ANOVA - badania rzeczywiste

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
doma818
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 maja 2012, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

ANOVA - badania rzeczywiste

Post autor: doma818 »

Dzień dobry.
Prowadzę badania na temat zmienności zawartości azotu w glebie spowodowanej potencjalnym ociepleniem klimatu. Okres czasu który rozpatruje to 10 lat. Chciałabym przeprowadzić analizę wariancji (porównanie zmiennej zależnej ze zmienną niezależną) i test post hoc, ale nie wiem do końca jak... Wiem na pewno, że muszę stosować testy nieparametryczne, a test Kruskala-Wallisa, który wykorzystałam, okazał się być błędny. Czy jest tu ktoś, kto jest mi w stanie pomóc?

Pozdrawiam,
Dominika
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

ANOVA - badania rzeczywiste

Post autor: janusz47 »

W zależności od danych z próby zmienność azotu w glebie, spowodowanej potencjalnym ociepleniem klimatu można przeprowadzić w oparciu o Test Fischera - Snecdecora

Lata: I II, ... ,X
Zawartość N [kg/m^2]: ....

-- 22 paź 2018, o 21:26 --

Na Świecie badania statystyczne zawartości Azotu w glebie na skutek ocieplenia przeprowadza się nie ANOVĄ.

Pobiera się próbki ziemi w różnych częściach naszego globu i w różnych okresach na różnych głębokościach i mierzy się ilość zawartego w nich Azotu.
Oblicza się wartości minimalną, maksymalną oraz średnią jego zawartość, odchylenie standardowe, współczynnik zmienności oraz kwantyle dolny środkowy i górny.
Na podstawie tych obliczonych wielkości - wyciąga się odpowiednie wnioski, dotyczące zmian zawartości tego pierwiastka w zależności od okresu, położenia i głębokości gleby.
doma818
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 maja 2012, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: ANOVA - badania rzeczywiste

Post autor: doma818 »

Drogi Januszu.
Na wstępie, dziękuję za podanie informacji dotyczących całego schematu postępowania przy prowadzeniu takich badań, jednak chciałabym dopowiedzieć, że analiza wyników w ramach pracy doktorskiej nie ogranicza się do obliczenia statystyk opisowych.
W poście zadałam konkretne pytanie o nazwę testu, który w sposób najbardziej odpowiedni przedstawi mi zmienność moich danych. Podpowiedziałeś mi, że jest to test Fischera - Snedecora. Czy warunkiem jego stosowania nie jest czasem normalność rozkładu badanej zmiennej? Może test Friedmana będzie bardziej odpowiedni?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: ANOVA - badania rzeczywiste

Post autor: janusz47 »

Dominiko

w teście Fischera - Snedecora zakłada się normalność i niezależność rozkładu zmiennej.

Jeżeli pomiary dokonujemy wielokrotnie w różnych warunkach to możemy zastosować test rang Friedmana. Bardziej skłaniałbym się do jego obecnie rekomendowanej modyfikacji - Testu Imana Davenporta.

Pozdrawiam
doma818
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 maja 2012, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: ANOVA - badania rzeczywiste

Post autor: doma818 »

Dziękuję.
ODPOWIEDZ