Przeciwobraz funkcji

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
DJcarolo23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 20 paź 2019, o 08:15
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Przeciwobraz funkcji

Post autor: DJcarolo23 »

Witam serdecznie, chciałbym poprosić o wskazówkę do jednego z zadań a dokładnie tego:

Niech \(\displaystyle{ f: \RR \rightarrow \RR}\) będzie określone wzorem.

\(\displaystyle{ f(x) = \begin{cases} \frac{2x + 1}{x + 2} &\text{dla }x \neq -2 \\ 2 &\text{dla }x = -2 \end{cases}}\)

Jeżeli \(\displaystyle{ f}\) jest bijekcją, to wyznaczyć \( f^{-1} \).

Zorientowanie się, że funkcja jest bijekcją, nie jest takie trudno, jednak w moim przypadku trudność pojawia się, kiedy mam wyznaczyć przeciwobraz na całości funkcji. Nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać. Proszę o podpowiedź.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2019, o 11:36 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Przeciwobraz funkcji

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ y(x) = \frac{2x +1}{x+2} = \frac{2\left(x+\frac{1}{2}\right)}{x+2} = \frac{2(x+2) -3}{x+2} = 2 - \frac{3}{x+2}, \ \ x\neq -2. }\)


\(\displaystyle{ x(y) = ... }\)

Proszę poprawić zapis w lateX'u.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Przeciwobraz funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

DJcarolo23 pisze: 20 paź 2019, o 08:32Zorientowanie się, że funkcja jest bijekcją, nie jest takie trudno, jednak w moim przypadku trudność pojawia się, kiedy mam wyznaczyć przeciwobraz na całości funkcji.
Mylisz znaczenie znaczków. Ty nie masz wyznaczyć "przeciwobrazu na całości funkcji", bo czegoś takiego nie ma, tylko masz wyznaczyć funkcję odwrotną do funkcji \(\displaystyle{ f}\).

JK
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Przeciwobraz funkcji

Post autor: Bran »

Jan Kraszewski pisze: 20 paź 2019, o 11:38 Ty nie masz wyznaczyć "przeciwobrazu na całości funkcji", bo czegoś takiego nie ma
Dlaczego czegoś takiego nie ma? Jeżeli jest bijekcją, to przeciwobraz takiej funkcji powinien chyba istnieć i być całym zbiorem argumentów funkcji. Czy się mylę?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Przeciwobraz funkcji

Post autor: a4karo »

No nie ma czegoś takiego jak "całość funkcji"
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Przeciwobraz funkcji

Post autor: Bran »

Użyłem słownictwa takiego jak Pan Jan Kraszewski, mam na myśli raczej całą przeciwdziedzinę zamiast tylko jej części - to chyba możliwe? No i w przypadku bijekcji mamy wtedy całą dziedzinę jako przeciwobraz.
Nie rozumiem w czym konkretnie jest problem.

Znaczy OK, to że w zadaniu chodzi najpewniej o funkcję odwrotną, a nie przeciwobraz, to wierzę - ale zastanawiają mnie słowa, które zacytowałem w poprzednim poście. Jak mam je rozumieć?
DJcarolo23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 20 paź 2019, o 08:15
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Re: Przeciwobraz funkcji

Post autor: DJcarolo23 »

Dziękuje za pomoc. Teraz trochę mi głupio, że pomyliłem znak odwrotności z przeciwobrazem, ale przynajmniej już wiem, o co chodzi.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Przeciwobraz funkcji

Post autor: Jan Kraszewski »

Bran pisze: 20 paź 2019, o 12:52Dlaczego czegoś takiego nie ma? Jeżeli jest bijekcją, to przeciwobraz takiej funkcji powinien chyba istnieć i być całym zbiorem argumentów funkcji. Czy się mylę?
Mylisz się z powodów terminologicznych.

Nie ma czegoś takiego jak "przeciwobraz funkcji". W wypadku terminu "przeciwobraz" mamy zawsze do czynienia z "przeciwobrazem zbioru przez funkcję".

JK
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Przeciwobraz funkcji

Post autor: Bran »

Już rozumiem, dziękuję.
ODPOWIEDZ