Istotność odpowiedzi.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
kalgalath
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 mar 2019, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Istotność odpowiedzi.

Post autor: kalgalath »

Dobry

Pytanie dotyczy części statystycznej do pracy magisterskiej.

Cześć hipotez została napisana w sposób "Zakłada się, że większość respondentów woli kolor czerwony". W ankiecie było pytanie który kolor wolisz: czerwony, czarny
65% wybrało czerwony, 35% - czarny.
Przy tak postawionej hipotezie jedyne co mi przychodzi do głowy to stwierdzenie: jest potwierdzono bo 65% to większość...

Natomiast promotor chce w tym miejscu: wiedzieć czy różnice między odpowiedziami były statystycznie istotne; chcę mieć test weryfikujący hipotezę

Wiem że można sprawdzać czy różnice między np dwoma średnimi są istotne itp, ale do tego potrzeba np średniej i dwóch zmiennych (np płeć, wzrost i sprawdzenie czy różnice w średnim wzroście z podziałem na płeć są istotne)

Ale jak sprawdzić to dla jednej zmienne? Istnieje w ogóle jakiś test na to?

Pozdrawiam
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Istotność odpowiedzi.

Post autor: janusz47 »

Istnieje test dla dwóch frakcji (proporcji), ale musimy znać liczności respondentów \(\displaystyle{ n_{1}, n_{2}}\) odpowiednio pierwszej i drugiej frakcji.
kalgalath
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 mar 2019, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Istotność odpowiedzi.

Post autor: kalgalath »

Dokładnie to wygląda tak:

Pytanie: Czy masz dostępne w pracy środki ochrony osobistej
Tak: 79 osób (78,22%)
Nie: 22 osoby (21,78%)

Hipoteza brzmiała: Uważa się, ze większość osób nie ma dostępnych środków ochrony.

Czy można sprawdzić różnice pomiędzy odpowiedziami (czyli rozumiem pomiędzy tak-79 i nie-22) są istotne - jakimś testem.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Istotność odpowiedzi.

Post autor: janusz47 »

Jaki to ma związek z pierwszym postem, czyli wyborem kolorów czerwonego i czarnego?
kalgalath
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 mar 2019, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Istotność odpowiedzi.

Post autor: kalgalath »

W pierwszym poście pytanie wymyślałem żeby przybliżyć problem, w drugim jest wprost z pracy.

Zasada w obu jest taka sama, ankietowani mieli do wyboru dwie opcje A lub B. Hipoteza brzmi: większość wybrała B. Czy można sprawdzić, że różnica pomiędzy odpowiedziami A i B jest istotna (tj. pomiędzy tym że 65% wybrało A a 35% B - czy jest to istotna statystycznie różnica)
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Istotność odpowiedzi.

Post autor: janusz47 »

Test dwóch frakcji (wskaźników struktury)

Hipotezy:

\(\displaystyle{ H_{0}: p_{1}= p_{2}}\)

\(\displaystyle{ H_{1}: p_{1}> p_{2}}\)

Statystyka testowa, będąca zmienną standaryzowaną o rozkładzie asymptotycznie normalnym \(\displaystyle{ N(0,1)}\) jest obliczana ze wzoru:

\(\displaystyle{ z =\frac{p^{*}_{1} - p^{*}_{2}}{\sqrt{p(1-p)\left(\frac{n_{1}+n_{2}}{n_{1}n_{2}}\right)}}}\)

gdzie

\(\displaystyle{ p^{*}_{1} = \frac{k_{1}}{n_{1}}, \ \ p^{*}_{2} = \frac{k_{2}}{n_{2}}, \ \ p= \frac{k_{1}+k_{2}}{n_{1}+n_{2}} \\}\)
lub
\(\displaystyle{ p =\frac{n_{1}p^{*}_{1}+n_{2}p^{*}_{2}}{n_{1}+n_{2}}.}\)

Wartość statystyki z próby porównujemy z wartością krytyczną testu odczytaną z tablic dystrybuanty standaryzowanego rozkładu normalnego przy założonym poziomie istotności np. \(\displaystyle{ \alpha = 0.05.}\)

Hipotezę o równości wskaźników struktury w populacjach, z których pochodzą próby, odrzucamy na korzyść :

\(\displaystyle{ H_{1}: p_{1}> p_{2}}\), gdy \(\displaystyle{ z > z_{\alpha}.}\)
ODPOWIEDZ