Kiedy wykresy funkcji są takie same?

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
electronegativity
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2019, o 21:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Kiedy wykresy funkcji są takie same?

Post autor: electronegativity »

Witam,
chociaż pytanie banalne, to jednak mam pewien problem. Czy kiedy wykresy funkcji są "identyczne", ale mają różną dziedzinę (np. w przypadku jedej z nich x jest różne od 0), to czy można powiedzieć, że wykresy funkcji są takie same czy nie? Dostałam niepokojąco łatwe zadanie do zrobienia, dlatego zaczynam się zastanawiać, czy czegoś nie przeoczyłam. Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Kiedy wykresy funkcji są takie same?

Post autor: kmarciniak1 »

Sformułowanie " takie same wykresy" jest chyba nigdy nieużywane w książkach matematycznych w kontekście o którym piszesz. Zresztą gdy funkcję mają różną dziedzinę to nie mogą mieć " takich samych wykresów" cokolwiek by to miało znaczyć. Podaj konkretny problem z jakim się mierzysz.
electronegativity
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2019, o 21:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy wykresy funkcji są takie same?

Post autor: electronegativity »

Właśnie w treści zadania mam napisane "czy wykres funkcji \(\displaystyle{ f(x)}\) jest taki sam jak wykres funkcji \(\displaystyle{ g(x)}\)?". Niby da się przekształcić równanie funkcji pierwszej w drugą, ale funkcja \(\displaystyle{ f(x)}\) miała wcześniej mianownik, który niby się skrócił, ale przez to dziedziną nie jest już zbiór liczb rzeczywistych. Ja też nigdy wcześniej nie spotkałam się ze sformułowaniem " takie same wykresy" i uważam podobnie do Ciebie, ale na wszelki wypadek wolałam się zapytać. Dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2019, o 19:49 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Kiedy wykresy funkcji są takie same?

Post autor: Jan Kraszewski »

electronegativity pisze:Właśnie w treści zadania mam napisane "czy wykres funkcji \(\displaystyle{ f(x)}\) jest taki sam jak wykres funkcji \(\displaystyle{ g(x)}\)?".
No to pytanie jest tożsame z pytaniem "Czy funkcja \(\displaystyle{ f}\) jest równa funkcji \(\displaystyle{ g}\)?". Funkcje o różnych dziedzinach oczywiście nie są równe.

JK
ODPOWIEDZ