niejasnosc z zadaniem - funkcja odwrotna

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
anagram39
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2019, o 13:25
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 3 razy

niejasnosc z zadaniem - funkcja odwrotna

Post autor: anagram39 »

Polecenie:
Sprawdzić, dla jakich argumentów \(\displaystyle{ x}\) istnieje funkcja odwrotna do
\(\displaystyle{ f(x) = 3 \sin (2x -\pi) + 1}\)
Następnie wyznaczyć \(\displaystyle{ f^{-1}}\) oraz jej dziedzinę i przeciwdziedzinę.

Sprawdzić dla jakich argumentów \(\displaystyle{ x}\) istnieje funkcja odwrotna - czy chodzi tu po protu o wyznaczenie dziedziny funkcji \(\displaystyle{ f(x)}\) czy zle to rozumiem?
Gdzieś wyczytałam, że w takich zadaniach trzeba udowodnic, ze funkcja jest wzajemnie jednoznaczna i roznowartosciowa - jak to zrobić na tym przykladzie? Mam też problem z wyznaczeniem przeciwdziedziny... Zadanko jest liczone na 10 punktów i martwię się, że coś w nim przegapiłam wiec prosze o pomoc :)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2019, o 15:19 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: niejasnosc z zadaniem - funkcja odwrotna

Post autor: Jan Kraszewski »

anagram39 pisze: 15 lis 2019, o 13:35Sprawdzić dla jakich argumentów \(\displaystyle{ x}\) istnieje funkcja odwrotna - czy chodzi tu po protu o wyznaczenie dziedziny funkcji \(\displaystyle{ f(x)}\) czy zle to rozumiem?
Źle. Ta funkcja nie jest różnowartościowa, więc nie ma funkcji odwrotnej. Masz zatem wskazać jak największy podzbiór dziedziny, na którym ta funkcja jest różnowartościowa, bo wtedy na tym podzbiorze można ją odwrócić.
anagram39 pisze: 15 lis 2019, o 13:35Gdzieś wyczytałam, że w takich zadaniach trzeba udowodnic, ze funkcja jest wzajemnie jednoznaczna i roznowartosciowa - jak to zrobić na tym przykladzie?
W tym przykładzie jest zupełnie inna kolejność czynności. Ty nic nie dowodzisz - masz wskazać podzbiór (w tym wypadku: przedział), na którym ta funkcja jest różnowartościowa. Ponieważ masz tylko wzór funkcji, więc ten podzbiór będzie wzajemnie jednoznacznie przekształcany na swój obraz (który będzie dziedziną funkcji odwrotnej; przeciwdziedziną funkcji odwrotnej będzie rzeczony podzbiór).
anagram39 pisze: 15 lis 2019, o 13:35 Mam też problem z wyznaczeniem przeciwdziedziny... Zadanko jest liczone na 10 punktów i martwię się, że coś w nim przegapiłam wiec prosze o pomoc :)
Przeciwdziedziny w ogólności nie wyznacza się, tylko ma się ją daną. W tej sytuacji termin "przeciwdziedzina" jest zapewne użyty na opisanie zbioru wartości tej funkcji.

W ogólności sformułowanie zadania sugeruje niewielką dbałość o kwestie formalne.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: niejasnosc z zadaniem - funkcja odwrotna

Post autor: a4karo »

A jak chcesz sobie zażartować z zadającego zadanie, to zrób tak.
Dla \(-2\leq a\leq 4\) niech \(F_a=\{x: 3\sin(2x-\pi)+1=a\}\). Wtedy zbiory \(F_a\) są rozłączne, a ich sumą jest cały zbiór liczb rzeczywistych.
Na mocy pewnika wyboru istnieje zbiór \(G\) taki, że jego przekrój z każdym ze zbiorów \(F_a\) jest jednopunktowy. Obcięcie funkcji do zbioru \(G\) jest różnowartościowe, a funkcja odwrotna dana jest wzorem \(f^{-1}(a)=G\cap F_a\)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2019, o 15:57 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
anagram39
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2019, o 13:25
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 3 razy

Re: niejasnosc z zadaniem - funkcja odwrotna

Post autor: anagram39 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi, wszystko jest teraz bardziej zrozumiale 8-)
ODPOWIEDZ