Niewiadoma w sumie logarytmicznej - dodawanie decybeli

Zagadnienia dot. funkcji logarytmicznych i wykładniczych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
paprikanes
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2022, o 08:19
Płeć: Mężczyzna
wiek: 29

Niewiadoma w sumie logarytmicznej - dodawanie decybeli

Post autor: paprikanes »

Witam wszystkich!
Jestem tu nowy i to mój pierwszy post więc jeśli tytuł tematu nie jest do końca jasny albo wybrałem zły dział to przepraszam bardzo.
Mam taki problem, ale może podam na przykładzie będzie mi łatwiej wyjaśnić.

Tworzę system dźwiękowy w pokoju. Ustalam wymagany poziom ciśnienia akustycznego pokoju na \(\displaystyle{ 30 db(A)}\). Muszę teraz ogarnąć ile powinno być \(\displaystyle{ db(A)}\) dla nawiewu i wywiewu. Dla wywiewu mogę sobie ustalić ile \(\displaystyle{ db(A)}\) ma być mniej niż w pokoju, czyli np. \(\displaystyle{ 3}\). Wtedy \(\displaystyle{ 30 db(A) - 3 = 27 db(A)}\).
Teraz mam wymagany poziom w pokoju \(\displaystyle{ 30 db(A)}\), dla wywiewu \(\displaystyle{ 27 db(A)}\), i jak na podstawie tych 2 wartości obliczyć ile musi być \(\displaystyle{ db(A)}\) dla nawiewu?
W tym przykładzie wiem że to będzie \(\displaystyle{ 27}\), bo \(\displaystyle{ 27 + 27 = 0}\), na wykresie logarytmicznym \(\displaystyle{ 0}\) to \(\displaystyle{ 3}\), więc \(\displaystyle{ 27 + 3 = 30}\), czyli tyle ile jest wymagane w pokoju.
Jeśli dla wywiewu ustawiłbym \(\displaystyle{ 1}\) mniej niż w pokoju to \(\displaystyle{ 30 - 1 = 29}\). Nawiew wtedy wychodzi \(\displaystyle{ 23}\) bo \(\displaystyle{ 23 - 29 = |6|}\), a \(\displaystyle{ 6}\) na wykresie to \(\displaystyle{ 1}\) więc \(\displaystyle{ 29 + 1 = 30}\).
Jaki wzór mogę zastosować żeby to wyliczać?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2022, o 14:30 przez Dasio11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości - umieszczaj w tagach [latex][/latex] wyrażenia matematyczne.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Re: Niewiadoma w sumie logarytmicznej - dodawanie decybeli

Post autor: Dilectus »

Sformułuj swój problem prościej i w sposób matematyczny. Podejrzewam, że większość użytkowników Forum ma pojęcia, co to jest wywiew i nawiew, ani co to za jednostka db(A), chociaż wszyscy przynajmniej kojarzymy, że decybel (db) to logarytmiczna jednostka miary natężenia dźwięku W tytule posta czytamy: "Niewiadoma w sumie logarytmicznej - dodawanie decybeli", tymczasem w Twoim wpisie nie ma ani słowa o logarytmach. Wyjaśnij więc, z czym masz kłopot:
Piszesz: "Jaki wzór mogę zastosować żeby to wyliczać?", natomiast nie piszesz, CO właściwie chciałbyś obliczyć i jak to, co chcesz obliczyć, związane jest z logarytmami.,
ODPOWIEDZ