Oblicz granicę ciągu

Własności ciągów i zbieżność, obliczanie granic. Twierdzenia o zbieżności.
IceMajor2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 28 lut 2017, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 14 razy

Oblicz granicę ciągu

Post autor: IceMajor2 »

Witam, dany jest ciąg:

\(\displaystyle{ \lim_{n \to\infty} \left( \frac{n^{2}+2}{n^{2}+1}\right) ^{3n^{2}}}\) - cały ułamek do \(\displaystyle{ 3n^{2}}\) potęgi.

Kiedy w nawiasie wyłączymy \(\displaystyle{ n^{2}}\) to mamy wyrażenie dążące do \(\displaystyle{ 1}\). Po podniesieniu \(\displaystyle{ 1}\) do \(\displaystyle{ \infty}\), bo do tego dąży \(\displaystyle{ 3n^{2}}\), to mamy \(\displaystyle{ 1^{\infty} = 1}\).

Dlaczego zatem, gdy zrobimy \(\displaystyle{ \left( \left( 1+ \frac{1}{n^{2}+1} \right)^{n^{2}+1}\right)^{ \frac{n^{2}+1}{3n^{2}} } }\) wychodzi wynik \(\displaystyle{ \sqrt[3]{e}}\).

Co jeszcze lepsze: poprawny wynik to \(\displaystyle{ e^{3}}\).
Ostatnio zmieniony 26 lis 2021, o 14:17 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości: \infty.
Guzzi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 10 gru 2012, o 12:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 52 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: Guzzi »

Jak wymnożysz potęgi, to nie otrzymasz wyjściowego wykładnika.
IceMajor2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 28 lut 2017, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 14 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: IceMajor2 »

Guzzi pisze: 24 lis 2021, o 09:55 Jak wymnożysz potęgi, to nie otrzymasz wyjściowego wykładnika.
A rzeczywiście - źle przekształciłem. Dzięki, a wyjaśnisz mi jeszcze 1-szą część?
Kiedy w nawiasie wyłączymy \(\displaystyle{ n^2}\) to mamy wyrażenie dążące do \(\displaystyle{ 1.}\) Po podniesieniu \(\displaystyle{ 1}\) do \(\displaystyle{ \infty}\), bo do tego dąży \(\displaystyle{ 3n^2}\), to mamy \(\displaystyle{ 1^\infty=1}\).
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, o 11:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeXa - proszę zapoznać się z instrukcją: https://matematyka.pl/latex.htm.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: Jan Kraszewski »

A skąd dziwny pomysł, że "\(\displaystyle{ 1^\infty=1}\)"?

JK
IceMajor2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 28 lut 2017, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 14 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: IceMajor2 »

Jan Kraszewski pisze: 24 lis 2021, o 11:26 A skąd dziwny pomysł, że "\(\displaystyle{ 1^\infty=1}\)"?

JK
1 podniesione do jakiejkolwiek potęgi daje 1.

Ale chyba jednak widzę swój błąd, ponieważ tamto wyrażenie nigdy nie będzie równe 1... będzie po prostu bliskie 1, a kiedy podniesiemy cokolwiek lekko większego od 1 do \(\displaystyle{ \infty }\), to wynikiem będzie \(\displaystyle{ \infty }\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: Jan Kraszewski »

IceMajor2 pisze: 24 lis 2021, o 11:331 podniesione do jakiejkolwiek potęgi daje 1.
Ale tu nie ma żadnego podnoszenia do potęgi! Nieskończoność nie jest "bardzo dużą liczbą" i nie możesz wykonywać działań arytmetycznych z jej użyciem.

Zapis \(\displaystyle{ 1^\infty}\) to nie potęgowanie, tylko symbol nieoznaczony, opisujący graniczne zachowanie tego ciągu.
IceMajor2 pisze: 24 lis 2021, o 11:33Ale chyba jednak widzę swój błąd, ponieważ tamto wyrażenie nigdy nie będzie równe 1... będzie po prostu bliskie 1, a kiedy podniesiemy cokolwiek lekko większego od 1 do \(\displaystyle{ \infty }\), to wynikiem będzie \(\displaystyle{ \infty }\).
To też nieprawda.

JK
IceMajor2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 28 lut 2017, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 14 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: IceMajor2 »

Jan Kraszewski pisze: 24 lis 2021, o 11:37
IceMajor2 pisze: 24 lis 2021, o 11:331 podniesione do jakiejkolwiek potęgi daje 1.
Ale tu nie ma żadnego podnoszenia do potęgi! Nieskończoność nie jest "bardzo dużą liczbą" i nie możesz wykonywać działań arytmetycznych z jej użyciem.

Zapis \(\displaystyle{ 1^\infty}\) to nie potęgowanie, tylko symbol nieoznaczony, opisujący graniczne zachowanie tego ciągu.

JK
Hm... Chyba możemy jednak pewne działania wykonywać, ponieważ \(\displaystyle{ \left[\frac{1}{ \pm \infty} \right] }\) daje nam 0.

