korelacja

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
=jazzownik=
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 28 lut 2006, o 14:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 8 razy

korelacja

Post autor: =jazzownik= »

Witam. niestety nie wiem jak sie za to wziasc a mam do policzenia:
1. Czy zdarzenia są istotnie zalezne, czy niezależne?
2 Czy zależność jest liniowa/nieliniowa?
3 Korzystając z odpowidniego współczynnika, obliczyć wartość współczynnika korelacji.

w oparciu o poniższe dane:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}x&y\\1&0,4\\2&0,8\\3&1,1\\4&1,4\\5&1,5\\6&1\\7&1,4\\8&1,2\\9&1,3\\10&1,2\\11&1,4\\12&1,2\end{array}\right]}\)

Wdzieczny będe jesli pomoze mi ktos z tym i napisał:
jakim testem (jeśli taki test istnieje a jak nie istnieje to w jki sposób) zbadam czy te zmienne sa istotnie czy nieistotnie zalezne/jakim testem mam zbadać czy zaleznośc jest liniowa czy nieliniowa i jak mam policzyć współczynnik korelacji.
Albo chociaz w jakiej książeczce mogę szukać tego jak policzyć to zadanko lub z jakich funkcji w excelu skorzystać. Jakos sobie z tym poradze tylko musze wiedziec jak się za to zabrać :/

Pozdrawiam serdecznie i z góry dzikuję
kadykianus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 17 paź 2007, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wroclaw
Pomógł: 15 razy

korelacja

Post autor: kadykianus »

Do obliczenia sily korelacji użyj współczynnika Spearmana dlatego, ze jedna ze zmiennych (X) jest dyskretna.

W internecie znajdziesz wzór na te statystykę i sposób określenia jej istotności.
To, czy zaleznosc w istocie jest liniowa sprawdzisz na wykresie no, i samą silą wspolczynnika koralacji. Bardziej dokładna odpowiedz na to pytanie, sprowadza sie do zbudowania dwóch modeli. |Jeden liniowy a drugi nieliniowy (jakis dopasowany przez Ciebie) i sprawdzasz, za pomocą analizy wariancji (ANOVA), czy jest różnica miedzy tymi dwoma modelami w opisie tej zależności , Jesli statystycznie oba równie dobrze opisują te zależność to możesz twierdzić, ze zależność jst liniowa.
ODPOWIEDZ