Statystyka bayesowska, rozmiar testu

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
matematyk888
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 15 maja 2012, o 14:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 18 razy

Statystyka bayesowska, rozmiar testu

Post autor: matematyk888 »

Cześć, mam problem z poniższym zadaniem. Konkretnie umiem wyznaczyć obszar krytyczny, ale mam wątpliwości jak policzyć rozmiar testu:

Niech \(\displaystyle{ X _{1}, X _{2}, X _{3}, X _{4}}\) będzie próbą z rozkładu jednostajnego o gęstości

\(\displaystyle{ f_{\theta}(x) = \frac{1}{\theta}}\) , gdy \(\displaystyle{ x \in (0;\theta)}\)

Zakładamy, że nieznany parametr \(\displaystyle{ \theta}\) jest zmienną losową o rozkładzie z funkcją gęstości daną wzorem \(\displaystyle{ \pi (\theta) = \frac{4}{3}\theta ^{4} e ^{-2 \theta}}\), gdy \(\displaystyle{ \theta > 0}\).
Hipotezę \(\displaystyle{ H _{0}: \theta \le 3}\) przy alternatywie \(\displaystyle{ H _{1}: \theta > 3}\) odrzucamy dla tych wartości \(\displaystyle{ (x _{1}, x _{2}, x _{3}, x _{4})}\), dla których prawdopodobieństwo a posteriori zbioru \(\displaystyle{ {\theta:\theta > 3}}\) jest większe niż \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\).

Jaki jest rozmiar tego testu.

Jak już wspomniałem, obszar krytyczny to \(\displaystyle{ \left\{ K: x _{4:4} > 3 - \frac{\ln (2)}{2}\right\}}\)

Prawidłowa odpowiedź to \(\displaystyle{ 0,388}\).

Mam wątpliwości co do tego jak wyznaczyć rozkład bezwarunkowy \(\displaystyle{ x _{4:4}}\).
Z góry wielkie dzięki.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2018, o 14:30 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
ODPOWIEDZ