^{ \infty }-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x \\
\int{-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x}=\frac{1}{2}\cos{2x}e^{-sx}+\frac{s}{2}\int{\cos{2x}e^{-sx} \mbox{d}x }\\
\int{-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x}=\frac{1}{2}\cos{2x}e^{-sx}+\frac{s}{2}\left( \frac{1}{2}\sin{2x}e^{-sx}-\frac{s}{2}\int{-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x}\right) \\
\int{-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x}=\frac{1}{2}\cos{2x}e^{-sx}+\frac{s}{4}\sin{2x}e^{-sx}-\frac{s^2}{4}\int{-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x}\\
\left( 1+\frac{s^2}{4}\right)\int{-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x}= \frac{1}{2}\cos{2x}e^{-sx}+\frac{s}{4}\sin{2x}e^{-sx}\\
\left( \frac{s^2+4}{4}\right)\int{-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x}= \frac{1}{2}\cos{2x}e^{-sx}+\frac{s}{4}\sin{2x}e^{-sx}\\
\int{-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x}=\frac{e^{-sx}\left( 2\cos{2x}+s\sin{2x}\right) }{s^2+4}+C\\
\int_{0}^{ \infty }{-\sin{2x}e^{-sx} \mbox{d}x}=-\frac{2}{s^2+4}\\}\)



\(\displaystyle{ I'\left( s\right) =-\frac{4}{4}\frac{\frac{1}{2}}{1+\left( \frac{s}{2} \right)^2 }\\
I\left( s\right)=-\int{\frac{\frac{1}{2}}{1+\left( \frac{s}{2} \right)^2 } \mbox{d}s}\\
I\left( s\right)=-\arctan{\frac{s}{2}}+C
\int_{0}^{ \infty }{\frac{\sin{2x}}{x}e^{-sx} \mbox{d}x }=-\arctan{\frac{s}{2}}+C\\
\lim_{s\to \infty }-\arctan{\frac{s}{2}}+C=0\\
-\lim_{s\to \infty }\arctan{\frac{s}{2}}+C=0\\
C=\lim_{s\to \infty }\arctan{\frac{s}{2}}\\
I\left( s\right)= \frac{\pi}{2}- \arctan{\frac{s}{2}}\\
I\left( 0\right) =\frac{\pi}{2}\\}\)



A jakiś inny sposób na całkę \(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty }\frac{\sin^2{x}}{x^2+1}}\)
bez korzystania z analizy zespolonej ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

mariuszm, to świetnie, że widziałeś. Napisałem tak dwa albo trzy razy, z czego ostatnio pewnie ze dwa lata temu. Ponadto jakoś trochę zadań tutaj rozwiązałem, więc Twoja uwaga nieco się mija z prawdą. I te całki, o których tak pisałem, naprawdę były dla pałkoszy, choć mogłem sobie darować ten komentarz. Czy jeżeli ktoś nie umie podać dowodu twierdzenia Mihăilescu, to nie może napisać, że zadanie typu „oblicz resztę \(\displaystyle{ 2^{1000}}\) z dzielenia przez \(\displaystyle{ 17}\)" nie nadaje się do wątku z założenia ambitniejszego (na co wskazuje sama nazwa)?

Przyznaję, nie umiałbym obliczyć całki, którą podałeś, myślałem o jakiejś analogii do metody współczynników nieoznaczonych, jak mnie tak podszczypnąłeś, no ale nie wymyśliłem jak na razie.


