Granica

Własności ciągów i zbieżność, obliczanie granic. Twierdzenia o zbieżności.
kt26420
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 21 sty 2021, o 16:29
Płeć: Kobieta
wiek: 21
Podziękował: 40 razy

Granica

Post autor: kt26420 »

Próbowałam zrozumieć zadanie, które robiliśmy na ćwiczeniach, ale nie jestem pewna że wszystko poprawnie zapisałam do zeszytu, i nie miałam go rozwiązanego do końca, więc próbowałam to zrobić samodzielnie. Ale mam kilka pytań, i byłabym wdzięczna, gdyby ktoś pomógł)
\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} n\cdot \ln \left( \frac {n^2+n+1}{ n^2-n+1} \right) = \lim_{n\to \infty} \ln \left( \frac{n^2+n+1}{ n^2-n+1} \right)^n = \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2n}{n^2-n+1} \right)^n =}\) / Nie rozumiem dlaczego można dalej tak to napisać : \(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2}{n-1} \right)^n = }\)(czyli, jak robimy to przejście z \(\displaystyle{ n^2-n+1}\) do \(\displaystyle{ n-1}\)?)i dalej,czy poprawnie wychodzi, że to będzie: = \(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left[\left( 1 + \frac{2}{n-1} \right)^{n-1}\right]^{\frac{n}{n-1}}}\)(jeszcze pytańko, dlaczego nie liczymy tu 2?, czyli czemu to nie będzie \(\displaystyle{ \frac{n-1}{2} }\) potęga?) = \(\displaystyle{ \ln e^{1} = \ln e}\) , czy tak wychodzi?
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: Granica

Post autor: Tmkk »

kt26420 pisze: 18 lut 2021, o 14:50 Nie rozumiem dlaczego można dalej tak to napisać : \(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2}{n-1} \right)^n = }\)
Jeśli kolejne przejścia polegają na przekształcaniu wyrażenia, z którego granicę liczysz, to nie można tak zrobić. W granicy rzeczywiście jest to samo, bo ta jedynka w mianowniku niewiele zdziała i jak się ją pominie, to wychodzi własnie \(\displaystyle{ \frac{2n}{n^2-n+1}\sim \frac{2n}{n^2-n} = \frac{2}{n-1}}\), ale nie polecam tak robić.
kt26420 pisze: 18 lut 2021, o 14:50 jeszcze pytańko, dlaczego nie liczymy tu \(\displaystyle{ 2}\)?, czyli czemu to nie będzie \(\displaystyle{ \frac{n-1}{2}}\) potęga?
powinno być własnie tak, jak mówisz i ostatecznie wyjdzie \(\displaystyle{ \ln{e^2} = 2 }\).
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Granica

Post autor: pkrwczn »

kt26420 pisze: 18 lut 2021, o 14:50 (...)
(...)\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2n}{n^2-n+1} \right)^n =}\) / Nie rozumiem dlaczego można dalej tak to napisać : \(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2}{n-1} \right)^n = }\)(czyli, jak robimy to przejście z \(\displaystyle{ n^2-n+1}\) do \(\displaystyle{ n-1}\)?)
(...)
Tmkk pisze: 18 lut 2021, o 15:09
kt26420 pisze: 18 lut 2021, o 14:50 Nie rozumiem dlaczego można dalej tak to napisać : \(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2}{n-1} \right)^n = }\)
Jeśli kolejne przejścia polegają na przekształcaniu wyrażenia, z którego granicę liczysz, to nie można tak zrobić. W granicy rzeczywiście jest to samo, bo ta jedynka w mianowniku niewiele zdziała i jak się ją pominie, to wychodzi własnie \(\displaystyle{ \frac{2n}{n^2-n+1}\sim \frac{2n}{n^2-n} = \frac{2}{n-1}}\), ale nie polecam tak robić.
(...)
Tutaj się dzieje coś innego, mamy

\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2n}{n^2-n+1} \right)^n =\lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2}{n-1+ \frac{1}{n} } \right)^n }\)

Czyli licznik i mianownik ułamka dzielony jest przez \(\displaystyle{ n}\) i jedynka znika w granicy a nie jako przybliżenie. Mamy

\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2}{n-1} \right)^n}\)

Nie wiem czy tak można, czy nie. Granice niestety bardzo często wychodzą poprawnie nawej jak się porobi błędy.

