Wartość bezwzględna cosinusa

Zagadnienia dot. funkcji logarytmicznych i wykładniczych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: Jan Kraszewski »

JHN pisze: 14 mar 2020, o 17:46 Troszkę inaczej:
Skoro
\(\displaystyle{ \sin 2\alpha =- \frac{12}{13}}\) i \(\displaystyle{ 2\alpha \in \left( \frac{3\pi}{2} ; 2\pi \right)}\)
to
\(\displaystyle{ \cos 2\alpha =+ \frac{5}{13}}\)
Ponieważ
\(\displaystyle{ \cos 2\alpha =\frac{1-t^2}{1+t^2}}\), gdzie \(\displaystyle{ t=\tg\alpha}\),
Jak dla mnie zdecydowanie prościej jest skorzystać z (chyba prostszej i popularniejszej) tożsamości

\(\displaystyle{ \cos 2\alpha=2\cos^2\alpha-1}\)

skąd od razu dostajemy

\(\displaystyle{ \cos^2\alpha=\frac{9}{13},}\)

a stąd do rozwiązania jeszcze bliżej...

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: Niepokonana »

Jan Kraszewski pisze: 14 mar 2020, o 17:43
janusz47 pisze: 14 mar 2020, o 17:07Czy możemy uwzględnić obie wartości bezwzględne kosinusa

\(\displaystyle{ |\cos(\alpha)| = \left|-\frac{3}{\sqrt{13}} \right|= \frac{3}{\sqrt{13}}\approx 0,832, }\)

\(\displaystyle{ |\cos(\alpha)| = \left|-\frac{2}{\sqrt{13}}\right |= \frac{2}{\sqrt{13}} \approx 0,555. }\)
Co nie jest prawdą, bo warunkiem było \(\displaystyle{ \alpha\in\left( \frac{3\pi}{4},\pi\right) }\), a tylko jedno rozwiązanie spełnia ten warunek.

JK
Ale dlaczego tylko jedno rozwiązanie spełnia ten warunek? Ja nie rozumiem.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: janusz47 »

Panie Kraszewski, szkoda że się Pan wtrąca. To proszę już wytłumaczyć Pani dlaczego tylko jedno rozwiązanie spełnia warunki zadania?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: Niepokonana »

Wiecie Panowie, ja nie chcę za bardzo zaspamiać forum, inni bardziej potrzebują pomocy, bo i tak mam tutaj za dużo wątków, także proszę o wyjaśnienie, które zrozumiem od razu.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: Jan Kraszewski »

janusz47 pisze: 14 mar 2020, o 17:55Panie Kraszewski, szkoda że się Pan wtrąca.
To trzeba było głupot nie wypisywać.
janusz47 pisze: 14 mar 2020, o 17:55To proszę już wytłumaczyć Pani dlaczego tylko jedno rozwiązanie spełnia warunki zadania?
Ponieważ gdy \(\displaystyle{ \cos\alpha=-\frac{2}{ \sqrt{13} }>-\frac{ \sqrt{2} }{2}=\cos\frac{3\pi}{4},}\) to \(\displaystyle{ \alpha<\frac{3\pi}{4},}\) gdyż cosinus jest na tym przedziale malejący. Zatem wówczas \(\displaystyle{ \alpha\notin\left(\frac{3\pi}{4},\pi \right).}\)

JK
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: janusz47 »

Bo dla \(\displaystyle{ \cos(\alpha) = -\frac{2}{\sqrt{13}}, \ \ \alpha \approx 123, 7^{o} \notin \left( 135^{o}, 180^{o}\right).}\)

Dodano po 4 minutach 8 sekundach:
Pokazałem Pani rozwiązania dwóch układów równań, z którego należało wybrać jedno - to pierwsze i nie uważam to za głupotę.

Proponowane rozwiązanie Przez Pana Panie Kraszewski z wykorzystaniem funkcji podwojonego kąta wcale nie jest prostsze.

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
Panie JHN najprostsza tożsamość szkolna to jedynka trygonometryczna.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: Jan Kraszewski »

janusz47 pisze: 14 mar 2020, o 18:27Pokazałem Pani rozwiązania dwóch układów równań, z którego należało wybrać jedno - to pierwsze i nie uważam to za głupotę.
Ależ skąd, zrobiłeś coś innego - stwierdziłeś, że są DWA rozwiązania. Słowem się nie zająknąłeś, wbrew temu, co teraz twierdzisz, że należy wybrać jedno rozwiązanie z dwóch. Nie odwracaj więc teraz kota ogonem.
janusz47 pisze: 14 mar 2020, o 18:27Proponowane rozwiązanie Przez Pana Panie Kraszewski z wykorzystaniem funkcji podwojonego kąta wcale nie jest prostsze.
Dla Ciebie może nie jest. Jest za to krótsze, nie wymaga rozwiązywania dwóch układów równań, od razu dostajemy też jedno rozwiązanie (po skorzystaniu z ujemności cosinusa).