\(\displaystyle{ \int_{0}^{\infty} \frac{\sin^2 x}{x^2+1}\,\dd x}\)
bez analizy zespolonej:
niech
\(\displaystyle{ I(a)= \int_{-\infty}^{\infty} \frac{\cos(ax)}{x^2+1}\,\dd x, \ J(a)= \int_{-\infty}^{\infty} \frac{x\sin(ax)}{x^2+1}\,\dd x}\)
Wówczas mamy z twierdzenia Leibniza o różniczkowaniu pod znakiem całki:
\(\displaystyle{ I'(a)=-J(a)}\)
Ponadto zaś z parzystości funkcji podcałkowej i twierdzenia Fubiniego:
\(\displaystyle{ \frac 1 2J(a)= \int_{0}^{\infty}\sin(ax)\left( \int_{0}^{\infty}\cos(y)e^{-xy}\,\dd y \right) \,\dd x\\= \int_{0}^{\infty} \int_{0}^{\infty}\sin(ax)\cos y e^{-xy}\,\dd y\,\dd x\\=\ \int_{0}^{\infty} \int_{0}^{\infty}\sin(ax)\cos(y)e^{-xy} \,\dd x\,\dd y\\= \int_{0}^{\infty} \frac{ a\cos y}{a^2+y^2} \,\dd y=\left|\begin{array} \ y=at\\\,\dd y=a\,\dd t\end{array}\right|\\= \int_{0}^{\infty} \frac{\cos(at)}{t^2+1} \,\dd t=\frac 1 2 I(a)}\)
Czyli otrzymaliśmy
\(\displaystyle{ I'(a)=-I(a)}\), ponadto łatwo widać, że
\(\displaystyle{ I(0)=\pi}\). Scałkowanie tego równania to dziecinna igraszka, wychodzi
\(\displaystyle{ I(a)=ce^{-a},}\) zaś podstawiając \(\displaystyle{ a:=0}\) mamy \(\displaystyle{ c=\pi}\), stąd
\(\displaystyle{ I(a)=\pi e^{-a}}\).
Nas interesuje (znów parzystość)
\(\displaystyle{ \frac 1 2 I(2)=\frac{\pi}{2}e^{-2}}\).
Tam jeszcze trzeba skorzystać z tożsamości
\(\displaystyle{ \sin^2 x= \frac{1-\cos(2x)}{2}}\), no ale to raczej każdy umie.

Natomiast
\(\displaystyle{ \int_{0}^{\infty} \frac{\sin x}{x}\,\dd x}\)
to jedna z najbardziej znanych całek nieelementarnych, uznałem, że można ją potraktować jak dobrze znaną.
Gdzieś w tym wątku (albo w drugim o podobnej nazwie) tak to liczyłem:
\(\displaystyle{ \int_{0}^{\infty} \frac{\sin x}{x} \,\dd x= \int_{0}^{\infty} \sin x \left(\int_{0}^{\infty} e^{-xy}\,\dd y\right)\,\dd x\\= \int_{0}^{\infty} \int_{0}^{\infty}\sin x \ e^{-xy}\,\dd y\,\dd x\\= \int_{0}^{\infty} \int_{0}^{\infty} \sin x \ e^{-xy}\,\dd x\,\dd y\\= \int_{0}^{\infty} \frac{\,\dd y}{1+y^2} =\frac \pi 2}\)



Zresztą na podobnej zasadzie w powyższych obliczeniach korzystam ze znajomości transformaty Laplace'a sinusa i cosinusa (wyprowadza się je, licząc przez części znane nieoznaczone całki zwrotne i wstawiając granice całkowania).
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Mariusz M »

Co do tej całki co podałem to chciałem wymyślić taką która tylko na pierwszy rzut oka
wydaje się nieelementarna tyle że po zróżniczkowaniu funkcja niewiele się uprościła
i tutejszy kulawy LaTeX nie chce jej wyświetlać

Jeśli chodzi o współczynniki nieoznaczone to
mogłyby zadziałać gdyby udało ci się przewidzieć postać funkcji pierwotnej

Na forach widziałem ciekawsze całki bo pewnie
gdyby ktoś chciał podejrzeć wynik w wolframach to pewnie
Wolfram by dla nich ją policzył

Sprawdzałem na innych forach i tylko na tym LaTeX
nie wyświetla poprawnie kodu którego podałem


arek1357 pisze:
Ja używam Mimetexa od Forkosha i u mnie wyświetla poprawnie
Z tego zdania rozumiem tyle co i z tego a może nawet i mniej:
从这个我不明白
Chodziło o to że gdybyście ściągnęli sobie na dysk jakiegoś LaTeXa to by wam
poprawnie wygenerował obrazek

