Wiarygodność wyników obliczeń dwóch grup

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Bangalter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2019, o 16:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Wiarygodność wyników obliczeń dwóch grup

Post autor: Bangalter »

Witam, posiadam zbiory wyników obliczeń wykonanych przez dwie grupy, które w teorii powinny się pokrywać. Potrzebuję w jakiś sposób sprawdzić czy te wyniki są wiarygodne. Moje pytanie brzmi: w jaki sposób najlepiej zweryfikować te dane tak abym mógł jednoznacznie określić wiarygodność, czy można do tego wykorzystać analizę danych z excela i ewentualnie jak przedstawić to na wykresie.

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Wiarygodność wyników obliczeń dwóch grup

Post autor: janusz47 »

Żeby weryfikować wiarygodność danych, musimy przyjąć pewne kryteria, według których te dane weryfikujemy. Co mierzymy, co porównujemy? Z jakich populacji pochodzą dane z tych dwóch grup?Jakie rozkłady mają populacje tych dwóch grup? itd.
Bangalter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2019, o 16:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Re: Wiarygodność wyników obliczeń dwóch grup

Post autor: Bangalter »

Problem polega na tym, że dwie grupy wykonywały obserwacje w terenie wystawiając przy tym wyniki o określonych wartościach np. 1-10. Wiem, że wartości te mają być do siebie zbliżone, niezależnie od tego kto tej oceny dokonywał. Muszę w jakiś sposób określić wiarygodność/przybliżenie wyników obydwu grup. Stąd moje pytanie jak to zrobić. Czy "wrzucić je do jednego wora" i wyznaczyć współczynnik korelacji czy może jakąś odchyłkę - nie wiem
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Wiarygodność wyników obliczeń dwóch grup

Post autor: janusz47 »

Na przykład Test \(\displaystyle{ \chi^2}\) - Pearsona oparty na ilorazie wiarygodności.
Bangalter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2019, o 16:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Re: Wiarygodność wyników obliczeń dwóch grup

Post autor: Bangalter »

Ok, właśnie tego szukałem. Dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