Problem z niepewnością satndardową

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
kani_tor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2007, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Borzygniew

Problem z niepewnością satndardową

Post autor: kani_tor »

Witam!
Mam wielki problem ze wspomnianą niepewnością, bo właściwie się o tym nie uczyłem a mam zadanie z fizyki gdzie muszę to obliczyć i nie wiem jak się do tego zabrać. Zadanie polegało na tym, że miałem 6 szczelin i dla pierwszej miałem tylko 2 wyniki pomiarów natomiast dla reszty miałem po 9 wyników. Następnie dla każdej szczeliny musiałem policzyć wartość średnią dla każdej szczeliny. To już mam zrobione. Teraz muszę policzyć niepewność standardową "przyjmując, że u(x)=2mm, u(D)=0,005mm i u(L)=10mm."
Niepewność mam liczyć chyba ze wzoru
\(\displaystyle{ u(x)=\sqrt{\frac{1}{n(n-1)}\sum_{i=1}^{n} (X_{i}-x)^{2}}}\)
I właśnie mój problem polega na tym, że nie wiem do czego zasstosować te wartości u(x), u(D), u(L)?
Ostatni x we wzorze to jest średnia, przykładowa wartość to np. \(\displaystyle{ 6,64*10^{-7}}\).
Natomiast to u(x)=2mm odnosi się do wzoru \(\displaystyle{ \lambda=\frac{2x_{min}D}{2m*L}}\), którym musiałem przeliczyć każdy wynik z osobna przed wyliczeniem średniej.
Mam nadzieję, że jest to choć trochę zrozumiałe i że znajdzie się ktoś kto będzie w stanie mi pomóc.
ODPOWIEDZ