Statystyka dostateczna, minimalna dostateczna i zupełna

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
madoris
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 8 maja 2014, o 00:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

Statystyka dostateczna, minimalna dostateczna i zupełna

Post autor: madoris »

Witam. Mam problem z takim oto zadaniem:

\(\displaystyle{ X=(X_{1}, ... X_{n})}\) jest próbą prostą z rozkładu o gęstości względem miary Lebesque'a:

\(\displaystyle{ f(x; \theta) = \frac{1}{\theta}e^{-\frac{x-\theta}{\theta}}\:\mathbb{I}_{(\theta,\infty)}(x),\ \theta \in \left[\frac{1}{2},1\right)}\)

Mam znaleźć statystykę dostateczną, minimalną dostateczną i stwierdzić czy jest ona zupełna.

Szukam statystyki dostatecznej z kryterium faktoryzacji:

\(\displaystyle{ f(\underline{x}; \theta)=\left(\frac{1}{\theta}\right)^{n}e^{-\frac{ \sum\limits_{i=1}^{n} (x_{i})-n\theta}{\theta}}\:\mathbb{I}_{(\theta,\infty)}(x_{(1)})}\)

No i stąd dostaję \(\displaystyle{ T(X)= (T_{1},T_{2})=\left(\sum_{i=1}^{n} X_{i}, X_{(1)}\right)}\)

Czy dobrze myślę? Nie pasuje mi to, że dla jednoparametrowego \(\displaystyle{ \theta}\) dostaję dwuwymiarową statystykę dostateczną. I nie wiem, jak stąd ruszyć w stronę minimalnej statystyki dostatecznej. Intuicyjnie wydaje mi się, że minimalną statystyką powinna być \(\displaystyle{ T_{2}}\) , ale intuicja bywa zwodnicza i wolałbym się dowiedzieć, w którą stronę pchnąć rozumowanie.
Ostatnio zmieniony 4 lut 2018, o 00:52 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm . Całe wyrażenia matematyczne od razu koduj w LaTeXu, a nie „po kawałku”.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7916
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Statystyka dostateczna, minimalna dostateczna i zupełna

Post autor: janusz47 »

Stosujemy twierdzenie:

1.
Jeżeli \(\displaystyle{ \{P(\theta), \theta \in \Theta \}}\) jest wykładniczą rodziną rozkładów z
gestościami:

\(\displaystyle{ f (x; \theta)= exp\{\sum_{j=1}^{k}\theta_{j} T_{j}(x) - b(\theta)\},}\)

to

\(\displaystyle{ (T_{1}(X), T_{2}(X), ...,T_{k }(X))}\)

jest (k-wymiarową) minimalną statystyka dostateczną.

2.

Korzystamy z definicji statystyki zupełnej.
YokuneRuko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2017, o 14:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Europa
Podziękował: 2 razy

Statystyka dostateczna, minimalna dostateczna i zupełna

Post autor: YokuneRuko »

Dlaczego możemy to zrobić? W funkcji gęstości są funkcje charakterystyczne zbioru, których przedział zależy od parametru \(\displaystyle{ \theta}\), a z tego co słyszałem to rodzina nie jest wykładniczą rodziną rozkładów, gdy nośnik zależy od parametru.

Dlaczego więc stosujemy twierdzenia dla rodzin wykładniczych, jeśli nie mamy rodziny wykładniczej?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7916
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Statystyka dostateczna, minimalna dostateczna i zupełna

Post autor: janusz47 »

Jęśli każdy rozkład \(\displaystyle{ P_{\theta}}\) ma gęstość \(\displaystyle{ f}\) (względem tej samej miary) postaci:

\(\displaystyle{ f (x; \theta)= exp\{\sum_{j=1}^{k}\theta_{j} T_{j}(x) - b(\theta)\}.}\)
ODPOWIEDZ