Weryfikacja hipotez - wnioskowanie

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
thexamx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2019, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznan

Weryfikacja hipotez - wnioskowanie

Post autor: thexamx »

1) Uznaje się, że butelka z mlekiem jest prawidłowo wypełniona, jeżeli jej średnia waga wynosi 275 g. Inspekcja handlowa wybrała do kontroli 28 butelek otrzymując ich średnią wagę 266 gram, z odchyleniem standardowym 6 g. Czy na poziomie istotności 0,05 można uznać, że wylosowane butelki spełniają normę, czy jednak ich średnia waga jest niższa od normy?

Nie jestem pewny czy robię to dobrze. Jest to próba mała czyli model 3.
\(\displaystyle{ t_{e} = \frac{\overline{x} - m_{0}}{S_{x}} \cdot \sqrt{n - 1}}\) czyli

\(\displaystyle{ t_{e} = \frac{266 - 275}{6} \cdot \sqrt{27} = -7.8}\)

\(\displaystyle{ H_{0} : m = m_{0}}\)

\(\displaystyle{ H_{1} : m < m_{0}}\)

Wartość odczytuje z rozkładu t-Studenta, czyli 2,052.
I nie wiem co z tym dalej...

2)W próbie 180 studentów 16 z nich zgubiło kiedykolwiek indeks. Z prawdopodobieństwem 95% oszacuj ile procent wszystkich studentów zgubiło indeks?

Za to nie mam pojęcia jak się zabrać.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Weryfikacja hipotez - wnioskowanie

Post autor: janusz47 »

Zadanie 1

Wartość statystyki z próby

\(\displaystyle{ t_{emp}\approx -7,8}\)

Wartość krytyczna testu \(\displaystyle{ k}\) dla hipotezy alternatywnej - lewostronnej

\(\displaystyle{ Pr(|T_{n-1}|\geq k ) = 2\alpha}\)

\(\displaystyle{ Pr(|T_{27}|) \geq k ) = 0,10}\)

Z tablicy rozkładu Studenta lub programu komputerowego na przykład R, wartość kwantyla rzędu \(\displaystyle{ 0,10}\) z \(\displaystyle{ 27}\) stopniami swobody

Program R

Kod: Zaznacz cały

> k = qt(0.10, 27)
> k
[1] -1.313703
\(\displaystyle{ k \approx -1,3.}\)

Wartość statystyki \(\displaystyle{ t_{emp} = -7,8 \in \left( -\infty, -1,3 \rangle}\) - są podstawy do odrzucenia hipotezy zerowej i przyjęcia hipotezy alternatywnej, że średnia waga butelek wypełnionych mlekiem jest niższa od normy.

Zadanie 2
Test dla frakcji studentów, gubiących indeks z \(\displaystyle{ \hat{p} = \frac{16}{180} .}\)
ODPOWIEDZ