ile jest funkcji

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
esiako
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2021, o 15:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 99

ile jest funkcji

Post autor: esiako »

W sumie nie wiem jak zacząć.

W jaki sposób opisać|wymyśleć|wygenerować wszystkie funkcje na jakimś zbiorze danych. Dziedzina i przeciwdziedzina jest taka sama. Oczywiście dane są skończone. Jak odróżnić funkcje od nie funkcji albo jak dowiedzieć się, że to wszystkie możliwe funkcje? Jak sprawdzić czy to faktycznie wszystkie funkcje.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: ile jest funkcji

Post autor: Dasio11 »

Wszystkich funkcji ze zbioru \(\displaystyle{ n}\)-elementowego w zbiór \(\displaystyle{ m}\)-elementowy jest \(\displaystyle{ m^n}\), bo każdemu z \(\displaystyle{ n}\) argumentów trzeba przypisać jedną z możliwych \(\displaystyle{ m}\) wartości i te wybory są niezależne.
esiako
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2021, o 15:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 99

Re: ile jest funkcji

Post autor: esiako »

@Dasio11
O ile dziedzina jest dyskretna ;-) ale ok, mogę zawęzić.
Co do odpowiedzi ja bym Ci nawet uwierzył gdyby nie to, że moga byc funkcje np. cykliczne
\(\displaystyle{ f(x)=y}\) i potem \(\displaystyle{ f(y)=y_1}\) itd. Można sobie tez wstawić np. stałą. I wtedy pomimo tego, że funkcja na poczatku jest ustalona to jednak tych funkcji może być dużo. np. krzywe eliptyczne czy generator liczb pseudolosowych w komputerze albo bifiurkacje gdzie masz ciągi zbieżne. I już masz więcej niż te \(\displaystyle{ m^n}\)
Z tego co pamiętam funkcja to coś co ma tylko jeden wynik. Jest jednoznaczne, zatem nie pasuje do tej definicji kombinatorycznej m^n.
ODPOWIEDZ