Funkcja "na" i funkcja "w"

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: a4karo »

Na przykład `D, F, G\subset\RR, (f,D,F)` i `(g,D,G)`
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: janusz47 »

Trudno dzisiaj mówić o analizie matematycznej bez wykorzystywania w niej pojęć teorii mnogości.

W tym przykładzie, który wywołał tak gorącą dyskusję, zbiór \(\displaystyle{ \RR }\) i przedział \(\displaystyle{ (-1, 1) }\) są zbiorami równolicznymi, czyli równej mocy, bo istnieje funkcja różnowartościowa \(\displaystyle{ f }\) określona wzorem \(\displaystyle{ f(x) = \frac{x}{1+|x|}, \ \ x\in \RR }\), która odwzorowuje zbiór \(\displaystyle{ \RR }\) na przedział \(\displaystyle{ (-1, 1). }\)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: a4karo »

janusz47 pisze: 1 lis 2021, o 16:38 Trudno dzisiaj mówić o analizie matematycznej bez wykorzystywania w niej pojęć teorii mnogości.

W tym przykładzie, który wywołał tak gorącą dyskusję, zbiór \(\displaystyle{ \RR }\) i przedział \(\displaystyle{ (-1, 1) }\) są zbiorami równolicznymi, czyli równej mocy, bo istnieje funkcja różnowartościowa \(\displaystyle{ f }\) określona wzorem \(\displaystyle{ f(x) = \frac{x}{1+|x|}, \ \ x\in \RR }\), która odwzorowuje zbiór \(\displaystyle{ \RR }\) na przedział \(\displaystyle{ (-1, 1). }\)
Jaki to ma związek z dyskusją?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: Niepokonana »

Bez sensu. Moje zdanie jest takie, że mój dr hab. użył jakiegoś pojęcia bezmyślnie, a teraz Jan Kraszewski próbuje to doprecyzować. Jutro zapytam się dr hab., o co mu chodzi.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34290
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: Jan Kraszewski »

a4karo pisze: 1 lis 2021, o 16:05 Na przykład `D, F, G\subset\RR, (f,D,F)` i `(g,D,G)`
Jak się uprzesz, to możesz \(\displaystyle{ f+g:D\to F+G=\{a+b:a\in F\land b\in G\},\ (f+g)(x)=f(x)+g(x).}\)

JK

PS
Nie jestem dogmatykiem. Mogę zgodzić się z krl, że "Wystarczy zawsze formułować pytania o surjektywność funkcji jako pytania w konkretnym kontekście \(\displaystyle{ f:X→Y}\) (tzn. ze wskazaną przeciwdziedziną)." Tyle, że w praktyce niewiele różni się to od tego, że mówiąc o funkcji musimy określić zbiór, z którego bierzemy argumenty (dziedzinę) i w którym leżą wartości (przeciwdziedzinę). Rozróżnienie, czy mówiąc o
\(\displaystyle{ f_1:\RR\to\RR, f_1(x)=x^2\\
f_2:\RR\to[0,+\infty),f_2(x)=x^2}\)

mówimy o różnych funkcjach, czy o różnych kontekstach tej samej funkcji jest dość akademickie i z punktu widzenia studenta 1. semestru chyba niezbyt istotne.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: Niepokonana »

Ja mam taki pomysł. Ty mi powiesz tylko o tych rzeczach, które musi wiedzieć początkujący student, a ja zignoruję całą resztę. Teraz z tego wątku zrobił się śmietnik i nie wiem, co mam ignorować, a czego nie. Ale doceniam, że dałeś areczkowi przymusowe uspokojenie.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34290
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: Jan Kraszewski »

Jeśli chodzi o to zadanie, to masz rozwiązanie janusza47 (w duchu analitycznym). A o dowodzie samej różnowartościowości też wcześniej było.

