Przedziały ufności współczynników c oraz b

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Dubhe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 lis 2009, o 20:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Przedziały ufności współczynników c oraz b

Post autor: Dubhe »

Potrzebuję pomocy przy wyznaczeniu przedziałów ufności współczynników c oraz b dla modelu
\(\displaystyle{ I=c \cdot b^{Ve}}\)
dane mam wartości \(\displaystyle{ I}\) oraz \(\displaystyle{ Ve}\) dla dwudziestu prób \(\displaystyle{ k=20}\)

po przekształceniu do modelu liniowego
\(\displaystyle{ y=a_0+a_1 \cdot x}\)

\(\displaystyle{ ln(I)=ln(c)+ln(b) \cdot Ve}\)

\(\displaystyle{ y=ln(I) \qquad a_0=ln(c) \qquad a_1=ln(b) \qquad x=Ve}\)

\(\displaystyle{ c=e^{a_0} \qquad b=e^{a_1}}\)
Wyliczyłam wartości \(\displaystyle{ a_0}\) oraz \(\displaystyle{ a_1}\), ich błędy standardowe \(\displaystyle{ s_{a_{0}}}\) oraz \(\displaystyle{ s_{a_{1}}}\) a także przedziały ufności, w jaki sposób można je wykorzystać do wyliczenia przedziałów ufności c oraz b? Jedyne co mi przychodzi do głowy to zależność \(\displaystyle{ s_{a_0}=ln(s_c) \qquad}\) oraz \(\displaystyle{ \ s_{a_1}=ln(s_b)}\) ale wątpię żeby to w ten sposób działało

Wzory wykorzystane do wyliczenia \(\displaystyle{ a_1}\) oraz \(\displaystyle{ s_{a_1}}\):
\(\displaystyle{ a_{1} = \frac {k \cdot \sum_{i=1}^{k} (x_i \cdot y_i) - ( \sum_{i=1}^{k} x_i) \cdot ( \sum_{i=1}^{k} y_i) } {k \cdot \sum_{i=1}^{k} x_i^2 - ( \sum_{i=1}^{k} x_i)^2}}\)

\(\displaystyle{ s_{a_1}= \sqrt{ \frac{ \frac{1}{k-2} \sum_{i=1}^{k}(y_i - \hat{y_i})^2 }{\sum_{i=1}^{k}(x_i - \bar{x_i})^2} }}\)
gdzie
\(\displaystyle{ { \frac{1}{k-2} \sum_{i=1}^{k}(y_i - \hat{y_i})^2}\)
to wariancja resztkowa (wariancja po regresji)

\(\displaystyle{ a_0}\) oraz \(\displaystyle{ s_{a_0}}\) wyliczone analogicznie

Na oddanie mam czas do końca poniedziałku, byłabym wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź!
Ostatnio zmieniony 19 mar 2017, o 19:53 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie stosuj wzorów matematycznych w nazwie tematu.
ODPOWIEDZ