Analiza statystyczna danych "nienormalnych"

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
vampirita
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 7 lis 2015, o 17:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy

Analiza statystyczna danych "nienormalnych"

Post autor: vampirita »

Cześć!
Aktualnie piszę pracę dyplomową, temat nie ma tu za wiele do rzeczy. Najważniejszą kwestią jest to, że dokonuję analizy danych pomiarowych.
Zaczęłam wszystko od sprawdzenia czy mają one rozkład normalny za pomocą testów Jarque-Bera i Lilliefors (poziom istotności, standardowo \(\displaystyle{ \alpha = 0,05}\)).
Odrzuciłam hipotezę o normalności.
Przeszłam więc do testów nieparametrycznych, żeby zobaczyć czy zmiany (badam wpływ pewnego czynnika na parametry) są znaczące, czy też nieznaczne. Tu korzystałam z testów Wilcoxona i Friedmana.

Moim pytaniem jest... co dalej robi się w takim przypadku? Kilka parametrów wg. testu Friedmana znacząco się różni. Mogę wyliczyć medianę dla obu serii danych i ją porównać, mogę też policzyć jakąś średnią. Czy po prostu to już koniec analizy? Przedstawiam jakieś wykresy i potwierdzam swoją hipotezę o wpływie tego czynnika na parametry?

Liczę na pomocne słówko.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Analiza statystyczna danych "nienormalnych"

Post autor: janusz47 »

To wszystko zależy od tematu pracy, co jest przedmiotem analizy statystycznej, co jest przedmiotem badań, jakie są wymagania promotora pracy i do jakich wniosków w wyniku analizy mamy dojść?
ODPOWIEDZ