Wykazać z definicji

Własności ciągów i zbieżność, obliczanie granic. Twierdzenia o zbieżności.
Awatar użytkownika
Marmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 30 sty 2008, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wołomin
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 75 razy

Wykazać z definicji

Post autor: Marmon »

W zasadzie nie wiem jak mam to wykazać oprócz napisania definicji.... oto przykład

Wykazać z definicji, że:

\(\displaystyle{ \forall a>1, \lim_{n \to +\infty} a^n = + \infty \Leftrightarrow \forall M \in R\quad \exists \delta \in R\quad \forall n>\delta \quad a^n>M \Rightarrow 2^n > 0}\)

I co już koniec?

Jakoś nie rozumiem tej analizy
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Wykazać z definicji

Post autor: Zordon »

Jeśli nie rozumiesz tej definicji, to napisanie kilku implikacji, delt i epsilonów niestety nie pomoże. Polecam dokładną analizę definicji granicy ciągu, zrozumienie jej na kilku przykładach (np. ciąg \(\displaystyle{ \frac{1}{n}}\)). Powinno pomóc.
Awatar użytkownika
Marmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 30 sty 2008, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wołomin
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 75 razy

Wykazać z definicji

Post autor: Marmon »

Troche pochopnie mnie oceniasz, rozumiem definicje ale nie rozumiem co mogę zrobić z tym zadaniem.
A to co podałeś to wiadomo że granicą jest 0.

To co napisałem "Jakoś nie rozumiem tej analizy" odnosi się do tego że nie wiem czy to co już zrobiłem załatwia przykład czy też nie.
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Wykazać z definicji

Post autor: Zordon »

W sprawie tego, czy to jest pochopna ocena, to bym się kłócił W każdym razie to co jest napisane w pierwszym poście nie wygląda jak oznaka zrozumienia definicji, wprost przeciwnie...
Awatar użytkownika
Marmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 30 sty 2008, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wołomin
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 75 razy

Wykazać z definicji

Post autor: Marmon »

Zordon pisze:W sprawie tego, czy to jest pochopna ocena, to bym się kłócił W każdym razie to co jest napisane w pierwszym poście nie wygląda jak oznaka zrozumienia definicji, wprost przeciwnie...
Świetnie, ale bardziej przydatne było by wytłumaczenie co i jak. Bo póki co to jest coś w stylu "ja wiem ale Ci nie powiem". Na pewno przyniesie to wiecej korzyści - mi wiedze, Tobie satysfakcje jeśli potrafisz ją czerpać z uczenia innych.

pozdro
ODPOWIEDZ