Jak przeprowadzic aproksymacje danych?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
rousbat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2007, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa

Jak przeprowadzic aproksymacje danych?

Post autor: rousbat »

Mam opis materiału do badania w postaci punktów X i Y. Problem polega na tym ze musze sprawnie przeprowadzic aproksymacje tych punktow poniewaz program jakim sie posluguje uwzglednia material tylko gdy wykres jest w postaci ciaglej a nie tak jak u mnie rozmazany.
Mam dwie koluny z wartosciami X i Y ktore maja ok 4 tys wierszy, a w Excell'u znajduje linie trendu ktora ladnie mi wygladza moj wykres ale mi zalezy na tym aby miec ta linie trendu zapisana w postaci danych anie samego wykresu, inne funkcje jak REGLINW REGLINP itp nie bardzo mi pomagaja. Probowalem tez MATHCAD ale jak na kogos kto nie mial z tym do czynienia tez nie jest proste.Moze jest jakis program ktory sprytnie to przeliczy?
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

Jak przeprowadzic aproksymacje danych?

Post autor: abrasax »

jeśli chcesz obliczyć wartości y z modelu dla przyjętych wartości x to REGLINW będzie odpowiednia
jeśli chodzi o wyznaczenie wzoru trendu to trzeba zastosować REGLINP

w jakim sensie te funkcje "nie bardzo" Ci pomagają?
co dokładnie chcesz otrzymać?
kadykianus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 17 paź 2007, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wroclaw
Pomógł: 15 razy

Jak przeprowadzic aproksymacje danych?

Post autor: kadykianus »

Rownanie regresji liniowej ma postac:

Y = aX+b

W Excelu wyznaczysz za pomocą odpowiednich funkcji oba te skladniki.
rousbat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2007, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa

Jak przeprowadzic aproksymacje danych?

Post autor: rousbat »

Wlasnie wrocilem z czytelni z ksiazka Mathcad i w niej jest dokladnie opisane jak sobie z tym poradzic. A problem byl z tym w Excell'u ze nie potrafilem uzyskac nowych zbiorow z nowymi danymi odpowiadajacymi wyznaczonej lini aproxymacji. Ale teraz przegladajac ksiazke mam wrazenie ze bedzie to latwe w Mathcad mimo iz nie mialem z nim wczesniej do czynienia.
kadykianus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 17 paź 2007, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wroclaw
Pomógł: 15 razy

Jak przeprowadzic aproksymacje danych?

Post autor: kadykianus »

Zanim cokolwiek zrobisz dowiedz sie, co to jest linia regresji. Robisz problem, chodzisz po bibliotekach bo nie rozumiesz czym jest regresja liniowa. Mając wyznaczone w Ezcelu wspolczynniki "a" i "b" mozesz (takze w Excelu) uzyskać aproksymowane wartości Y z modelu
Sposob w jaki sie zabierasz do tego banalnie prostego problemu przypomina kupowanie cyklotronu w celu kopania ogrodu
rousbat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2007, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa

Jak przeprowadzic aproksymacje danych?

Post autor: rousbat »

Hee no moze i masz racje tyle ze spedzilem dwa dni i nic nie kapowalem z tego Excell'a. Pomoc w ktorej wypisywalem hasla typu linia trendu czy aproxymacja nic nie daje i napewno nie byla zrozumiala dla mnie wiec jako tonacy chwytam sie czegokolwiek lacznie z bzytwa :D
kadykianus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 17 paź 2007, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wroclaw
Pomógł: 15 razy

Jak przeprowadzic aproksymacje danych?

Post autor: kadykianus »

Najprostrzy sposob. Masz swoją chmurkę punktow. Lewym od myszy klikasz "Dodaj linie trendu" oraz "Dodaj równanie na wykresie". Excel narysuje Ci linie prosta przechodzacą przez Twoje punkty i obok na wykresie pokaze rownanie tej prostej w postaci Y = a*X+b. W tym rownaniu zamiast a i b bedą oczywiscie konkretne liczby. Teraz Ty, obok kolumny z Twoimi iksami robisz drugą kolumne z aproksymowanymi Ygrekami Robisz tak. Naciskasz "=" i piszesz: a razy X dodac b. Klikasz ENTER i masz wyliczony Y po aproksymacji. Zamiast "a" i "b" wpisujesz liczby ktore Excel wypisal Ci w tym rownaniu.
rousbat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2007, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa

Jak przeprowadzic aproksymacje danych?

Post autor: rousbat »

Dzieki za pomoc bo wlasnie o taka odp mi chodzilo zeby konkretnie bylo napisane co jak gdzie nacisnac:)
Dzieki

[ Dodano: 1 Listopada 2007, 15:58 ]
Raz jeszcze wielkie dzieki za pomoc bo wkoncu nauczylem sie szybko przeprowadzac aproxymacje w Excel'u. Wczesniej spedzilem dwa dni nad tym i nie doszedlem do tego jak to sie robi. :wink:
ODPOWIEDZ