JK
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: janusz47 »

Proszę nie wciskać nieprawdy, to jest bezczelność i przejrzeć od początku moje odpowiedzi. Gdybym nie podał rozwiązania \(\displaystyle{ \cos(\alpha) = -\frac{2}{\sqrt{13}} }\) to Pani do tej pory nie wiedziałaby, dlaczego należy przyjąć tylko jedno rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: Niepokonana »

Ja nie chcę, żeby Panowie się kłócili. Już dobrze.
Panie Januszu, bo ja pańskiego rozwiązania nie rozumiem. Ja nie potrzebowałam nowego rozwiązania, tylko poprawki w pierwszym.
Takich zadań wcześniej nie rozwiązywałam, więc mogę mieć pewne trudności, tylko mam za mało na nie czasu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: a4karo »

No to ja może przy pomocy kartki w kratkę to zrobię:

Rozpatrzmy trójkąt o wierzchołkach `O=(0,0), A=(5,-12), B=(13,0)`. Trójkąt `BOA` jest równoramienny a kąt `\angle BOA=2\pi - 2\alpha`.
Wyznaczmy wspłrzędne punktu `C` takiego, że \(\vec{OC}=\vec{OB}+\vec{OA}\). Łatwo widać, że `C=(18,-12)`. Figura `OACB` jest rombem, a kąt \(\angle BOC\) jest połową kąta `\angle BOA`. Moduł kosinusa szukanego kąta wynosi zatem \(\frac{18}{\sqrt{18^2+12^2}}=\frac{3}{\sqrt{13}}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: Jan Kraszewski »

janusz47 pisze: 14 mar 2020, o 18:44Proszę nie wciskać nieprawdy, to jest bezczelność i przejrzeć od początku moje odpowiedzi.
Przejrzałem i przyznaję, że nie stwierdziłeś, iż są dwa rozwiązania, tylko zadałeś dziwne pytanie bez znaku zapytania. Cofam zatem swoje stwierdzenie, iż twierdziłeś, że są dwa rozwiązania i przepraszam za nie dość uważne przeczytanie zawiłej formy.
janusz47 pisze: 14 mar 2020, o 18:44Gdybym nie podał rozwiązania \(\displaystyle{ \cos(\alpha) = -\frac{2}{\sqrt{13}} }\) to Pani do tej pory nie wiedziałaby, dlaczego należy przyjąć tylko jedno rozwiązanie.
No tu raczej się nie zgodzę, bo Niepokonana kilka razy stwierdziła, że nie rozumie Twojego rozwiązania. Ale to tylko moje zdanie.

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: Niepokonana »

Nie no, Pan doktor ma rację, ja to widzę tak, że pan Janusz bez kontekstu wstawia mi rozwiązanie tak po prostu, kiedy ja tylko proszę o sprawdzenie mojego rozwiązania.
Nie ma się o co spinać.
Ja jeszcze mam przynajmniej kilkanaście zadań, które są ciekawsze niż to.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: a4karo »

janusz47 w konkursie na najbardziej zamotane rozwiązanie tego prostego zadania masz złoty medal ze wstęgą :)
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: kerajs »

Niepokonana pisze: 14 mar 2020, o 18:52 Ja nie potrzebowałam nowego rozwiązania, tylko poprawki w pierwszym.
W swoim rozwiązaniu dochodzisz do dwóch pierwiastków równania kwadratowego:
\(\displaystyle{ \cos ^2 \alpha = \frac{4}{13} \ \ \vee \ \ \cos ^2 \alpha = \frac{9}{13} }\)
a)
Możesz od razu pierwiastkować dostając:
\(\displaystyle{ \left| \cos \alpha\right|= \frac{2}{ \sqrt{13} } \ \ \vee \ \ \left| \cos \alpha\right|= \frac{3}{ \sqrt{13} }}\)
Musisz jednak uwzględnić założenie: \(\displaystyle{ \alpha \in \left( \frac{3 \pi }{4}, \pi \right) }\)
Liczysz:
\(\displaystyle{ \cos \frac{3 \pi }{4} = \frac{- \sqrt{2} }{2} \\
\cos \pi =-1}\)

stąd \(\displaystyle{ \left| cos \alpha \right| \in \left( \frac{ \sqrt{2} }{2}, 1\right) }\)
Jeśli używasz kalkulatora (co sugeruje treść zadania) to wyliczasz wartości liczbowe obu wyników i mniejszą,nie należącą do zadanego przedziału odrzucasz.
Bez kalkulatora sprawdzasz to przykładowo tak:
Zakładam że \(\displaystyle{ \frac{2}{ \sqrt{13} }> \frac{ \sqrt{2} }{2} }\) więc
\(\displaystyle{ \frac{4}{13}> \frac{2}{4}\\
16>26}\)

Nierówność nie zachodzi, więc założenie było błędne. A skoro \(\displaystyle{ \frac{2}{ \sqrt{13} }< \frac{ \sqrt{2} }{2} }\) to należy odrzucić rozwiązanie \(\displaystyle{ \left| \cos \alpha\right|= \frac{2}{ \sqrt{13} }}\) . Dla formalności wypada sprawdzić czy \(\displaystyle{ \left| \cos \alpha\right|= \frac{3}{ \sqrt{13} } }\) jest szukaną wartością.

b) Możesz sprawdzić jakie wartości przyjmuje kwadrat kosinusa kąta z podanego przedziału.
Skoro:
\(\displaystyle{ \cos \frac{3 \pi }{4} = \frac{- \sqrt{2} }{2} \Rightarrow \cos^2 \frac{3 \pi }{4}= \frac{1}{2} \\
\cos \pi =-1 \Rightarrow \cos^2 \pi =1}\)

to \(\displaystyle{ \cos^2 \alpha \in \left( \frac{1}{2}, 1 \right) }\).
Teraz łatwo stwierdzić który z pierwiastków trójmianu: \(\displaystyle{ \cos ^2 \alpha = \frac{4}{13} \ \ \text{lub} \ \ \cos ^2 \alpha = \frac{9}{13} }\) spełnia założenie.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wartość bezwzględna cosinusa

Post autor: janusz47 »

Pani Niepokonana podałem Pani rozwiązanie proste, wykorzystujące równania drugiego, a nie czwartego stopnia. Uważam że jest to najprostsze szkolne rozwiązanie, wykorzystujące sumę kwadratów sinusa i kosinusa. Pomijam rozwiązanie geometryczne Pana a4karo.
ODPOWIEDZ