-- 4 sierpnia 2019, 16:16 --

Co do całki którą zaproponowałem to dałoby się ją policzyć metodą
pokazaną u Fichtenholza w paragrafie o całkach eliptycznych jednak obliczenia byłyby
dość długie-- 4 sierpnia 2019, 18:06 --Kiedyś z pewnego równania różniczkowego dostałem całkę

\(\displaystyle{ \int{ \frac{ \mbox{d}x }{x^2\left( 4x^2-3\right)^2 \sqrt{x^2-1} } }}\)

możliwe że wygląda ona na taką dla pałkoszy ale pokazuje że nie warto podążać
za amerykańską modą tak jak arek1357, we wpisie z 27 maja 2019, 14:10
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: arek1357 »

Nie rozumiem co to za amerykańska moda nie wiem skąd to wytrzasnąłeś, mnie tej metody nauczyła moja pani "łot fszystkiego" i dlatego ją czasem stosuję ale nic mi nie mówiła że ma to jakiś związek z Ameryką nie daj Boże tfuu z Obamą lub Clintonami...
Po drugie nie za bardzo rozumiem różnica Premislava między całkami dla smakoszy a dla pałkoszy , może szerzej na ten temat...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

„Amerykańską modą" mariuszm nazywa całkowanie przez podstawienie, trzeba mieć słowniczek.

Nazwa wątku „Całki dla smakoszy" sugeruje, że powinny trafiać tu przykłady ambitniejsze, wymagające niestandardowej metody lub niestandardowego zastosowania standardowej metody, jakiegoś pomysłu. Dlatego kilka razy krytykowałem dobór niektórych przykładów tu wrzucanych, por. na przykład
viewtopic.php?t=125684,60#p5412135
Oczywiście może to mało kulturalne z mojej strony, ale we wrzucaniu do takich wątków (z założenia trudniejszych) przykładów z bardzo typowymi rozwiązaniami nie widzę sensu.


A ta całka
\(\displaystyle{ \int{ \frac{ \mbox{d}x }{x^2\left( 4x^2-3\right)^2 \sqrt{x^2-1} } }}\) rzeczywiście dość pouczająca. \(\displaystyle{ 1=x^2-(x^2-1)}\)
a nawalając Eulerem pewnie byśmy się zakopali w rachunkach.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: arek1357 »

! podstawienie:

\(\displaystyle{ x=\sin t , dx=\cos t dt}\)

Otrzymamy:

\(\displaystyle{ \frac{1}{i} \int_{}^{} \frac{\cos t dt}{\sin^2 t(4\sin^2 t-3)^2\cos t}= \frac{1}{i} \int_{}^{} \frac{ dt}{\sin^2 t(4\sin^2 t-3)^2}}\)

następne podstawienie:

\(\displaystyle{ \sin^2 t= \frac{1-\cos 2t}{2}}\)

co da po skrótach:

\(\displaystyle{ \frac{2}{i} \int_{}^{} \frac{dt}{(1-\cos 2t)(2\cos 2t+1)^2}}\)

można teraz: \(\displaystyle{ 2t=z, dt= \frac{1}{2}dz}\)

co wyniesie:

\(\displaystyle{ \frac{1}{i} \int_{}^{} \frac{dz}{(1-\cos z)(2\cos z+1)^2}}\)

po wymnożeniu mamy:

\(\displaystyle{ - \frac{1}{i} \int_{}^{} \frac{dz}{4\cos^3 z-3\cos z-1}=i \int_{}^{} \frac{dz}{\cos 3z -1}}\)

Nie będę tej ostatniej całki rozwiązywał bo zgodnie z nomenklaturą Premislava jest to zapewne całka dla pałkoszy...

jednak chyba moda amerykańska wygrywa...

Lecz czy bycie pałkoszem jest obraźliwe??? może to nawet zaszczyt...
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Re: Całki dla smakoszy

Post autor: Mariusz M »

Premislav, właśnie zakopiesz się w rachunkach jak będziesz liczył modnie
po amerykańsku a "nawalając Eulerem" całka znacznie się uprości
Widać że nie liczyłeś Eulerem

arek1357, ale bez zespolonych
ODPOWIEDZ