Kwantyl

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
misiek008
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 18 lip 2007, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 5 razy

Kwantyl

Post autor: misiek008 »

Witam. Mam do rozwiązania takie zadanie:

Niech \(\displaystyle{ q_p}\) będzie kwantylem rzędu \(\displaystyle{ p}\) w rozkładzie \(\displaystyle{ N ft( 0,1 \right)}\). Oblicz kwantyl rzędu \(\displaystyle{ p}\) w rozkładzie \(\displaystyle{ N ft( m, \sigma \right)}\).

Jak je rozwiązać? Nie mam pojęcia. Niestety. Prosiłbym o wyjaśnienie jak się takie zadania robi z kwantylami i jak je rozwiązać. Dzięki.
sigma_algebra1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 384
Rejestracja: 3 maja 2007, o 22:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 92 razy

Kwantyl

Post autor: sigma_algebra1 »

Rozkład normalny jest typu ciągłego więc kwantyl rzędu p to wartośc a , która spełnia równanie:

\(\displaystyle{ P(X qslant a)=p}\)

Niech teraz X ma rozkład normalny \(\displaystyle{ N(m, {\sigma}^2)}\) (celowo wprowadziłam kwadrat do tego zapisu, nie wiem jakich oznaczeń używasz, ale myślę , że tradycyjnie Twoje sigma to odchylenie a nie wariancja), a Y standardowy rozkład normalny N(0,1). Masz dane:

\(\displaystyle{ P(Y qslant q_p)=p}\)

Chcesz znaleźć x w równaniu:

\(\displaystyle{ P(X qslant x)=p}\)

Wystarczy dokonać standaryzacji rozkładu czyli odjąć wartość oczekiwaną i podzielić przez odchylenie to co dostaniemy będzie rozkładem N(0,1), czyli:

\(\displaystyle{ P(X qslant x)=P(\frac{X-m}{\sigma} qslant \frac{x-m}{\sigma})=P(Y qslant \frac{x-m}{\sigma})=p}\)

czyli musisz wyliczyć x z równiania:

\(\displaystyle{ \frac{x-m}{\sigma}=q_p}\)
misiek008
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 18 lip 2007, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 5 razy

Kwantyl

Post autor: misiek008 »

Dzięki serdeczne .
ODPOWIEDZ