Natomiast spełnienie Twojej prośby "Ty mi powiesz tylko o tych rzeczach, które musi wiedzieć początkujący student," jest raczej niewykonalne. Po to poszłaś na studia, żeby się tego dowiedzieć. Tym bardziej, że - z praktycznego punktu widzenia - ważniejsze jest to, czego uczą Cię na tych studiach, bo tego będą wymagać.

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: Niepokonana »

Tylko teraz nie czas na dowiadywanie się takich rzeczy, bo niepotrzebnie mi mącicie w głowie. No dobrze, dziękuję za pomoc, w takim razie zapoznam się z postem Janusza i tyle. Nie miej wobec mnie jakiś oczekiwań. Myślisz, że ja dobiję do magisterki? Bądźmy szczerzy, wywalą mnie albo za papiery, albo za coś innego. Na wszystko przyjdzie czas, uczę się powoli, bez pośpiechu. Ok dziękuję za pomoc i koniec tematu, bo i tak popełniliśmy offtopic.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: a4karo »

Jan Kraszewski pisze: 1 lis 2021, o 19:25
a4karo pisze: 1 lis 2021, o 16:05 Na przykład `D, F, G\subset\RR, (f,D,F)` i `(g,D,G)`
Jak się uprzesz, to możesz \(\displaystyle{ f+g:D\to F+G=\{a+b:a\in F\land b\in G\},\ (f+g)(x)=f(x)+g(x).}\)

JK

Janie, nie uważasz, że studentowi na pierwszym roku (szczególnie takiemu, co chce zostać "formalistą") należy się coś lepszego niż tekst typu "jak się uprzesz..."?

Jak taki biedak potem będzie liczył `\log ((x)+(1-x))` dla `-1<x<1`, skoro dziedziną funkcji pod logarytmem jest zbiór `(-2,2)`?

Dodano po 23 minutach 22 sekundach:
Jan Kraszewski pisze: 1 lis 2021, o 19:25 [

PS
Nie jestem dogmatykiem. Mogę zgodzić się z krl, że "Wystarczy zawsze formułować pytania o surjektywność funkcji jako pytania w konkretnym kontekście \(\displaystyle{ f:X→Y}\) (tzn. ze wskazaną przeciwdziedziną)." Tyle, że w praktyce niewiele różni się to od tego, że mówiąc o funkcji musimy określić zbiór, z którego bierzemy argumenty (dziedzinę) i w którym leżą wartości (przeciwdziedzinę). Rozróżnienie, czy mówiąc o
\(\displaystyle{ f_1:\RR\to\RR, f_1(x)=x^2\\
f_2:\RR\to[0,+\infty),f_2(x)=x^2}\)

mówimy o różnych funkcjach, czy o różnych kontekstach tej samej funkcji jest dość akademickie i z punktu widzenia studenta 1. semestru chyba niezbyt istotne.
Może nie jest to istotne, ale, pierwiastek z tej pierwszej nie istnieje, a z drugiej tak.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34290
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: Jan Kraszewski »

a4karo pisze: 2 lis 2021, o 09:11Janie, nie uważasz, że studentowi na pierwszym roku (szczególnie takiemu, co chce zostać "formalistą") należy się coś lepszego niż tekst typu "jak się uprzesz..."?
Jak się taki znajdzie, to mu dokładniej wytłumaczę sytuację.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: a4karo »

@Niepokonana
Ty lepiej porzuć swoje chęci zostania formalistką. Jak widzisz z powyższego, nawet taki spec jak JK unika odpowiedzi na pytanie o formalną definicję dość elementarnego pojęcia.

Powodzenia na studiach.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Funkcja "na" i funkcja "w"

Post autor: Niepokonana »

Definicje elementarnych pojęć są najgorsze xd
Ale dlaczego mam porzucić moje chęci zostania formalistką? Że jak Kraszewski mi nie odpowiedział dobrze, to ja się nie nadaję, czy jak?

Dodano po 42 sekundach:
Dzięki. Plan jest taki, że zapytam się dr hab. jak ma być i tak będę pisać. Znany żart "ile to jest 2+2? A ile ma być?".
ODPOWIEDZ