Zadanka

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
tangaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2008, o 18:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Zadanka

Post autor: tangaro »

Witam wszystkich użytkowników forum. Jestem tu pierwszy raz i od razu przychodzę do Was z problemem. Nie daję sobie rady z zadaniami, widać statystyka nie jest moją dziedziną.

Nie proszę o ich rozwiązanie bo chciałbym zrozumieć jak to się robi, będę jednak wdzięczny jeśli ktoś udzieli mi rady.

Oto zadania:

Zadanie 1
Władze pewnego miasteczka w Polsce chcą sprywatyzować komunikację autobusową. Postanowiono zbadać opinię mieszkańców w tej sprawie. Doświadczenie wskazuje, że tylko co trzecia osoba zwraca wypełnioną ankietę.
a. Przedstaw analizę teoretyczną badanego problemu.
b. Oblicz, ile ankiet należy przygotować i rozdać, żeby z dokładnością 3,5% i prawdopodobieństwem 95% znać wiarygodną opinię społeczeństwa na ten temat?

Zadanie 2
Komisja egzaminacyjna Stowarzyszenia Biegłych Rewidentów ocenia, że egzamin zdaje 20% osób spośród tych, którzy do niego przystąpili. Zakładając, że wyniki egzaminu pochodzą z rozkładu normalnego o średniej 72 pkt i odchyleniu standardowym 18 pkt określ, ile punktów trzeba uzyskać, żeby zdać egzamin.
ODPOWIEDZ