Udowodnić,że estymatory rozkładu N są niezależnymi zmie

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Linka87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 18 lut 2007, o 17:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 4 razy

Udowodnić,że estymatory rozkładu N są niezależnymi zmie

Post autor: Linka87 »

Niech \(\displaystyle{ X_1,\dots ,X_n}\) będą niezależnymi zmiennymi losowymi z rozkładu
\(\displaystyle{ N(\mu, \sigma^2)}\). Udowodnić, że \(\displaystyle{ \overline{X}={1\over n}\sum\limits_{i=1}^n X_i}\) oraz \(\displaystyle{ S^2={1\over n-1}\sum\limits_{i=1}^n (X_i-\overline{X})}\) są niezależnymi zmiennymi losowymi.

Może ktoś ma pomysł w ogóle jak to rozwiązać. Chociaż podpowiedź z jakiego twierdzenia można w tym zadaniu skorzystać. Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.
Awatar użytkownika
kuch2r
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2302
Rejestracja: 18 paź 2004, o 18:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Ruda Śląska
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 408 razy

Udowodnić,że estymatory rozkładu N są niezależnymi zmie

Post autor: kuch2r »

Jezli, zmienne losowe \(\displaystyle{ X,Y}\) sa niezalezne, to zachodzi:
\(\displaystyle{ E(X\cdot Y)=EX\cdot EY}\)
Jezeli zmienne losowe \(\displaystyle{ X_i\sim N(\mu,\sigma ^2)}\), to \(\displaystyle{ EX_i=\mu}\) dla kazdego \(\displaystyle{ i=1,2,\ldots,n}\)
Linka87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 18 lut 2007, o 17:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 4 razy

Udowodnić,że estymatory rozkładu N są niezależnymi zmie

Post autor: Linka87 »

Znalazłam to twierdzenie. Jeśli się nie mylę \(\displaystyle{ E\overline{X}= \mu}\) , a \(\displaystyle{ ES^2= \sigma^2}\). To teraz trzeba rozwiązać \(\displaystyle{ E(\overline{X}S^2) = ?}\) i jak wyjdzie, że równa się \(\displaystyle{ \mu\si \sigma^2}\) to te zmienne są niezależne?

A jest jakiś inny sposób wykorzystujący macierz kowariancji i że coś \(\displaystyle{ D^2X}\) jest macierzą diagonalną taką, że \(\displaystyle{ \sigma^2I}\) ?(\(\displaystyle{ I}\) tutaj oznacza macierz jednostkową ). Coś takiego mi chodzi po głowie, ale nie mogłam żadnych twierdzeń znaleźć potwierdzających moich myśli.
Awatar użytkownika
kuch2r
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2302
Rejestracja: 18 paź 2004, o 18:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Ruda Śląska
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 408 razy

Udowodnić,że estymatory rozkładu N są niezależnymi zmie

Post autor: kuch2r »

Rozwazmy:
\(\displaystyle{ E\overline{X}=E(\frac{1}{n}\sum X_i)=\frac{1}{n} E\sum X_i=\frac{1}{n} \sum EX_i=EX_i=\mu}\)
Dalej:
\(\displaystyle{ ES^2=E(\frac{1}{n-1}\sum(X_i-\overline{X}))=\frac{1}{n-1}E(\sum X_i - \sum \overline{X})=\\=\frac{1}{n-1}(E\sum X_i - E\sum\overline{X})=\frac{1}{n-1}(\sum EX_i - \sum E\overline {X})=0}\)

Jesli \(\displaystyle{ E(\overline {X} S^2)=0}\) to zmienne sa niezalezne.
andkom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 636
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 350 razy

Udowodnić,że estymatory rozkładu N są niezależnymi zmie

Post autor: andkom »

Zjadłaś kwadrat w definicji S^2.
To duuużo zmienia. W wersji bez kwadratu mamy po prostu S^2=0.
W wersji z kwadratem (czyli bez pomyłki) nie jest już tak łatwo, choćby dlatego, że wówczas S^2 nie ma rozkładu normalnego i nie wystarczy sprawdzić nieskorelowania.
Linka87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 18 lut 2007, o 17:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 4 razy

Udowodnić,że estymatory rozkładu N są niezależnymi zmie

Post autor: Linka87 »

o matko masz rację

powinno być

Niech \(\displaystyle{ X_1,\dots ,X_n}\) będą niezależnymi zmiennymi losowymi z rozkładu
\(\displaystyle{ N(\mu, \sigma^2)}\). Udowodnić, że \(\displaystyle{ \overline{X}={1\over n}\sum\limits_{i=1}^n X_i}\) oraz \(\displaystyle{ S^2={1\over n-1}\sum\limits_{i=1}^n (X_i-\overline{X})^2}\) są niezależnymi zmiennymi losowymi.

ale nie chodzi mi raczej o samo rozwiązanie, tylko o sposób jak takie zadanie można rozwiązać...
dlaczego nie może to być z tego twierdzenia z wartością oczekiwaną?
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

Udowodnić,że estymatory rozkładu N są niezależnymi zmie

Post autor: Janek Kos »

Nie wiem na jakim poziomie jesteś ze statystyki, bo jest twierdzenie, z którego można skorzystać w dowodzie i brzmi ono dosyć prosto. Jest to twierdzenie Basu (sprawdź jeszcze w necie) i mówi on, że jeżeli T jest statystyką dostateczną, zupełną a S jest statystyką swobodną, to T i S są niezależne. Trzeba tu pokazać, że S^2 jest dostateczną, zupełną a X jest swobodną statystyką. Oczywiście musisz wiedzieć czym są statystyki dostateczne i reszta założenia.
Linka87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 18 lut 2007, o 17:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 4 razy

Udowodnić,że estymatory rozkładu N są niezależnymi zmie

Post autor: Linka87 »

dobra, znalazłam te definicje.

i statystyka swobodna jest wtedy gdy jej rozkład nie zależy od tety.

czyli trzeba pokazać , że wartość oczekiwana \(\displaystyle{ S^2}\) nie zależy od tety?

mi wyszło , że \(\displaystyle{ ES^2 = \sigma^2}\)

czyli?

że średnia jest statystyką dostateczną to umiem pokazać.
ODPOWIEDZ