Rzeczywiście zapomniałem o czymś. Stąd \(\displaystyle{ 1^{\infty}}\) rzeczywiście jest wyrażeniem nieoznaczonym, ale \(\displaystyle{ 1^{-}}\) do nieskończoności daje 0, ale (i to jest przypadek, który miałem na myśli) \(\displaystyle{ 1 ^{+}}\) do nieskończoności daje \(\displaystyle{ \infty}\). Czy teraz się zgadza?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: a4karo »

Pewnie wiesz, że \(\displaystyle{ \left(1+\frac{1}{n}\right)^n\to e}\), więc widać, że `1^\infty` to nie musi być nieskończoność
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: Jan Kraszewski »

IceMajor2 pisze: 24 lis 2021, o 11:47Hm... Chyba możemy jednak pewne działania wykonywać, ponieważ \(\displaystyle{ \left[\frac{1}{ \pm \infty} \right] }\) daje nam 0.
Nie można wykonywać. To co napisałeś to nie jest dzielenie, tylko twierdzenie, że ciąg będący ilorazem, w którym ciąg liczników dąży do \(\displaystyle{ 1}\), a ciąg mianowników do \(\displaystyle{ \pm\infty,}\) dąży do zera.
IceMajor2 pisze: 24 lis 2021, o 11:47ale \(\displaystyle{ 1^{-}}\) do nieskończoności daje 0, ale (i to jest przypadek, który miałem na myśli) \(\displaystyle{ 1 ^{+}}\) do nieskończoności daje \(\displaystyle{ \infty}\). Czy teraz się zgadza?
:?: :?:
Nie mam pojęcia, o co Ci chodzi.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: a4karo »

IceMajor2 pisze: 24 lis 2021, o 11:47

Rzeczywiście zapomniałem o czymś. Stąd \(\displaystyle{ 1^{\infty}}\) rzeczywiście jest wyrażeniem nieoznaczonym, ale \(\displaystyle{ 1^{-}}\) do nieskończoności daje 0, ale (i to jest przypadek, który miałem na myśli) \(\displaystyle{ 1 ^{+}}\) do nieskończoności daje \(\displaystyle{ \infty}\). Czy teraz się zgadza?
Skąd wziąłeś takie mądrości? Nic z tego, co napisałeś, nie jest prawdą
IceMajor2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 28 lut 2017, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 14 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: IceMajor2 »

a4karo pisze: 24 lis 2021, o 12:47
IceMajor2 pisze: 24 lis 2021, o 11:47

Rzeczywiście zapomniałem o czymś. Stąd \(\displaystyle{ 1^{\infty}}\) rzeczywiście jest wyrażeniem nieoznaczonym, ale \(\displaystyle{ 1^{-}}\) do nieskończoności daje 0, ale (i to jest przypadek, który miałem na myśli) \(\displaystyle{ 1 ^{+}}\) do nieskończoności daje \(\displaystyle{ \infty}\). Czy teraz się zgadza?
Skąd wziąłeś takie mądrości? Nic z tego, co napisałeś, nie jest prawdą
Jan Kraszewski pisze: 24 lis 2021, o 12:22
IceMajor2 pisze: 24 lis 2021, o 11:47Hm... Chyba możemy jednak pewne działania wykonywać, ponieważ \(\displaystyle{ \left[\frac{1}{ \pm \infty} \right] }\) daje nam 0.
Nie można wykonywać. To co napisałeś to nie jest dzielenie, tylko twierdzenie, że ciąg będący ilorazem, w którym ciąg liczników dąży do \(\displaystyle{ 1}\), a ciąg mianowników do \(\displaystyle{ \pm\infty,}\) dąży do zera.
IceMajor2 pisze: 24 lis 2021, o 11:47ale \(\displaystyle{ 1^{-}}\) do nieskończoności daje 0, ale (i to jest przypadek, który miałem na myśli) \(\displaystyle{ 1 ^{+}}\) do nieskończoności daje \(\displaystyle{ \infty}\). Czy teraz się zgadza?
:?: :?:
Nie mam pojęcia, o co Ci chodzi.

JK
Chodziło mi o to, że ciąg zmierzający do 1 od lewej strony podniesiony do ciągu zmierzającego do nieskończoności, daje nam ciąg, którego granica zmierza do 0.
Oraz ciąg zmierzający do 1 z prawej strony podniesiony do ciągu zmierzającego do nieskończoności, daje nam ciąg, którego granica zmierza do nieskończoności.

Dodano po 1 minucie 10 sekundach:
a4karo pisze: 24 lis 2021, o 11:54 Pewnie wiesz, że \(\displaystyle{ \left(1+\frac{1}{n}\right)^n\to e}\), więc widać, że `1^\infty` to nie musi być nieskończoność
Masz rację... zapomniałem o tym, a pamiętam, że jakiś czas temu się właśnie nad tym zastanawiałem, dlaczego ten ciąg dąży do liczby Eulera, a nie inaczej... Nadal nie do końca to rozumiem.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: Jan Kraszewski »

IceMajor2 pisze: 26 lis 2021, o 12:29Chodziło mi o to, że ciąg zmierzający do 1 od lewej strony podniesiony do ciągu zmierzającego do nieskończoności, daje nam ciąg, którego granica zmierza do 0.
Oraz ciąg zmierzający do 1 z prawej strony podniesiony do ciągu zmierzającego do nieskończoności, daje nam ciąg, którego granica zmierza do nieskończoności.
Co - jak napisał Ci a4karo - nie jest prawdą.

JK
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Oblicz granicę ciągu

Post autor: arek1357 »

Zamiast całego tego pasztetu, który trudno skonsumować podstaw po prostu:

\(\displaystyle{ n^2+1=k}\)
ODPOWIEDZ