Filtrowanie danych SPSS/Statistica

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
kieubass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 226
Rejestracja: 15 gru 2010, o 23:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kutno
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 9 razy

Filtrowanie danych SPSS/Statistica

Post autor: kieubass »

Witajcie, mam problem z jedną rzeczą w programie SPSS (chętnie też dowiem się jak robić to w Statistice, której częściej używam)

Mam do przeprowadzenia dwie rzeczy:

1) test t-Studenta dla prób zależnych
2) test chi-kwadrat

Ogólnie umiem to zrobić w Statistice, więc pewnie w SPSS jest podobnie, mam tylko problem z filtrowaniem danych, bo w zadaniu 1 chcą abym zrobił to tylko dla osób ze Szwecji (zmienna Country ma swój kod), a w zadaniu 2 tylko dla osób z Australii (zmienna Country ma swój kod).

Jakoś dałem radę, ale używając półśrodków - eksport bazy do Excela, wyłuskanie tylko osób z danego kraju, stworzenie nowych arkuszy "jednokrajowych" i zaimportowanie ich w Statistice, a potem to już poszło bez problemu.

Pewnie problem jest łatwy do rozwiązania, ale nigdy nie musiałem tego robić, bo pracowałem na wszystkich danych i nie musiałem wybierać niektórych z nich.

Więc tak jak w tytule, poproszę o poradę jak dokonać filtrowania przeprowadzając te testy, by móc wybrać tylko jeden kraj. Zarówno w SPSS jak i w Statistice :)

Z góry dzięki za podpowiedzi! :)
ODPOWIEDZ