Przekształcenia funkcji

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
sou4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żarki
Podziękował: 1 raz

Przekształcenia funkcji

Post autor: sou4 »

Dany jest wykres funkcji y=f(x). Naszkicuj wykresy:

a) y=[f(x)+f(|x|)]/2

b) y=f[(x+|x|)/2]

Nie proszę, to dokładne rozwiązanie, ponieważ nie mam możliwości przedstawienia wykresu danej funkcji. Chodzi mi tylko o kilka wskazówek... Dalej już sobie dam rade...

Z góry dzięki
pzdr
Kris-0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2006, o 11:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 82 razy

Przekształcenia funkcji

Post autor: Kris-0 »

podpowiedź:
wykres \(\displaystyle{ f(|x|)}\) leży po prawej strony osi Ox. Chyba tak sie to zapisuje: \(\displaystyle{ f(|x|)= \begin{cases} f(x)\,\,dla \,\,x \geqslant 0\\ f(-x)\,\,dla\,\,x<0 \end{cases}}\)
sou4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żarki
Podziękował: 1 raz

Przekształcenia funkcji

Post autor: sou4 »

Ok, ale do tego akurat sam doszedłem... =P
Zatrzymałem się w martwym punkcie i nie mam pojęcia jak zaznaczyć na wykresie sumę: f(x)+f(|x|)...
ramzes_ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 gru 2007, o 23:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa

Przekształcenia funkcji

Post autor: ramzes_ek »

Nałożenie wartości bezwzględnej


Wykres funkcji \(\displaystyle{ y = f( | x | )}\) tworzymy poprzez usunięcie funkcji po lewej stronie osi OY i symetryczne odbicie prawej strony względem tej osi.

Wykres funkcji \(\displaystyle{ y = | f(x) |}\) tworzymy poprzez przełożenie części funkcji znajdującej się pod osią OX nad nią.

poszukaj "przekształcanie wykresów" w wilkipedji
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Przekształcenia funkcji

Post autor: JankoS »

Kolega Kris-0 się pomylił. Wykres funkcji f|x| otrzymujemytak jak napisał Kolega ramzes_ek.

A co do zaznaczania sumy f(x)+F|x|. Dla danego x bierzeny pod uwagę drugie współrzędne punktów, dodajemy je i zaznaczamy otrzymany punkt.

Na przykład
- jeśli f(-1)=3 i f|-1|=2, to sumie odpowiada punkt (-1, 5),
- jeśli f(-1)=4 i f|-1|=-5, to zaznaczamy punkt (-1, -1),
- jeśli f(-1)=-2 i f|-1|=-100, to zaznaczamy punkt (-1, -102)
- jeśli f(5)=5, to musi być f|5|=5 i zaznaczamy punkt (5, 10).

Teoretycznie powinno się to zrobić dla każdego x (co najczęściej jest niemożliwe), w praktyce robi co któreś x i dodaje "na oko".

W przypadku a) część otrzymanego wykresu dla nieujemnych x (po lprawej stronie osi OY) jest taka sama jak dla f(x) i raczej na pewno dla x=0 funkcja będzie nieciągła (na wykresie będzie skok). W przypadku b) należy paamiętać o podzieleniu przed dodaniem drugiej współrzędnej punktu odpowiadającego wykresowi f|x|. Na przykład jeśli f(3)=3 to f|3|=3 to dla sumy \(\displaystyle{ f(3)+\frac{f|3|}{2}}\), to otrzymamy punkt \(\displaystyle{ (3,\frac {9}{2})}\).
ODPOWIEDZ