Obliczenie Odchylenia

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
m_n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2008, o 22:48
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jedlicze

Obliczenie Odchylenia

Post autor: m_n »

Witam wszystkich. Mam matematyczny problem z obliczeniem odchylenia dla danych mojej pracy licencjackiej. Jestem anglistką a model na którym się opieram w części empirycznej mojej pracy niestety nie tłumaczy jak oblicza się te odchylenie, podaje tylko wyniki. Sama nie umiem sobie poradzić i pytałam już chyba wszystkich znajomych o pomoc Podaję ten ciąg liczb i wynik, będę bardzo wdzięczna jeśli ktoś zgodzi się mi pomóc bo bardzo dużo od tego zależy.

oryginalny wynik (to chyba od niego oblicza się te odchylenie?): 3 (moja ocena)
później następuje ciąg liczb (dwanaście ocen osób które postawiły swoją ocenę analizując pewne dane) : 1,4,2,4,3,2,4,2,4,2,4,3
odchylenie (mean deviation) wynosi 0.67
czyli odchylenie ocen tych 12stu osób od mojej(oryginalnej) oceny to 0.67
Próbowałam różnych wzorów, ale jest tyle rodzajów tych odchyleń, że nie mam zielonego pojęcia który byłby tutaj odpowiedni.
To co podałam to przykład z książki, na danych kogoś innego. Żebym mogła obliczyć odchylenie dla moich danych muszę najpierw wiedzieć jak autor książki to zrobił.

Pozdrowienia



Nadawaj tematom odpowiednie tytuły
Sylwek
Ostatnio zmieniony 29 sie 2008, o 23:22 przez m_n, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Obliczenie Odchylenia

Post autor: scyth »

Hmm... chcesz powiedzieć, że nie wiesz o czym piszesz swoją pracę licencjacką? Po wpisaniu mean deviation do googla pierwszy wynik to:

który tłumaczy jak i co policzyć.
No więc najpierw liczymy średnią wyników:
\(\displaystyle{ \overline{x}=\frac{1+4+2+4+3+2+4+2+4+2+4+3}{12}=2,92}\)
Teraz liczymy sumę wartości bezwzględnych różnic wyniku i tej średniej:
\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{12} |x_i-\overline{x}|=|1-2,92|+|4-2,92|+ \ldots + |3-2,92| = 11,17}\)
Teraz tę sumę należy podzielić przez liczbę obserwacji:
\(\displaystyle{ 11,17:12 0,93}\)
i to jest szukany wynik.
Obliczenia nie powinny Cię przerażać - funkcja odchylenie.średnie jest dostępna w każdym arkuszu kalkulacyjnym.
m_n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2008, o 22:48
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jedlicze

Obliczenie Odchylenia

Post autor: m_n »

Witaj,Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Wiem o czym piszę moją pracę. O mechanizmach tłumaczeń kulturowych. To praca w pełni humanistyczna, zapewniam Cię a te elementy matematyczne..no cóż. W trzecim rozdziale musimy poddać badaniu teksty które są tematem pracy. Ja miałam użyć do tego celu modelu Kwiecińskiego. A on nie tłumaczy jak oblicza..podał jedynie tabelę z wynikami odchyleń bez tłumaczenia jak to zrobił. Widziałam stronę którą podałeś, ale nie jestem matematyczką i te wszystkie znaczki są jednak dla mnie niezrozumiałe.
Mam pytanie.Podałam przepisane z książki liczby (wyniki) i Kwieciński obliczył wynik na 0.67, więc wynik który podajesz (0.93) jest jednak inny. Nie znam się na tym, ale czy przy liczeniu odchylenia nie bierze się pod uwagę oryginalnego wyniku (w tym przypadku to 3)?

3(original),1,4,2,4,3,2,4,2,4,2,4,3

Jest 13 wyników, ale powinnam dzielić przez 12 i nie brać pod uwagę tego oryginalnego? W każdym bądź razie nie wychodzi mi 0.67 tak jak gościowi z książki.
Proszę odpowiedz jeśli możesz.Dziękuję z góry.
Tłumaczenie, które podajesz jest dla mnie zrozumiałe, jednak wynik jest niestety inny.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Obliczenie Odchylenia

Post autor: scyth »

Odchylenie średnie dla 13 wyników, po uwzględnieniu dodatkowej wartości 3, wynosi 0.86, a więc nadal nie to, co chcesz otrzymać. Nie możesz zapytać się autora według jakiego wzoru wyliczył tę wartość?
m_n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2008, o 22:48
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jedlicze

Obliczenie Odchylenia

Post autor: m_n »

No to ja nie wiem skąd on wziął ten wynik. Już się cieszyłam, że się uda. Znalazłam właśnie maila do niego, ale nie wiem czy wypada pisać do doktora w zakresie językoznawstwa angielskiego w takiej sprawie..Ale wiesz..chyba zaryzykuję. Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Gdybyś potrzebował pomocy w angielskim, daj mi znać.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