Tablica t-studenta

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Agnus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Tablica t-studenta

Post autor: Agnus »

Witam serdecznie,

Mój problem wygląda tak, że nie mogę nigdzie znaleźć tablicy studenta z której mogłabym odczytać wartość o stopniach swobody=99. Być może tą wartość można po prostu jakoś obliczyć.

Jeśli ktoś wie gdzie taką tablice mogłabym zobaczyć, lub zna wzór na obliczenie tej wartości to poproszę o pomoc. Jest mi to bardzo potrzebne.
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

Tablica t-studenta

Post autor: Janek Kos »

Cześć jeśli masz excela albo openoffice'a to możesz to po prostu policzyć korzystając z funkcji odwrotnych gęstości rozkładu. Pozdro.
Agnus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Tablica t-studenta

Post autor: Agnus »

Hm przyznaje, szukałam tej funkcji w exelu, ale nie mogę znaleźć. Znalazłam nawet funkcję rozkładu studenta, ale wartości wychodzą zupełnie inne niż te, które są podane w tablicy...
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

Tablica t-studenta

Post autor: Janek Kos »

Ja korzystam z openoffice'a i w moim arkuszu kalkulacyjnym, jest funkcja Rozlad.t.odw, czyli odwrotny rozkład studenta. Podaje się poziom istotności i ilość stopni swobody a funkcja zwraca liczbę. Czyli jak chcesz z tablic odczytać n=30 na poziomie 0.95, to podajesz n=30 i a=0.1 a wynik to 1.697, przy czym może on zależeć od tego jaką masz ustawioną dokładność wyświetlania liczb.
Agnus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Tablica t-studenta

Post autor: Agnus »

Dziękuje wam za pomoc.
Faktycznie, w exelu też jest funkcja odwrotności rozkładu studenta i teraz wartości są jak należy
Co prawda wynik samego zadania ciągle nie wychodzi mi do końca dobrze, ale będę jeszcze z tym walczyła.

Pozdrwiam
kadykianus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 17 paź 2007, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wroclaw
Pomógł: 15 razy

Tablica t-studenta

Post autor: kadykianus »

Dla 99 stopni swobody to ta wartość jest praktycznie taka sama jak dla rozkładu normalnego. Dlatego nie ma takich tablic z 99 stopniami swobody bo rozkład Studenta dla tylu stopni swobody jest nieodróżnialny od rozkładu normalnego. Pamiętaj o tym bo to sie tyczy wielu innych rozkładów w statystyce. Przy dużych liczebnościach (99 to jest dużo) wiele rozkładów dąży do rozkładu normalnego.
Agnus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Tablica t-studenta

Post autor: Agnus »

Dziękuje,

Dobrze wiedzieć.
ODPOWIEDZ