Zadanie ze statystyki- prośba o pomoc

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Kapibara
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 cze 2022, o 16:25
Płeć: Kobieta
wiek: 22

Zadanie ze statystyki- prośba o pomoc

Post autor: Kapibara »

Witajcie,

mam ogromną prośbę- czy znalazłby się ktoś, kto pomógłby mi rozwiązać jedno zadanie? Podjrzewam, że coś źle rozumiem z treści zadania, ale nie wiem co i męczę się już 2 godziny. Będę bardzo wdzięczna.
Treść zadania:

W pewnym przedsiębiorstwie zbadano staż pracy (w latach) 40 pracowników zatrudnionych w administracji. Otrzymano następujące wyniki: średni staż pracy to 11 lat, połowa pracowników ma staż pracy poniżej 10 lat, odchylenie standardowe stanowi 45% średniej arytmetycznej, najwięcej pracowników pracuje w przedsiębiorstwie 8 lat. Rozkład stażu pracy pracowników charakteryzował się:

mam podane odpowiedzi, któraś znich jest prawdziwa, ale jakbym nie kombinowała, żadna z nich mi nie wychodzi.


silną asymetrią prawostronną, gdyż współczynnik skośności był równy 0,83.

silną asymetrią prawostronną, gdyż klasyczny współczynnik asymetrii był równy 0,83.

silną asymetrią lewostronną, gdyż klasyczny współczynnik zmienności był równy 0,83.

silną asymetrią lewostronną, gdyż współczynnik skośności był równy 0,83.

Dla mnie z tych danych wynika, że:

średnia arytmetyczna= 11
Odchylenie standardowe= 45%x11= 4,95
Dominanta= 8

Jednak podstawiając do wzorów, wychodzą zupelnie inne wartości:/ Nie wiem, w którym miejscu nie zrozumiałam tego zadania.
Proszę, pomóżcie
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Zadanie ze statystyki- prośba o pomoc

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ \overline{x}_{40}= 11 > Me = 10 > Mo = 8. }\)

Rozkład stażu pracy pracowników charakteryzuje sie na pewno asymetrią prawostronną.

Odrzucamy przedostatnią i ostatnią podpowiedź.

Pierwsza podpowiedź

Obliczamy współczynnik skośności \(\displaystyle{ A_{s} = \frac{\overline{x} - Mo}{s} = \frac{11 - 8}{4,95} = \frac{3}{4,95} \approx 0,61 \neq 0,83. }\)

Pierwsżą podpowiedź odrzucamy.

Druga podpowiedź

Obliczamy klasyczny współczynnik asymetrii

\(\displaystyle{ A_{k} = \frac{\overline{x}_{40} - Mo}{s^3} = \frac{11 - 8}{4,95^3} \approx 0,02 \neq 0,83 }\)

Drugą podpowiedź odrzucamy.

Żadna z podpowiedzi jest nie do przyjęcia.
Kapibara
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 cze 2022, o 16:25
Płeć: Kobieta
wiek: 22

Re: Zadanie ze statystyki- prośba o pomoc

Post autor: Kapibara »

Dziekuje bardzo za odpowiedź. Mi wlasnie tez wychodzi w ten sposób, ale jako że jest to test z uczelni, byłam przekonana, że cos źle robie i złe zinterpretowałam dane. Dzięki!
ODPOWIEDZ