Złożenie funkcji

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
Gvbriel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 paź 2017, o 15:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Złożenie funkcji

Post autor: Gvbriel »

Witam, nie jestem pewien czy do końca dobrze rozumuje rozwiązanie tego zadania. Mam złożyć funkcje oraz ewentualnie dokonać zawężenia dziedzin funkcji.
\(\displaystyle{ f(x) = x ^{2} -1, D_f = \RR, f(D_f) = \langle-1, \infty );\\
g(x) = \sqrt{x -1 }, D_g = \langle 1,\infty), g(D_g) = \langle 0, \infty) }\)


Jestem w stanie dokonać złożenia \(\displaystyle{ f(g(x))}\) jednak odwrotnie zbiór wartości \(\displaystyle{ f}\) nie zawiera sie w dziedzinie \(\displaystyle{ g}\).
\(\displaystyle{ A = \left\{ x \in D_f : x ^{2} - 1 \ge 1\right\}}\) i według tego dalej dokonać zwężenia funkcji?
Dziękuje za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 26 paź 2019, o 16:01 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Złożenie funkcji

Post autor: janusz47 »

Żeby mogło istnieć złożenie funkcji funkcji

\(\displaystyle{ g[f(x)] = \sqrt{f(x) -1} = \sqrt{x^2 -1 -1} = \sqrt{x^2 -2}, }\)

musimy dokonać zawężenia wartości funkcji \(\displaystyle{ f }\) do dziedziny funkcji \(\displaystyle{ g }\) to jest do przedziału \(\displaystyle{ [ 1, \ \ \infty). }\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Złożenie funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

janusz47 pisze: 27 paź 2019, o 09:07 musimy dokonać zawężenia wartości funkcji \(\displaystyle{ f }\) do dziedziny funkcji \(\displaystyle{ g }\) to jest do przedziału \(\displaystyle{ [ 1, \ \ \infty). }\)
Raczej musisz dokonać takiego zawężenia dziedziny funkcji \(\displaystyle{ f}\) (bo to dziedzinę zawężamy), by zbiór wartości zawężonej funkcji zawierał się w dziedzinie funkcji \(\displaystyle{ g}\).

JK
ODPOWIEDZ