Czy istnieją parametry takie, że iloraz funkcji jest stały

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Czy istnieją parametry takie, że iloraz funkcji jest stały

Post autor: silicium2002 »

Nie jestem w sumie pewien czy to dobry dział (w razie czego proszę o przeniesienie)

Zadanie jest problemowe, mam dane dwie funkcje:

\(\displaystyle{ f( \phi) = a - b \cdot \cos (\gamma - \phi)

g(\phi) = c - d \cdot \cos (\theta + \phi)}\)


Chciałbym rozstrzygnąć czy jest możliwe dobranie takich parametrów \(\displaystyle{ a,b,c,d, \gamma, \theta}\) że iloraz tych dwóch funkcji jest stały.

Jeżeli może być zaś stały jak wyprodukować przykłady.

Parametry te są generalnie ograniczone chociażby \(\displaystyle{ a>0}\) i \(\displaystyle{ b>0}\) ale na razie może być to rozwiązane w ogólności.
Ostatnio zmieniony 6 gru 2016, o 11:12 przez AiDi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Czy istnieją parametry takie, że iloraz funkcji jest stały

Post autor: kropka+ »

Iloraz tych funkcji może być stały. Np. biorę dowolne \(\displaystyle{ \theta \in \RR}\) i ustalam

\(\displaystyle{ \gamma=-\theta \Rightarrow \cos \left( \gamma-\phi \right)= \cos \left( -\theta-\phi \right)=\cos \left( \theta+\phi \right)}\)

Teraz ustalam parametry \(\displaystyle{ c,d}\) tak, żeby w mianowniku nigdy nie było zera np.

\(\displaystyle{ c=2\\
d=1}\)


Czyli mam funkcję \(\displaystyle{ g(\phi) = 2 - \cos (\theta + \phi)}\)

Ustalam dowolne \(\displaystyle{ k \in \RR}\) i chcę, żeby iloraz \(\displaystyle{ \ \frac{f(\phi)}{g(\phi)}= k}\)
Wtedy

\(\displaystyle{ a=2k, \ b=k}\)
ODPOWIEDZ