Estymator - sprawdzenie czy jest nieobciążony

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Estymator - sprawdzenie czy jest nieobciążony

Post autor: Premislav »

Moim zdaniem należy odróżnić sytuację, w której skracamy „rodzime" wyrażenie (i tak dalej, i tym podobne) od sytuacji, w której skracamy wyrażenie pochodzące z języka obcego. Jak na moje oko sprawa jest dużo bardziej zniuansowana niż pozwalałoby przypuszczać zdawkowe zdanie przez Pana zacytowane
skrótowce złożone ze skrótów pisanych małymi literami w zasadzie pisze się łącznie
, co na przykład z takim, dość powszechnie pojawiającym się w książkach, skrótem op.cit.
Zapożyczone notabene pochodzi od nota bene, które powinno się, przynajmniej w mojej opinii, skracać do n.b. albo nb (byle konsekwentnie w ramach danego tekstu), ale na pewno nie nb. i stąd moja uwaga o dwójmyśleniu (jest wszelako, muszę przyznać, istotna różnica, która polega na tym, że iid ani rozwinięcie tego skrótu nie funkcjonuje w języku polskim, za to notabene już owszem, choć bezsprzecznie jest obcego pochodzenia i nie wiem, kto w ogóle zdecydował, żeby to pisać łącznie). Nie twierdzę, że to błąd językowy.

Natomiast co do PID, tutaj pomaga kontekst, podobnie „ciało" ma odmienne znaczenia w teorii funkcji rzeczywistych i algebrze abstrakcyjnej.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Estymator - sprawdzenie czy jest nieobciążony

Post autor: SlotaWoj »

Premislav pisze:Jak na moje oko sprawa jest dużo bardziej zniuansowana niż pozwalałoby przypuszczać zdawkowe zdanie przez Pana zacytowane
skrótowce złożone ze skrótów pisanych małymi literami w zasadzie pisze się łącznie
To jest pierwsze zdanie podrozdziału pt. Skrótowce pisane małymi literami. Po nim jest lista przykładów (nb. jest, op.cit nie ma), dalej wyjątki (niektóre z uzasadnieniem). Po tym jest krótki akapit nt. kombinowanej pisowni, a na zakończenie trzy uwagi (dwie ważne).
W podtytule pracy jest informacja: Dostosowane do uchwał Komitetu Językoznawstwa PAN.

Napisałem:
SlotaWoj pisze:... i byłoby super gdyby nie to, że współcześnie zasady te zostały mocno zliberalizowane.
bo oczekiwałem innej struktury informacji w internetowym

Kod: Zaznacz cały

https://sjp.pwn.pl/zasady/Zasady-pisowni-i-interpunkcji;713485.html
. Ale przeglądnąłem dokładniej i stwierdziłem, że jednak nie wiele się zmieniło od czasu wydania mojego Słownika ortograficznego i prawideł ... Tu masz

Kod: Zaznacz cały

https://sjp.pwn.pl/zasady/Skrot-obcych-nazw-wielowyrazowych;629570.html
Ostatnio zmieniony 24 sty 2018, o 05:52 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Błąd ortograficzny.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Estymator - sprawdzenie czy jest nieobciążony

Post autor: Premislav »

Ja właśnie wiedziałem, jak jest w kwestii op.cit. i innych skrótów wielowyrazowych obcego pochodzenia, i właśnie dlatego podałem to jako argument za tym, że sprawa jest bardziej skomplikowana niż by sugerował, przynajmniej w oderwaniu od szerszego kontekstu, zacytowany fragment.

Jeśli już rozpętaliśmy całą dyskusję o kropkach, to wspomnę, że partykułę „nie" z przysłówkami pochodzącymi od przymiotników piszemy łącznie, wyjątki to np. sytuacja, w której pojawia się stopniowanie (zatem mamy niewiele, ale już nie najwięcej). Być może darowałbym sobie tę uwagę, ale jeśli ktoś wypowiada się w temacie na temat poprawności językowej, a nie samego meritum, to powinien być czysty jak łza.

To jeszcze trzeba rozwiązać zadanie,
a do tego przydadzą się dwie własności wartości oczekiwanej:
\(\displaystyle{ \mathbf{E}\left( \sum_{i=1}^{n} X_i\right) = \sum_{i=1}^{n} \mathbf{E}(X_i)}\) dla dowolnych zmiennych losowych \(\displaystyle{ X_i}\) mających (skończoną) wartość oczekiwaną
oraz \(\displaystyle{ \mathbf{E}(c \cdot X)=c\cdot \mathbf{E}(X)}\) dla dowolnej zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\) mającej wartość oczekiwaną i dowolnej stałej \(\displaystyle{ c}\).
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Estymator - sprawdzenie czy jest nieobciążony

Post autor: SlotaWoj »

  1. Przypominam, że to Ty zacząłeś dyskusję o kropkach w skrótach zgodnych zasadami pisowni polskiej. Ja się przyczepiłem, że skrót i.i.d. jest niezrozumiały i pożądane jest, aby został zastąpiony polskim rozwinięciem. Przyczepiłem się też (być może niesłusznie, nie jestem kompetentny) zawartych w nim kropek, ale zasugerowałem się nagłówkiem w angielskiej Wikipedii.
  2. Wiele nie jest przysłówkiem, tylko liczebnikiem nieokreślonym. Masz jednak rację, bo niewiele jest także liczebnikiem nieokreślonym i pisze się łącznie. Ja napisałem jakby była to partykuła nie- z liczebnikiem wiele i to jest błąd.
  3. Wiem, że nie jestem „czysty jak łza”, ale staram się jak mogę.
chudy00700
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2018, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Re: Estymator - sprawdzenie czy jest nieobciążony

Post autor: chudy00700 »

Premislav, możesz potwierdzić słuszność tego rozwiązania?
\(\displaystyle{ E(x)= \frac{a+b}{2}=\theta + \frac{1}{2}}\)
\(\displaystyle{ E(x)=\left(\frac{1}{n} \sum_{i=1}^{n} Xi\right)=\mu}\)
\(\displaystyle{ E(T(x))= E\left(\frac{1}{n} \sum_{i=1}^{n}Xi- \frac{1}{2}\right)=\theta - \frac{1}{2} +\frac{1}{2}=\theta}\)
Ostatnio zmieniony 25 sty 2018, o 17:49 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Używaj nawiasów „wbudowanych” w LaTeX i skaluj je w miarę potrzeby.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Re: Estymator - sprawdzenie czy jest nieobciążony

Post autor: Kartezjusz »

Mnie ciekawi, czy takie zadanie ma zastosowanie poza zadaniem, czy gdzieś stosuje się estymację granic przedziału rozkładu jednostajnego.
ODPOWIEDZ