Wyznacz granicę ciągu

Własności ciągów i zbieżność, obliczanie granic. Twierdzenia o zbieżności.
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Wyznacz granicę ciągu

Post autor: albanczyk123456 »

Obliczyć granicę
\(\displaystyle{ \lim_{ n \to \infty } ( \sqrt[n]{2}+\sqrt[n]{3}-\sqrt[n]{5})^{n} }\)
Prosiłbym o jakąś wskazówkę w którą stronę pójść z tą granicą.
szw1710

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: szw1710 »

Wynik jest bardzo ciekawy. Eksperymenty numeryczne wskazują na \(1.2\), tak samo liczy Wolfram Alpha. Więc musi być jakiś ładny trick. Na początek dość łatwo zauważyć, że \(\sqrt[n]{2}+\sqrt[n]{3}-\sqrt[n]{5}\ge 0\). Jeśli wie się, co to funkcja wypukła (a tutaj wklęsła) w sensie Wrighta, to wniosek jest natychmiastowy i wynika z tzw. nierówności Lima. :) No ale dalej trzeba pokombinować.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22203
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: a4karo »

Niech `a_1,...,a_{n+1}, b_1,...,b_n>0` I `t\to 0^+`. Wtedy

\(\displaystyle{ \begin{aligned}&\left(a_1^t+...+a_{n+1}^t-b_1^t-...-b_n^t\right)^{1/t}=\\[2ex]
&=\left(1+\frac{1 }{\dfrac{1 }{\displaystyle\sum_{i=1}^{n+1}(a_i^t-1)-\displaystyle\sum_{i=1}^{n}(b_i^t-1)} }\right)^{1/t}\\[2ex]
&=\left(1+\dfrac{1 }{\dfrac{1 }{\displaystyle\sum_{i=1}^{n+1}(a_i^t-1)-\displaystyle\sum_{i=1}^{n}(b_i^t-1)} }\right)^{ \dfrac{1 }{\displaystyle\sum_{i=1}^{n+1}(a_i^t-1)-\displaystyle\sum_{i=1}^{n}(b_i^t-1)}\cdot \dfrac{\displaystyle\sum_{i=1}^{n+1}(a_i^t-1)-\displaystyle\sum_{i=1}^{n}(b_i^t-1)}{t}} \\[4ex]
&\longrightarrow \exp\left(\displaystyle\sum_{i=1}^{n+1}\ln a_i-\displaystyle\sum_{i=1}^{n}\ln b_i\right) =\dfrac{\displaystyle\prod_{i=1}^{n+1}a_i} {\displaystyle\prod_{i=1}^{n}b_i}
\end{aligned}
}\)
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7916
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: janusz47 »

Super sprowadzenie do granicy z exp.

Dodano po 53 minutach 55 sekundach:
Brakuje mi potęg \(\displaystyle{ t }\) w nawiasie z potęgą \(\displaystyle{ \frac{1}{t} }\). Mógłbyś uzasadnić to przejście?

Dodano po 32 minutach 30 sekundach:
Teraz wszystko w porządku.
szw1710

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: szw1710 »

szw1710 pisze:Wynik jest bardzo ciekawy. Eksperymenty numeryczne wskazują na `1.2`, tak samo liczy Wolfram Alpha.
Wolfram Alpha deklaruje, że posługuje się szeregami Laurenta.

Kod: Zaznacz cały

https://www.wolframalpha.com/input/?i=limit+%282%5E%281%2Fn%29%2B3%5E%281%2Fn%29-5%5E%281%2Fn%29%29%5En+as+n+tends+to+infinity


Na smartfonie mam wykupioną płatną wersję z możliwością step by step solution, ale to za słabe na to zadanie i nie pojawia się.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: Janusz Tracz »

Dla ustalonych \(\displaystyle{ a,b,c>0}\) funkcja \(\displaystyle{ x\mapsto a^x+b^x-c^x}\) rozwija się wokół zera w następujący sposób*:

\(\displaystyle{ a^x+b^x-c^x=1+x (\ln (a)+\ln (b)-\ln (c))+\frac{1}{2} x^2 \left(\ln ^2(a)+\ln ^2(b)-\ln ^2(c)\right)+\frac{1}{6} x^3 \left(\ln ^3(a)+\ln ^3(b)-\ln ^3(c)\right)+O\left(x^4\right)}\)

choć tu tak naprawdę wystarczy zauważyć, że:

\(\displaystyle{ a^x+b^x-c^x=1+x (\ln (a)+\ln (b)-\ln (c))+ O\left(x^2\right)}\)

stąd mamy to co trzeba**:

\(\displaystyle{ \left( a^x+b^x-c^x\right)^{ \frac{1}{x} } =\left( 1+x (\ln (a)+\ln (b)-\ln (c))+ O\left(x^2\right)\right)^{ \frac{1}{x} } \:\xrightarrow[]{x\to 0^{+}}\: e^{\ln (a)+\ln (b)-\ln (c)} = \frac{ab}{c}\Bigg|_{\left( a,b,c\right)=\left( 2,3,5\right) }= \frac{6}{5} }\)


* To rozwinięcie nietrudno zauważyć. To są tak naprawdę trzy zmieszane rozwinięcia funkcji \(\displaystyle{ \xi^x=e^{x\ln \xi}}\).

