UE, liczba błędów, wysokość premii

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
OFFelia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 10 paź 2007, o 15:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: breslau

UE, liczba błędów, wysokość premii

Post autor: OFFelia »

Witam!

Mam problemy z zadaniami ze statystyki - kompletnie nie wiem jak je ugryźć. Wrzucam 3 zadania na podstawie których mam nadzieję rozwiążę całą resztę. Proszę więc nie tylko o rozwiązanie, ale też o wyjaśnienie dlaczego tak ma być. Będę bardzo wdzieczna za pomoc.


1. Jedna z agencji badających opinię publiczną, po przebadaniu reprezentatywnej próby dorosłych obywateli polskich, ogłosiła w czerwcu 2000r, że 57% poparło starania państwa o wejście do UE. Jak oszacować prawdopodobieństwo, że w próbie losowej 500 Polaków, starania o wejście do Unii poprze co najmniej 300 osób?

2. Zbiór składający się z 1000 znaków jest przesyłany między dwoma komputerami. Prawdopodobieństwo błędnej transmisji jednego znaku wynosi 0,02. Zdarzenia błędnej transmisji są dla różnych znaków niezależne.
Oszacować prawdopodobieństwo, że podczas transmisji liczba błędów będzie mieścić się w przedziale 10-25.

3. Zakład ubezpieczeń Poli S.A. zatrudnia 400 agentów (ubezpieczeniowych). Liczba klientów zdobywanych przez każdego z nich miesięcznie ma jednakowy rozkład z wartością oczekiwaną 50 klientów i wariancją 100 klientów2. Za każdego zdobytego klienta zakład wypłaca premię 25 zł. Obliczyć i zinterpretować prawdopodobieństwo, że w losowo wybranym miesiącu wartość wypłaconych premii przekroczy 525 tys. zł
Ostatnio zmieniony 20 maja 2008, o 09:39 przez OFFelia, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