Wariancja - ustalenie ilosci grup na podstawie liczebnosci

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Lichcio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2007, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Wariancja - ustalenie ilosci grup na podstawie liczebnosci

Post autor: Lichcio »

Witam
Probuje zgrupowac sobie wielopoziomowe dane. Chcialbym to zautomatyzowac. Uzytkownik wskazalby ile grup chce utworzyc i dane do ktorego poziomu maja byc grupowane.
Mam liczebnosc danych na wszystkich poziomach np.

poziom liczba danych na tym poziomie
1 8
2 33
3 193

i podaje, ze chce utworzyc 10 grup do 3 poziomu.
W tym momencie chcialbym sobie zautomatyzowac proces podejmnowania decyzji ile grup utworzyc na ktorym poziomie,
np. na 1 poziomie 2 grupy, na 2 poziomie 3 grupy, na 3 poziomie beda 4
Chcialbym procentowo rozlozyc na iles grup.
Czy przez analize warinacji moge cos takiego osiagnac?
kadykianus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 17 paź 2007, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wroclaw
Pomógł: 15 razy

Wariancja - ustalenie ilosci grup na podstawie liczebnosci

Post autor: kadykianus »

Dziwne pytanie. Mozesz napisac o co Ci chodzi? Co to znaczy "zautomatyzowac"?
Wiem wszystko o analizie wariancji i o tabelach (co to są dane wielopoziomowe?) ale nic nie rozumiem z tego pytania ??:
Lichcio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2007, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Wariancja - ustalenie ilosci grup na podstawie liczebnosci

Post autor: Lichcio »

ok wiec zaczne od poczatku.
pisze aplikacje ktora zajmuje sie grupowaniem struktur wielopoziomowych

np mam struktury:
samochod-nadwozie-karoseria
samochod-podwozie-uklad hamulcowy-hamulce
samochod-podwozie-naped-sprzeglo
lampa-zarowka-zarnik
lampa-kabel-wtyczka

i grupuje struktury na roznych poziomach, wyzsza struktura jest wazniejsza niz nizsza (jest bardziej ogolna)
chcialbym aby uzytkownik nie musial decydowac ile grup na danym poziomie powinno zostac utworzonych, tylko w jakis rozsadny sposob zautomatyzowac ten sposob.

jezeli cos jest nie jasne moge opisac jeszcze bardziej dokladnie
pozdrawiam
lichcio
kadykianus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 17 paź 2007, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wroclaw
Pomógł: 15 razy

Wariancja - ustalenie ilosci grup na podstawie liczebnosci

Post autor: kadykianus »

Juz chyba lapie o co Ci chodzi. Wiec sam powiem zebys zobaczyl czy zrozumialem Cie czy nie.
Chodzi Ci o to, czy struktura (jak to nazywasz) dajmy na to "samochod-podwozie-uklad hamulcowy-hamulce" musi byc taka, czy tez mozna ją skrócic (uproscic) bez zbytniej utraty informacji. Na przyklad czy mozna zrezygnowac z podzialu na rodzaj hamulcow i zostawic tylko samochod-podwozie-uklad hamulcowy. To proste w wypadku gdy wszystkie samochody w tej grupie mają takie same hamulce. Wyszczególnienie w tym przypadku rodzajow hamulcow jest niepotrzebne. Analiza wariancji tutaj nie ma zastosowania bo ona wymaga zmiennycg ilosciowych a rodzaj samochodu albo karoseria to zmienna jakosciowa (Ford albo Mercedes itp).
To, w jaki sposob zredukowac do minimum szczegolowosc struktory zajmuje sie Teoria Zbiorów Przybliżonych. Mozesz znalesc jej opis w ksiazce Rutkowskiego "Metody i techniki sztucznej inteligencji".
Chyba ze Cie nie zrozumialem i chodzi Ci o cos prostrzego ale musisz napisac wiecej szczegolow.
Przede wszystkim jak wygladaja przykładowe, prawdziwe dane.
Lichcio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2007, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Wariancja - ustalenie ilosci grup na podstawie liczebnosci

Post autor: Lichcio »

dziekuje za cierpliwosc
nie wyrazilem sie dosc jasno i troche namieszalem
to co ja grupuje to wlasnie struktury a nie same dane (producent samochodu, prducent zarowki, nazwisko... - te dane mnie nie interesuja).
chodzi o to, ze mam mnostwo danych wlasnie struktur, ktore chce pogrupowac, moga dotyczyc miliona rzeczy (opisuja pewna rzecz, zjawisko, proces, wszystko jedno) i moj program zajmuje sie grupowaniem tych struktur w grupy,
np. przy idealnym dzialaniu polaczy strukture auto i strukture samochod w jedna grupe, lampa i oswietlenie w druga itd

chcialbym teraz ustalic liczbe grup na danym poziomie, ktore musza zostac utworzone,
algorytm grupowania grupuje najwyzszy poziom i schodzi nizej, grupuje nizszy poziom (z uwzglednieniem grupowania na wyzszym poziomie) wiec liczba grup na kazdym poziomie bedzie wieksza, nie mniejsza.
na 1 poziomie to moze byc kilka grup tylko, w zaleznosci od zroznicowania danych
na 2 poziomie danych bedzie znacznie wiecej i czesto dane na wyzszych poziomach okazuja sie niepodobne nizej i dotycza czegos zupelnie innego.

znam liczbe struktur danego poziomu np. mam tylko 5:
samochod (15 struktur), auto (7), lampa (4), czlowiek (120), opady (3)
na nizszym poziomie kazda z tych struktur ma wiele podstruktur, czlowiek moze miec ich pewnie z 50, samochod podobnie, opady moga miec rownie dobrze trzy np. poziom, lokalizacja, typ
czyli np, na 2 poziomie mam juz nagle 300 struktur

i teraz wszytko co chcialbym zeby uzytkownik podawal w informacji do programu to ilosc poziomow ktore algorytm ma uwzglednic oraz liczbe grup, ktora chce utworzyc (oba te warunki sa warunkami stopu - jezeli zostanie przekroczona liczba grup to zatrzymaj algorytm, jezeli zostanie osiagniety poziom i liczba grup bedzie nawet mniejsza, program sie zatrzyma)
chcialbym aby program na podstawie tych informacji dobral mi optymalna liczbe grup na dany poziom
zagadnienie jest skomplikowane i ciezko mi je opisac w kilku zdaniach
z gory dziekuje za dalsza pomoc
pozdrawiam
lichcio
ODPOWIEDZ