** A nawet widać stąd jakie jest uogólnienie tego na przykład podany przez a4karo.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2020, o 13:51 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
szw1710

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: szw1710 »

Tak czy inaczej, zadanie jest interesujące.
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: albanczyk123456 »

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc :) .
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22203
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: a4karo »

Koniecznie trzeba dodać założenie, które pominąłem :
`\sum a_i^t-\sum b_i^t` musi być dodatnie dla małych `t`.

W oryginalnym zadaniu tak jest - wynika to z miłej własności funkcji wklęsłych
Ciągła funkcja `f` jest wklęsła wtedy i tylko wtedy gdy dla dowolnego `h>0 ` funkcja ` g(x) =f(x+h) - f(x) ` jest malejąca.

Dla `f(x) =x^{1 /n} ` bierzemy `h=2`, a nierówność to `g(3)<g(0)`.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2020, o 15:06 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości: założenie. Interpunkcja.
szw1710

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: szw1710 »

Ty jesteś fanem monotoniczności ilorazów, zaś ja patrzę na to po Wrightowsku, czyli w sensie Schura. Może skrobnę jakiś tekścik w kompendium. W sumie oba spojrzenia są jednym i tym samym.

Jeśli \(f\) jest wypukła oraz \(a+b=c+d\), to \(f(a)+f(b)\leqslant f(c)+f(d)\). To można sprawdzić powołując się na wspomnianą monotoniczność.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7916
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: janusz47 »

Proszę zamiast tekstu w kompedium po wrightowsku czyli w sensie Schura obliczyć tą granicę.
szw1710

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: szw1710 »

janusz47 pisze: 26 gru 2020, o 16:41 Proszę zamiast tekstu w kompedium po wrightowsku czyli w sensie Schura obliczyć tą granicę.
Zanim odpowiem ostrzej, chciałbym wiedzieć, co Pan chce przez to powiedzieć.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7916
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: janusz47 »

Chciałbym się dowiedzieć jak Pan liczysz tą granicę po wrightowsku w sensie Schura. Bo na razie robisz Pan popis znajomością pojęć, które chciałbym (chcielibyśmy) poznać i dowiedzieć się jak je wykorzystać w obliczeniu tej granicy. Do tej pory podał Pan wartość granicy \(\displaystyle{ 1,2 }\) z Wolfram Alpha.
szw1710

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: szw1710 »

janusz47 pisze: 26 gru 2020, o 17:05 Chciałbym się dowiedzieć jak Pan liczysz tą granicę po wrightowsku w sensie Schura.
Ten sposób zwracania się do mnie jest bardzo kolokwialny i nie przystoi w oficjalnej rozmowie. Jak Pan liczy, nie liczysz. Nadto w oficjalnej wypowiedzi używamy formy tę granicę. Zwrot tą granicę dopuszczalny jest w rozmowie, nie w tekście pisanym.

Dyskusję rozpocząłem następującym stwierdzeniem.
szw1710 pisze: 25 gru 2020, o 19:22 Wynik jest bardzo ciekawy. Eksperymenty numeryczne wskazują na \(1.2\), tak samo liczy Wolfram Alpha. Więc musi być jakiś ładny trick. Na początek dość łatwo zauważyć, że \(\sqrt[n]{2}+\sqrt[n]{3}-\sqrt[n]{5}\ge 0\). Jeśli wie się, co to funkcja wypukła (a tutaj wklęsła) w sensie Wrighta, to wniosek jest natychmiastowy i wynika z tzw. nierówności Lima. :) No ale dalej trzeba pokombinować.
Jak zauważył a4karo, powinniśmy wiedzieć, że \(\sqrt[n]{2}+\sqrt[n]{3}-\sqrt[n]{5}>0\) dla dostatecznie dużych \(n\). Pokażę to według nierówności \(f(a)+f(b)>f(c)+f(d)\), o ile \(f\) jest funkcją ściśle wklęsłą oraz \(c<a<b<d\) i \(a+b=c+d.\) Na mocy przyjętych założeń punkty \(a,b\) oraz \(c,d\) mają wspólną średnią arytmetyczną, więc \(a=tc+(1-t)d\) oraz \(b=(1-t)c+td\) dla pewnego \(t\in(0,1).\) Z definicji funkcji ściśle wklęsłej dochodzimy do dwóch nierówności.
\[
\begin{aligned}
f(a)&=f\bigl(tc+(1-t)d\bigr)>tf(c)+(1-t)f(d),\\[1ex]
f(b)&=f\bigl((1-t)c+td\bigr)>(1-t)f(c)+tf(d).
\end{aligned}
\]
Dodając je stronami otrzymujemy \(f(a)+f(b)>f(c)+f(d).\) Ta właśnie nierówność jest związana z wklęsłością w sensie Wrighta. Wydaje mi się dość użyteczna, a przez lata praktyki zawodowej udało mi się z nią trochę oswoić do tego stopnia, że nawet napisałem pracę naukową związaną z tą klasą funkcji.

