Interpetacja korelacji

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Melquiades1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 13 lis 2017, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 10 razy

Interpetacja korelacji

Post autor: Melquiades1 »

Mam zadanie, w którym mam podane wyniki korelacji i muszę je zinterpretować. Wiadomo, im bliżej 0 tym słabsza korelacja, im bliżej 1 - tym silniejsza. Delikatnie może też przekraczać -1 lub 1 - wynika to np. z zaokrąglania liczb.
Jak zinterpetować, kiedy \(\displaystyle{ r=12,5}\)? Czy chodzi o to, by napisać "korelacja niemożliwa, ponieważ \(\displaystyle{ 12,5 \not\in -1<r<1}\)"?
szw1710

Re: Interpetacja korelacji

Post autor: szw1710 »

Wartość \(\displaystyle{ r=12{,}5}\) jest grubym nadużyciem. Najprawdopodobniej ten, kto tak wyliczył współczynnik korelacji, nie ma najmniejszego pojęcia ani o nim, ani o technikach rachunkowych.
Melquiades1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 13 lis 2017, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 10 razy

Interpetacja korelacji

Post autor: Melquiades1 »

Nikt tego nie liczył. W zadaniu mam podane różne wartości korelacji i muszę zinterpretować te wyniki. Mam problem z interpretacją wartości \(\displaystyle{ r=12,5}\).
szw1710

Re: Interpetacja korelacji

Post autor: szw1710 »

Zwyczajnie współczynnik korelacji liniowej Pearsona nie może przyjąć takiej wartości. Nie ma czego interpretować. To fenomenalna bzdura.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Re: Interpetacja korelacji

Post autor: leg14 »

może chodziło o kowariancję?
szw1710

Re: Interpetacja korelacji

Post autor: szw1710 »

Ale to już nie nasze zmartwienie. Niestety poziom niektórych użytkowników jest jaki jest (nie ma tu żadnego podtekstu i nie piję do pytającej w tym wątku). Niektórzy nie potrafią nawet poprawnie odczytać zdania z tablicy, przepisać... A podejście jest tu zupełnie bezkrytyczne. Skoro ,,współczynnik korelacji' wychodzi \(\displaystyle{ 12{,}4}\) to musi tak być i trzeba interpretować. Tak jak prawdopodobieństwo równe \(\displaystyle{ 5762}\) czy pole figury równe \(\displaystyle{ -5.}\)

Przychodzi mi na myśl jeszcze coś w rodzaju testu, więc w istocie mamy pytanie czy współczynnik Pearsona może przyjąć wartość \(\displaystyle{ 12{,}4}\). To bardzo grubymi nićmi szyte, ale niektórzy ludzie się na to złapią.
Melquiades1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 13 lis 2017, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 10 razy

Re: Interpetacja korelacji

Post autor: Melquiades1 »

Temat już nieaktualny, ale sprawa rozchodziła się o zad. 2 z tego zestawu:



Także, nie jest tak, że ktoś nie ma pojęcia i wyliczył taki współczynnik. Chyba, że przyjmiemy, że moja p. dr od statystyki nie ma pojęcia o statystyce.
szw1710

Re: Interpetacja korelacji

Post autor: szw1710 »

Więc interpretacja jest taka jak mówimy. Współczynnik korelacji przyjmuje wartości w przedziale \(\displaystyle{ [-1,1]}\) i dlatego nie może przyjąć wartości ok. \(\displaystyle{ 12.}\) Twoja Pani Doktor ma pojęcie o statystyce, bo daje studentom pytanie skłaniające do zastanowienia. Aby na nie odpowiedzieć musisz napisać to co nam napisałeś, bo jakie wartości przyjmuje współczynnik korelacji, to wiesz.
ODPOWIEDZ