Niepewność 5 pomiarów złożonych

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
kravensawyer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 1 lis 2008, o 10:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Niepewność 5 pomiarów złożonych

Post autor: kravensawyer »

Witam,
mam problem z wyliczeniem niepewności łącznej za 5 pomiarów. Chodzi o pomiary hałasu. Obliczyłem niepewność poszczególnych pomiarów ( we wzorze tj. \(\displaystyle{ lex_{8h,x}}\) pomiarów ale wynik podać muszę jako wartość średnią. Wzór na wartość średnią ma postać \(\displaystyle{ Lex_{8h}=10 lg\left[ \frac{1}{x} \sum_{x}^{x=1} 10 ^{0,1* lex_{8h,x} } \right] }\) . Niepewności \(\displaystyle{ lex_{8h,x}}\) są złożone; w ich skład wchodzą składowe związane m.in z klasą miernika, niepewność próbkowania itp.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Niepewność 5 pomiarów złożonych

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ Lex_{8h}=10 lg\left[ \frac{1}{x} \sum_{x}^{x=1} 10 ^{0,1* lex_{8h,x} } \right] }\).

Niepewność średniej obliczamy ze wzoru

\(\displaystyle{ \frac{\Delta Lex_{8h}}{\Delta x} = \frac{10 \sum_{x=1}^{x} 10 ^{0,1* lex_{8h,x}}}{x \cdot \sum_{x=1}^{x} 10 ^{0,1* lex_{8h,x}}}.}\)

podstawiając niepewności pomiarów pośrednich \(\displaystyle{ lex_{8h,x} }\)

\(\displaystyle{ x = 1,2,3,4,5. }\)
kravensawyer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 1 lis 2008, o 10:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Re: Niepewność 5 pomiarów złożonych

Post autor: kravensawyer »

Dziękuje za odpowiedz. W jaki sposób Pan to zrobił? Podstawiając wartości niepewności w miejsce lex, zawsze wyjdzie 2, bo wartości sum się skrócą.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Niepewność 5 pomiarów złożonych

Post autor: janusz47 »

Obliczyłem pochodną logarytmiczną.
ODPOWIEDZ