W każdym razie dla każdego \(n\in\NN\) funkcja \(f_n(x)=\sqrt[n]{x}\) jest ściśle wklęsła w przedziale \([0,\infty)\), więc biorąc \(c=0,a=2,b=3,d=5\) otrzymujemy, że \(a+b=5=c+d\), więc
\[
\begin{aligned}
f_n(a)+f_n(b)&>f_n(c)+f_n(d),\\
f_n(2)+f_n(3)&>f_n(0)+f_n(5),\\
\sqrt[n]{2}+\sqrt[n]{3}&>\sqrt[n]{0}+\sqrt[n]{5},\\
\sqrt[n]{2}+\sqrt[n]{3}-\sqrt[n]{5}&>0.
\end{aligned}
\]To jest coś, co określiłem mianem po Wrightowsku, czyli w sensie Schura. Może warto spopularyzować to pojęcie.

Podsumowując, od tej dodatniości zaczęła się dyskusja. Dalsze pomysły miał a4karo. Ja też chciałem to jakoś powiązać z liczbą \(e\), ale wziąłem do obliczeń tylko dwa składniki sumy występującej w granicy, a trzeba było wziąć wszystkie trzy. A ponieważ zadanie wydało mi się ciekawe, a sam byłem wczoraj wieczorem mocno zmęczony, pokazałem je koledze a4karo, który szybko je rozpracował.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22203
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Re: Wyznacz granicę ciągu

Post autor: a4karo »

@janusz47
wykazałeś się tutaj nie tylko niezrozumieniem pojęć, ale i daleko idąca bezczelnością. Trudno, wszyscy wiemy, że tak masz i nic się na to nie poradzi. ale spróbuj uważniej dobierać słowa. NA drugi raz, jak nie rozumiesz, to grzecznie poproś.

Nikt tu nie liczy granicy "po wrightowsku" ani w "sensie Schura". To zostało użyte tylko dla wykazania, że w oryginalnym zadaniu wyrażenie ma sens.

Trzy najpopularniejsze definicje wypukłości są takie:
A) wypukłość w sensie Jensena:
`f` jest wypukła w sensie Jensena, jeżeli dla dowolnych `x,y` z dziedziny zachodzi \(\displaystyle{ f\left(\frac{x+y}{2}\right)\leq \frac{f(x)+f(y)}{2}.}\)
B) wypukłość w sensie Wrighta
`f` jest wypukła w sensie Wrighta jeżeli dla dowolnego `h>0` funkcja `g(x)=f(x+h)-f(x)` jest rosnąca

ten warunek jest równoważny takiemu

`f` jest wypukła w sensie Wrighta jeżeli dla dowolnego `a<c<d<b` takich, że `a+b=c+d` zachodzi `f(c)+f(d)\le f(a)+f(b)` (ten warunek jest zwany warunkiem Schura).

C) wypukłość w zwykłym sensie
`f` jest wypukła jeżeli dla dowolnych `x,y` z dziedziny i `0\leq t\leq 1` zachodzi `f(tx+(1-t)y)\le tf(x)+(1-t)f(y)`

Ten warunek jest równoważny takiemu: funkcja `g(x,y)=\frac{f(x)-f(y)}{x-y}` jest rosnąca względem każdej zmiennej

A) to wypukłość, o której uczą w szkole, podając przy okazji wiele - delikatnie mówiąc - naciągniętych "faktów"
Z B) uczeń liceum pewnie nigdy się nie spotka chociaż warunek Schura ma uroczą interpretację geometryczną
Z C) może się zetknąć olimpijczyk.

Można pokazać, że `A \Rightarrow B \Rightarrow C` i każda z tych implikacji jest nieodwracalna. Z drugiej strony, dla ciągłych funkcji te trzy definicje są równoważne.

Jako zadanie domowe udowodnij te dwie implikacje oraz ich równoważność w przypadku funkcji ciągłych.


Mniej zacietrzewienia, więcej samokrytyki i Wesołego Po Świętach

Dodano po 3 minutach :
PS: żebyś się nie pogubił: szw1710 pisze o funkcjach wklęsłych, ja o wypukłych, ale mam nadzieję, że wiesz jak przerobić definicje.
Zablokowany