Chi i wyznaczanie wartości teoretycznej

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Kacziko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2020, o 12:34
Płeć: Kobieta
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Chi i wyznaczanie wartości teoretycznej

Post autor: Kacziko »

Jestem noga ze statystyki, i mam mały problem. Muszę wyznaczyć widmo teoretyczne w oparciu o wyniki dopasowania, czyli mam swoje wyniki i mam parametr \(\displaystyle{ \chi^{2} }\). Czy chodzi o to, żeby skorzystać ze wzoru na chi \(\displaystyle{ ( \chi^{2}= \frac{(O-E)^{2} }{E} ) }\), i wtedy jeśli podstawię chi i swoją wartość eksperymentalną, to otrzymam wartość teoretyczną? Czy źle myślę?
Ostatnio zmieniony 2 cze 2021, o 18:42 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Chi i wyznaczanie wartości teoretycznej

Post autor: janusz47 »

Test zgodności Pearsona \(\displaystyle{ \chi^2 }\) polega na obliczeniu wartości \(\displaystyle{ \chi^2 }\) w oparciu o wyniki eksperymentalne wg. podanego wzoru:

\(\displaystyle{ \chi^{2}= \frac{(O-E)^{2} }{E}. }\)

Weryfikacja hipotezy zerowej \(\displaystyle{ H_{0} }\) o dopasowaniu wyników eksperymentalnych z rozkładem teoretycznym odbywa się przez porównanie ze znanym, stablicowanym rozkładem \(\displaystyle{ \chi^2.}\)

W tablicach statystycznych należy sprawdzić, ile w naszym przypadku wynosi wartość krytyczna testu.

Jest ona zależna od dwóch czynników:

-założonego wcześniej poziomu istotności \(\displaystyle{ \alpha, }\)

- ilości stopni swobody: \(\displaystyle{ df = k- p - 1, }\)

gdzie:

\(\displaystyle{ k }\) - ilość klas uwzględnianych w obliczeniach,

\(\displaystyle{ p }\) - ilość parametrów szacowanych z próby.
ODPOWIEDZ