Granica ciągu

Własności ciągów i zbieżność, obliczanie granic. Twierdzenia o zbieżności.
85213
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2018, o 19:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 6 razy

Granica ciągu

Post autor: 85213 »

Mam obliczyć granice: \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } ( \sqrt{2}- \sqrt[3]{2} )( \sqrt{2} - \sqrt[5]{2})...( \sqrt{2}- \sqrt[2n+1]{2})}\) Wszystkie wyrazy są mniejsze od \(\displaystyle{ 1}\) i większe od \(\displaystyle{ 0}\), a więc granica będzie równa \(\displaystyle{ 0}\). Problem w tym, że nie wiem jak to uzasadnić, na jakie twierdzenia się powołać i jak to zapisać w sposób matematyczny, a nie opisowy.
Awatar użytkownika
Rafsaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie/Wrocław
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 80 razy

Re: Granica ciągu

Post autor: Rafsaf »

Można to oszacować i z tw o 3 ciągach

\(\displaystyle{ 0<( \sqrt{2}- \sqrt[3]{2} )( \sqrt{2} - \sqrt[5]{2})...( \sqrt{2}- \sqrt[2n+1]{2})< ( \sqrt{2}- \sqrt[2n+1]{2}) ^{n}}\)

Wystarczy tylko uzasadnić dlaczego
\(\displaystyle{ 0<( \sqrt{2}- \sqrt[2n+1]{2})<1}\)

Bo jak wiadomo gdy \(\displaystyle{ 0<q<1}\) to \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } q^{n}=0}\)
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Re: Granica ciągu

Post autor: Lorek »

85213 pisze:Wszystkie wyrazy są mniejsze od \(\displaystyle{ 1}\) i większe od \(\displaystyle{ 0}\), a więc granica będzie równa \(\displaystyle{ 0}\).
Rafsaf pisze: Wystarczy tylko uzasadnić dlaczego
\(\displaystyle{ 0<( \sqrt{2}- \sqrt[2n+1]{2})<1}\)

Bo jak wiadomo gdy \(\displaystyle{ 0<q<1}\) to \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } q^{n}=0}\)
No, to tak nie do końca. Nie jest prawdą, że jeśli \(\displaystyle{ 0<a_n<1}\), to \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }a_1a_2\cdots a_n=0}\). Jest tak natomiast gdy \(\displaystyle{ 0<a_n<q<1}\).
Awatar użytkownika
Rafsaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie/Wrocław
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 80 razy

Re: Granica ciągu

Post autor: Rafsaf »

Oszacowałem z góry każdy wyraz tego iloczynu przez największy wyraz czyli przez iloczyn \(\displaystyle{ ( \sqrt{2}- \sqrt[2n+1]{2})^{n}}\) i do ciągu o takim wyrazie ogólnym stosuje się to co zacytowałeś(w moim zamyśle, bo po tym jak napisałem to w sumie nie wiadomo do czego). No chyba że tu też jest gdzieś błąd a ja go nie widzę, tak też może być.
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Re: Granica ciągu

Post autor: Lorek »

W tym przykładzie jest ok, ale w ogólności trzeba uważać. A najlepiej jeszcze skorzystać z tego, że \(\displaystyle{ \sqrt{2}-\sqrt[2n+1]{2}<\sqrt{2}-1}\) i sprawa jest jasna.
ODPOWIEDZ