współczynnik korelacji i inne pytania

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
johnnymg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 16 lis 2007, o 13:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Marklowice

współczynnik korelacji i inne pytania

Post autor: johnnymg »

mam trzy zadanka, które poniekąd dotyczą podobnych problemów niestety nijak nie mogę sobie z nimi poradzić.
Mianowicie

1.
90% kobiet i 70% mężczyzn przechodzi na emeryturę w wieku 60 lat (przy takim samym współ. zmienności = 20%). Kobiety stanowią 45% osób aktywnych zawodowo. Wówczas
-grupa kobiet jest bardziej zróżnicowana ze względu na analizowaną cechę niż grupa mężczyzn?
-odchylenie stand. dla kobiet i mężcz. jest takie samo?
-odch. stand. ogółu osób odchodzących na emeryturę w wieku 60 lat jest równe 18,8%?

2.
Jest 500 studentów z czego 220 mężczyzn. sesje w I terminie zaliczyło 280 osób w tym 100 mężczyzn. Czy:
-zależność pomiędzy wynikiem sesji a płcią jest statystycznie istotna/nieistotna?
-współ. korelacji pomiędzy analizowanymi cechami jest równy 0,55?
-wynik sesji zależy w 4% od płci?

3.
Wśród 500 absolwentów przeprowadzono sondaż dotyczący zgodności wykonywanej pracy z wyuczonym zawodem i zadowolenia z wykonywanego zawodu. Wśród 150 osób poracujących zgodnie z zawodem 2/3 było zadowolonych z wykon. pracy. Z pozostałych 350 osób 150 były niezadowolone z wykonywanej pracy. Czy:
-istnieje statystycznie istotna zależność pomiędzy zgodnością wykonywanej pracy z zawodem wyuczonym a stosunkiem do pracy
-osoby niezadowolone z wykon. pracy stanowią połowę analizowanej grupy
-współ. korelacji pomiędzy analizowanymi cechami jest większy/mniejszy niż 0.5


Przede wszystkim interesuje mnie jak wyliczyć współczynnik korelacji?

z góry dzięki
ODPOWIEDZ