Pozycje kwartyli

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
piotreqd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 20 paź 2016, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Pozycje kwartyli

Post autor: piotreqd »

Naprawde szukałem na ten temat i nie mogę znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi.Powiedzmy,że dany mam szereg szczegółowy z 25 elementów i mam wyznaczyć kwartyle.Obliczam pozycje.
Z medianą nie ma problemu:
\(\displaystyle{ poz.Q2 = \frac{25+1}{2} = 13}\)

Ale licząc pozycje Q1 i Q3
\(\displaystyle{ poz.Q1 = \frac{26}{4} = 6.5}\)
\(\displaystyle{ poz.Q3 = 3*\frac{26}{4} = 19.5}\)

I co teraz zrobić? Jak określić te wartości? Bardzo proszę o pomoc bo sprawa jest dosyć pilna,a naprawde nie wiem,co zrobić w takim wypadku.
szw1710

Re: Pozycje kwartyli

Post autor: szw1710 »

Skoro mamy kwantyl na pozycji \(\displaystyle{ 6.5}\), to pozycja \(\displaystyle{ 6}\) to za mało: \(\displaystyle{ \frac{6}{25}<0.25}\). Więc bierzemy jako \(\displaystyle{ Q_1}\) liczbę z pozycji \(\displaystyle{ 7}\). Tak jest najprościej, a definicja \(\displaystyle{ Q_1}\) jest spełniona. Niektórzy ważą w pewien sposób liczby z pozycji \(\displaystyle{ 6}\) i \(\displaystyle{ 7}\) mniej więcej tak jak liczy się medianę w szeregu z parzystą liczbą danych. Ale to nie jest aż tak konieczne.
piotreqd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 20 paź 2016, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Re: Pozycje kwartyli

Post autor: piotreqd »

Czyli rozumiem,że poz.Q3 "zaokrąglam" w stronę środka szeregu,więc mam poz.Q3 = 19?
szw1710

Re: Pozycje kwartyli

Post autor: szw1710 »

Tak. \(\displaystyle{ \frac{18}{25}<0.75}\), zaś \(\displaystyle{ \frac{19}{25}>0.75}\).
ODPOWIEDZ