wahania procesu Poissona

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
mart96a
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 sie 2019, o 12:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice

wahania procesu Poissona

Post autor: mart96a »

Mam pytanie: Jakie są własności wahań procesu Poissona? Wiem, że proces Wienera ma własność, że są nieograniczone na każdym przedziale niestety nie wiem jak mam określić te drugie.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: wahania procesu Poissona

Post autor: janusz47 »

Wahania trajektorii Procesu Poissona są skończone w każdym przedziale.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: wahania procesu Poissona

Post autor: Tmkk »

Dla procesu dyskretnego (z jakimiś tam założeniami, typu że ma być càdlàg), wahanie kwadratowe, czyli w \(\displaystyle{ L^2}\), na przedziale \(\displaystyle{ [0,T]}\) definiuje się jako sumę kwadratów wielości skoków na tym przedziale, czyli w przypadku procesu Poissona \(\displaystyle{ N_s}\)

\(\displaystyle{ \langle N \rangle_t = \sum_{0 \le s \le t} |\Delta N_s|^2}\).

I tu można sprawdzić, że \(\displaystyle{ \langle N \rangle_T = N_T}\). Podobnie, bardzo ważną własności jest, że dla procesu Wienera mamy \(\displaystyle{ \langle W \rangle_t = t}\), ale to pewnie już widziałaś.

W myśl tej definicji, wahanie w \(\displaystyle{ L^1}\) (czyli total variation - to, co proces Wienera ma nieograniczone na każdym przedziale), podejrzewam, że definiowałoby się jako po prostu sumę modułów wielkości skoków, czyli \(\displaystyle{ \sum_{0 \le s \le t} |\Delta N_s|}\), co tutaj w prosty sposób również daje \(\displaystyle{ N_t}\). Jednak tego nie znalazłem w literaturze, mimo wszystko byłaby to bardzo sensowna definicja.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: wahania procesu Poissona

Post autor: janusz47 »

Innymi słowy, trajektorie procesu Poissona są niemalejące i przyjmują wahanie skończone na każdym przedziale.

Dodano po 41 minutach 5 sekundach:
Do poznania Procesu Poissona i jego praktycznych zastosowań, proponuję podręcznik:

PROCESY POISSONA I.F.C. KINGMAN. Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2002.
ODPOWIEDZ