Najłatwiej jest zrobić to tak:

\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2n}{n^2-n+1} \right)^n=\lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2n}{n^2-n+1} \right) ^{ \frac{n^2-n+1}{2n} \frac{2n}{n^2-n+1}n}=\lim_{n\to \infty} \ln \left[\left( 1 + \frac{2n}{n^2-n+1} \right) ^{ \frac{n^2-n+1}{2n}}\right]^{ \frac{2n^2}{n^2-n+1}}= }\)

Zawartość kwadratowego nawiasu dąży do liczby Nepera \(\displaystyle{ e}\). Wykładnik za zewnątrz dąży do \(\displaystyle{ 2}\).
\(\displaystyle{ =\ln\left( e^2\right) =2}\).
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: Granica

Post autor: Tmkk »

Liczenie granicy po kawałku nie jest najlepszym pomysłem...
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Granica

Post autor: pkrwczn »

No właśnie też zaczynam to kwestionować.

Dodano po 10 minutach 41 sekundach:
Nie, chyba żle mówisz. Można wsadzić operator \(\displaystyle{ \lim}\) w funkcję, kiedy mamy funkcję ciągłą. Więc niech \(\displaystyle{ n \in \RR}\)

\(\displaystyle{ \lim_{ x\to \infty } f(g(x))=f( \lim_{x \to \infty } g(x))}\).

Albo

\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \ln \left( 1 + \frac{2}{n-1} \right)^n = \ln \lim_{n\to \infty}\left[\lim_{n\to \infty}\left( 1 + \frac{2n}{n^2-n+1} \right) ^{ \frac{n^2-n+1}{2n}}\right]^{ \frac{2n^2}{n^2-n+1}}}\).

Czy to ja źle mówię?
Ostatnio zmieniony 18 lut 2021, o 21:38 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: Granica

Post autor: Tmkk »

Tak, pod logarytm możesz wsadzić granicę i tak się tu robi pod koniec. Ale jak zaargumentujesz przejście, o którym pisałeś wcześniej:

\(\displaystyle{ \lim_{n\to\infty} \left(1+\frac{2}{n-1+\frac{1}{n}}\right)^{n} = \lim_{n\to\infty} \left(1+\frac{2}{n-1+\lim_{n \to \infty} \frac{1}{n}}\right)^{n} = \lim_{n\to\infty} \left(1+\frac{2}{n-1}\right)^{n} }\)
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Granica

Post autor: pkrwczn »

Nie, mi chodziło o to, że takie było podejście w pierwszym poście. Dlatego napisałem "Nie wiem czy tak można, czy nie." Czyli to była tylko analiza/interpretacja.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: Granica

Post autor: Tmkk »

A ok, rozumiem.

W zasadzie, to też o to mi w zasadzie chodziło w pierwszym moim poście (przez ten znaczek \(\displaystyle{ \sim}\) miałem na myśli zachowanie w granicy, nie przybliżenie). To jeszcze raz powiem, że nie jest to poprawne przekształcenie. Co nie zmienia faktu, ze daje ten sam wynik, jak masz wprawę, to właściwie od razu możesz zauważyć, że wyrażenie \(\displaystyle{ \frac{2n}{n^2-n+1}}\) w granicy zachowuje się jak \(\displaystyle{ \frac{2}{n}}\) i wyjdzie na to samo.

Ale takie upraszczania mogą prowadzić do błędów i z tym trzeba ostrożnie, więc polecam robić dokładnie.
ODPOWIEDZ